Świat mody solidarny z ofiarami zamachu na redakcję „Charlie Hebdo”

Tragedia, która rozegrała się 7 stycznia w paryskiej redakcji gazety [i]Charlie Hebdo[/i] wstrząsnęła całym światem. W zamachu terrorystycznym, który był atakiem na wolność słowa zginęło 12 osób, w tym 4 rysowników satyrycznego pisma. Francuscy projektanci i największe nazwiska świata mody na portalach społecznościowych rozpoczęli akcję wyrażania swojej solidarności z ofiarami zamachu.

Getty Images

Nic nie zapowiadało, że ten dzień będzie tak drastycznie różnił się od typowych dni pracy w redakcji pisma Charlie Hebdo. Dopiero w południe do siedziby magazynu wtargnęło trzech uzbrojonych mężczyzn, wykrzykujących hasła czczące Allaha. Otwierając ogień do ofiar informowali, że są członkami Al-Kaidy. Sposób przeprowadzenia ataku sugeruje, że mieli oni szkolenie wojskowe – ich działania była zaplanowane, skoordynowane i do końca zachowywali zimną krew. W zamachu z 7 stycznia zginęło 12 osób, w tym czterech popularnych rysowników: Stephane Charbonnier (znany jako Charb), Jean Cabut (Cabu), Bernard Verlhac (Tignous) i urodzony w Tunisie Georges Wolinski i dwóch policjantów. 4 osoby z ciężkimi obrażeniami trafiły do szpitala.

Pismo Charlie Hebdo swoją sławę zbudowało na kontrowersji. Na jego łamach dość często w satyryczny sposób podchodzono do tematu religii, publikując żartobliwe ilustracje postaci religijnych. Wielokrotnie przedmiotem drwin dziennikarzy był Mahomet, przez co w 2011 roku podpalono biura Charlie Hebdo. Warto jednak zaznaczyć, że pismo w kontrowersyjny sposób żartowało także z katolicyzmu, czy judaizmu. I choć swoimi publikacjami drażniło wiele środowisk, to we Francji uchodzi za symbol wolności słowa i wyrażania poglądów. Symbol, który próbowano zniszczyć.

Getty Images
Getty Images

To, co wydarzyło się 7 stycznia 2015 roku w centrum Paryża, wstrząsnęło całym światem. Przywódcy państw i międzynarodowe organizacje publicznie wyrażają słowa potępienia dla działań radykalnych islamistów. Również świat mody zabrał swój głos w sprawie, publikując fotografie i hasła, które wyrażają solidarność z ofiarami zamachu.

- Wolność słowa jest świętością. Walczmy o nią! – apeluje Francois-Henri Pinault, prezes firmy Kering - francuskiego giganta dóbr luksusowych we wszystkich portalach społecznościowych.

Riccardo Tisci, Carine Roitfeld i Kris Van Assche opublikowali hasło francuskiego filozofa Voltaire: Nie zgadzam się z Twoimi poglądami, ale będę walczył do śmierci o Twoje prawo do ich głoszenia.

Jean Paul Gaultier opublikował zdjęcie w towarzystwie pracowników swojego domu mody, na którym wszyscy trzymają kartki z napisem Je suis Charlie (Jestem Charlie). To hasło stało się już symbolem solidarności z ofiarami zamachowców.

Na profilach portali społecznościowcyh Karla Lagerfelda, Mario Testino, Felipe Oliveira Baptisty i Victoire de Castellane pojawiły się rysunki, nawiązujące do twórczości zamordowanych rysowników i składające hołd ofiarom tragedii.

Jean Paul Gaultier / Facebook
Karl Lagerfeld / Instagram
Felipe Oliveira Baptista / Instagram
Victoire de Castellane / Instagram
Getty Images

Tematy:

Nieprawidłowy email