Zac Posen ma reaktywować markę Charles James?

W ubiegłym roku prawa do marki Charles James wykupił Harvey Weinsten, magnat filmowy, mąż Georginy Chapman, współzałożycielki Marchesa. Wówczas wszyscy przypuszczali, że to właśnie Chapman będzie odpowiadała za reaktywację marki. Tymczasem do zespołu Charlesa Jamesa dołączył właśnie Zac Posen. Amerykański mistrz sukni balowych będzie próbował ponownie wprowadzić na rynek amerykański dom mody, który słynął właśnie z takich kreacji…

fot. Getty Images

Zac Posen to zapracowany projektant. 34-letni absolwent Saint Martins i Parsons prowadzi własny dom mody, projektuje również kolekcje dla tańszej linii ZAC Zac Posen, jest dyrektorem kreatywnym Brooks Brothers a niedawno zastąpił Michaela Korsa w charakterze jurora w amerykańskim Project Runway. Ponadto projektuje suknie ślubne dla David Bridals i ubiera niezliczone ilości gwiazd na czerwony dywan. Do tej długiej listy dołączył właśnie kolejny obowiązek. Zac Posen jest bowiem kolejnym projektantem zaangażowanym w rewitalizację, a raczej – modowe zmartwychwstanie, marki Charles James. Prawa do marki posiada obecnie Harvey Weinstein, gigant na rynku filmowym, którego żona, Georgina Chapman jest współzałożycielką innego domu mody – Marchesa. Tak więc Chapman, wraz z wspólniczką Keren Craig oraz CEO Marchesa - Edwardem Chapmanem zaczęli w ubiegłym roku planować ponowne wprowadzenie marki na amerykański rynek. Teraz zespół powiększył się o Zaca Posena, który słynie z projektowania wieczorowych kreacji.

Dokładnie tak, jak 50 lat temu Charles James, Brytyjczyk zwany „pierwszym krawcem Ameryki”. James projektował damskie kreacje przez kilkadziesiąt lat. Najbardziej znany był oczywiście dzięki balowym sukniom, które uwielbiały celebrytki. Po jego śmierci w 1978 roku marka, którą zbudował, upadła. Nie było komu kontynuować tradycji doskonałego krawiectwa, atencji do detalu i umiłowania proporcji. W ubiegłym roku w MET zorganizowano wystawę poświęconą twórczości Charlesa Jamesa. Dzięki zaangażowaniu Anny Wintour i pracowników Instytutu Kostiumów świat mody przypomniał sobie o istnieniu genialnego projektanta. A inwestorzy dostrzegli w tym szansę na ogromne pieniądze. I tak Harvey Weinstein wykupił prawa do nazwy Charles James i wraz z żoną zaczął planować ponowne otwarcie domu mody. Teraz, gdy do pomocy mają Zaca Posena jest spora szansa, że Charles James będzie znowu ubierał gwiazdy. Pytanie tylko, czy Posen będzie w stanie stworzyć coś, co będzie oryginalne i unikalne dla Charlesa Jamesa, a nie będzie tylko kopiował własnych pomysłów, ponieważ estetyka obu domów mody jest dość podobna.

Tematy:

Nieprawidłowy email