Zmarła Eileen Ford – założycielka agencji modelek Ford

W środę, 9 lipca zmarła Eileen Ford, założycielka jednej z największych agencji modelek na świecie. Kobieta, która przez ostatnie 4 dekady tworzyła obowiązujący w modelingu kanon piękna odeszła w wieku 92 lat.

Getty Images / Bulls Press

Agencja modelek Ford została założona w 1940 roku przez Eileen Ford i jej męża, Jerry’ego. To oni zmienili charakter tego zawodu, tworząc z modelingu liczący się biznes. Zapewniając sowim podopiecznym kontrakty na poziomie miliona dolarów rocznie. Reprezentowali tysiące najpiękniejszych kobiet świata i stworzyli kategorię supermodelek – dziewczyn, które w środowisku mody miały wypracowane swoje nazwisko i były zaliczane do grona gwiazd.

Podczas, gdy Jerry Ford prowadził biznes, Eileen była twarzą ich agencji. Tysiące dziewczyn na świecie zawdzięcza jej swoją karierę, gdyż to właśnie ona była główną scoutką w firmie. Widziała potencjał w młodych i wystraszonych dziewczynach, wyszukiwała nieoszlifowanych diamentów - wiele z nich znalazła idąc ulicą. Elieen Ford musiała mieć dar przekonywania, skoro w takich okolicznościach potrafiła namówić potencjalne kandydatki na pracę w jej agencji. Miała nosa do nowych twarzy, to Elieen jest odpowiedzialna za karierę takich modelek, jak: Christie Brinkley, Cheryl Tiegs, Veruschka, Jerry Hall, Grace Jones, Naomi Campbell, Christy Turlington, czy Elle Macpherson.

Wiele z jej podopiecznych dzięki kontaktom państwa Ford, znalazło pracę w branży filmowej i już na dobre zagrzały miejsce w Hollywood : Suzy Parker, Jane Fonda, Ali MacGraw, Brooke Shields, Candice Bergen, Rene Russo, Kim Basinger i Lauren Hutton. Mało kto wie, że zanim Martha Stewart zaczęła swoją karierę w telewizji, była modelką reprezentowaną przez agencję Ford.

Elieen Ford dokonała niemożliwego – to ona zadbała o reputację pracujących dla niej dziewczyn i dzięki niej modeling przestał być kojarzony z najstarszym zawodem świata. Dbała o pełny profesjonalizm swoich podopiecznych, ucząc je chodzenia po wybiegu i pozowania. Wypracowała system starannej selekcji tak, aby każda modelka z agencji Ford była synonimem zmysłowego piękna, elegancji i kobiecości.

Getty Images / Bulls Press
Getty Images

Tematy:

Nieprawidłowy email