Śledztwo w sprawie Prady

Kilka dni temu w mediach pojawiła się informacja, że włoscy śledczy rozpoczęli dochodzenie w sprawie Prada Holding. Włoski dom mody, jak donoszą dziennikarze, objęty jest śledztwem w sprawie uchylania się od odprowadzania podatków. Miuccia Prada i jej mąż Patrizio Bertelli – właściciele firmy - postanowili zabrać głos w tej sprawie. Zrobili to za pośrednictwem swoich prawników.

Getty Images/Flash Press Media

– Na ten moment, o ile nam wiadomo, nikt nie prowadzi wobec właścicieli Prada żadnego dochodzenia – skomentowali dla serwisu WWD Stefano Simontacchi i Guido Alleva - prawnicy Prada Holding.

Prada to jeden z najbardziej znanych na świecie włoskich domów mody, którego historia sięga ponad 100 lat! Wysokie podatki we Włoszech spowodowały, że firma wyprowadziła interesy do Holandii i Luksemburga, ale od niedawna siedzibą Prada znów mają być Włochy. Żeby słynny dom mody znów mógł płacić podatki w ojczyźnie, potrzebna była specjalna umowa z fiskusem, o której podpisaniu poinformowano media w grudniu ubiegłego roku. Prada Holding podała, że zakończono procedurę dobrowolnego ujawniania należności podatkowych i planuje sprowadzenie do kraju wszystkich aktywów trzymanych za granicą.

EAST NEWS

Częścią porozumienia było przekazanie włoskiemu urzędowi skarbowemu 420 milionów euro w ramach zadośćuczynienia za dotychczasową politykę podatkową firmy, o czym pisał dziennik Corriere Della Sera. Wydawało się, że wszystkie należności zostały uregulowane. Jednak, zgodnie z włoskim systemem prawnym, uregulowanie kar podatkowych nie zwalnia organów sprawiedliwości od podejmowania własnego dochodzenia. Niestety mediolańska prokuratura odmówiła jakiegokolwiek komentarza w tej sprawie.

Informacja o kolejnym podatkowym dochodzeniu sparaliżowała nie tylko świat mody, ale i biznesu. Akcje Prada na giełdzie w Hongkongu zaczęły mocno pikować.

Prada Holding to kolejna firma modowa, której podatki wzięli pod lupę włoscy urzędnicy. W czerwcu 2013 roku zakończył się proces Dolce&Gabbana. Domenico Dolce i Stefano Gabbana za nadużycia podatkowe zostali skazani na 20 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu i wysoką grzywnę.

Tematy:

Nieprawidłowy email