Suknia Scarlett O’Hary sprzedana za 150 000 dolarów

Suknia, którą Vivien Leigh miała na sobie w jednej ze scen „Przeminęło z wiatrem” została sprzedana w Los Angeles za oszałamiającą kwotę, 150 000 dolarów. Jej poprzedni właściciel, James Tumbiln, posiadacz największej na świecie kolekcji przedmiotów związanych z filmem „Przeminęło z wiatrem”, kupił ją  w 1962 roku za… 20 dolarów.

Foto: B/S / Bulls Press

„Przeminęło z wiatrem” to jedna z największych produkcji w historii kina. Film z 1939 roku zdobył 10 Oscarów i sprawił, że Vivien Leigh / Scarlett O’Hara stała się ikoną popkultury. Od tamtego czasu pamiątki i gadżety związane z filmem są zbierane przez tysiące fanów na całym świecie. Największą kolekcją takich przedmiotów może pochwalić się James Tumblin. Były szef działu fryzur i makijażu w Universal Studios został kolekcjonerem w 1962 roku, przez przypadek. Będąc w magazynie kostiumów Universal (studio, które wyprodukowało „Przeminęło z wiatrem”) zauważył na podłodze sukienkę z metką „Selznick International Pictures”, opatrzoną opisem „sukienka Scarlett”. Od pracownika magazynu usłyszał, że sukienka idzie na śmietnik. „Zapytałem czy mogę ją odkupić. Powiedziano mi, że za 20 dolarów mogę dostać sukienkę i cały wieszak innych kostiumów,” wspominał Tumblin w jednym z wywiadów. „Nieco obojętnie przystałem na warunki. Wiedziałem, że gdybym pokazał moje podekscytowanie, cena poszła by w górę. Na wieszaku nie było innych przedmiotów z „Przeminęło z wiatrem”, ale były kostiumy które miała na sobie Judy Garland w jednym z filmów,” dodał.

Z czasem kolekcja Tumblina urosła do 300 000 przedmiotów i osiągnęła wartość 66 milionów dolarów. Co jakiś czas właściciel wystawia na aukcje kilka przedmiotów, jednak powiedział, że nigdy nie sprzeda statuetki Oscara, którą w 1940 roku odebrała Vivien Leigh za swoją rolę.

Foto: Zdjęcia własne VU MAG

W ubiegłym tygodniu pod młotek poszła wspomniana sukienka. Została sprzedana za 150 000 dolarów. Oprócz tego, na aukcji wystawiono garnitur Clarka Gable czy maszynę do pisania, na której napisano scenariusz filmu.

Tematy:

Nieprawidłowy email