Roberto Cavalli sprzedaje swoją markę. Pod koniec października udziały przejmą Rosjanie

Roberto Cavalli, przyszły teść Magdy Frąckowiak, sprzedaje 60 proc. udziałów w swojej firmie rosyjskiej firmie VTB Capital. Transakcja ma być sfinalizowana jeszcze tej jesieni.

fot. Getty Images

Informacje o planowanej sprzedaży udziałów w firmie Roberto Cavalli pojawiają się co jakiś czas. Do tej pory najbardziej zainteresowani zakupem włoskiej marki byli biznesmeni z krajów arabskich. Jednak jak donosi WWD, to nie Arabowie, a Rosjanie zostaną głównymi udziałowcami. Jest to całkiem zrozumiałe, wziąwszy pod uwagę fakt, że Rosja jest jednym z największych rynków zbytu marki. Cavalli podpisał list intencyjny, w którym zobowiązał się do sprzedaży 60 proc. udziałów firmie VTB Capital. To część VTB Group, rosyjskiego banku inwestycyjnego, który jak wiele moskiewskich biznesów, operuje na Cyprze.

Transakcję wyceniono na 500 milionów euro. Wartość firmy, do której należy 179 sklepów, w tym butik na Rue du Faubourg Saint-Honoré w Paryżu, od lat była przedmiotem dyskusji i powodem, dla którego poprzednie negocjacje z potencjalnymi nabywcami były zrywane. W 2009 roku Cavalli chciał sprzedać 1/3 udziałów za 1 miliard euro. Taka cena odstraszyła fundusz inwestycyjny Clessidra SGR SpA. W tym roku marką interesował się kolejny fundusz – Permira. Ale i ta transakcja zakończyła się fiaskiem i była bezpośrednią przyczyną odejścia CEO i COO marki.

Tymczasowym CEO marki jest Daniele Corvasce, który dzieli się swoimi obowiązkami z samym Cavalli. Zapewne nowy CEO zostanie wybrany jak tylko sprzedaż udziałów dojdzie do skutku. Marka ma zostać wprowadzona na giełdę w ciągu pięciu lat.

Marka Roberto Cavalli będzie w przyszłym roku obchodziła 45-lecie. Jednak dopiero w ubiegłym roku zaczęła się odbijać od finansowego dna. Oprócz linii Roberto Cavalli i Just Cavalli, pod nazwiskiem projektanta sprzedawane są okulary, kolekcja „Home”i perfumy (produkowane przez Coty).

Cavalli, który w listopadzie kończy 74 lata, niedługo zostanie teściem polskiej supermodelki, Magdy Frąckowiak. Polka jest zaręczona z synem Włocha, Danielem, który do tego roku pracował w firmie ojca, zajmując się męską kolekcją ubrań. Również jego przyrodnia siostra, Christiana pracowała w rodzinnym przedsiębiorstwie.

Czy zmiana w strukturze własności wpłynie na styl marki? Raczej nie. Cavalli jest znany i kochany za bardzo seksowne, kobiece projekty i zamiłowanie do zwierzęcych printów. Jego projekty noszą największe gwiazdy: Sofia Vergara, Beyonce czy Jennifer Lopez. Ta ostatnia założyła kultową już, zieloną sukienkę z tropikalnym motywem ogromnym dekoltem, na rozdanie nagród Grammy w 2001 roku. To chyba najczęściej pokazywany projekt włoskiego artysty, który przyznaje, że nigdy nie szkicuje ubrań, nie upina materiałów na manekinie. Jest bardziej twórcą niż rzemieślnikiem.

Tematy:

Nieprawidłowy email