Za podróbki do więzienia?

Zakup podrabianych produktów może stać się nielegalny. Władze Nowego Jorku rozważają wprowadzenie ustawy, która zakaże kupowania podróbek. Jak głosi projekt ustawy, osoba kupująca nieoryginalne produkty może zostać obarczona karą, a w skrajnych przypadkach, nawet aresztowana. Czy podobny przepis zostanie przeforsowany także w innych światowych metropoliach?

Getty Images

Pierwszy projekt ustawy powstał już w 2011 roku, by raz na zawsze skończyć z rynkiem podrabianych produktów. Teraz jego pomysłodawczyni, Margaret Chin – radna Nowego Jorku, po raz drugi przymierza się do działania na rzecz przyjęcia ustawy. Jeśli uda się przeforsować projekt w obecnym kształcie, każda osoba przyłapana na zakupie podróbek może otrzymać mandat w wysokości tysiąca dolarów (ok. 3150 zł) lub – w skrajnych przypadkach – otrzymać karę pozbawienia wolności na rok. Kara więzienia może być zastosowana w przypadku, kiedy można udowodnić, iż klient zdawał sobie sprawę, że kupuje nieoryginalne produkty i robił to świadomie.

Aby ustawa weszła w życie, musza ją zaakceptować mieszkańcy miasta. Za kilka miesięcy ma odbyć się publiczne wysłuchanie propozycji ustawy. Ta bezpośrednia forma stanowienia prawa w USA pozawala na dopuszczenie do głosu obywateli, którzy współtworzą zasady działania ośrodka terytorialnego.

Zastanawiamy się, czy wprowadzenie nowych, absurdalnych przepisów ma zatuszować bezradność władz w kwestii egzekwowania już istniejących zakazów. Skoro karanie osób, które handlują podróbkami nie przynosi pożądanych efektów, to jak ma się do tego przyczynić karanie klientów?

Z niecierpliwością czekamy na reakcje mieszkańców Nowego Jorku i decyzję w sprawie wdrożenia nowych przepisów.

Tematy:

Nieprawidłowy email