Rafaeli ponownie naraziła się władzom Izraela

Słynna izraelska modelka wzięła udział w kampanii promocyjnej zorganizowanej przez hasbarę. Reklama przedstawia Izrael jako kraj rozwijających się technologii, przyjazny i otwarty oraz pełen możliwości. Gwiazdą spotu jest właśnie Bar Rafaeli, dziewczyna która w swojej ojczyźnie wzbudza spore kontrowersje.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Bar Rafaeli „wywinęła się” od obowiązkowej izraelskiej służby wojskowej, biorąc w 2007 roku ślub z przyjacielem rodziny. W ten sposób mogła w stu procentach poświęcić się karierze modelki – już w 2005 roku miała podpisane kontrakty reklamowe w Mediolanie, Paryżu czy Londynie. Modelka po zwolnieniu ze służby wojskowej postanowiła się rozwieść i właśnie wtedy rozpętała się wielka medialna wojna między Bar Rafaeli a władzami Izraela.

Armia Izraela jeszcze w 2010 roku upominała się o Bar Rafaeli, a generał Avi Zamir nawoływał do bojkotu firm i produktów, które reklamowała.

Bar Rafaeli w GQ Italy

Tymczasem modelka w 2011 roku pojawiła się na okładce włoskiego wydania GQ topless z wojskowym hełmem na głowie.

- Jestem dumna ze swojego kraju i zachęcam wszystkie dziewczyny do odbycia służby wojskowej – powiedziała wówczas w jednym z wywiadów. Jej wypowiedź uznano jednak za przejaw arogancji wobec ojczystego kraju.

Sprawa Bar Rafaeli – dziewczyny, która zrobiła karierę „oszukując państwo” wciąż budzi sporo kontrowersji.

Wiadomość o tym, że modelka wzięła udział w kampanii reklamowej hasbaru zadziałała na izraelskie władze jak płachta na byka. Wojskowi oficjalnie sprzeciwiają się rozpowszechnianiu reklamy, która ich zdaniem niesie negatywny przekaz dla izraelskiej młodzieży.

- Możecie tę reklamę wyrzucić do kosza, ale mój Instagram ma więcej czytelników niż najpopularniejsza izraelska gazeta – napisała Bar Rafaeli na swoim profilu.

Instagram - profil Bar Rafaeli

Czy chcą tego izraelskie władze czy nie, Bar Rafaeli ma rację – jest jedną z najsłynniejszych ambasadorek Izraela na świecie. Czy jej mało patriotyczna postawa ma aż tak zgubny wpływ na izraelską młodzież, jak twierdzą władze? To sprawa na dłuższą dyskusję.

Obecnie w Izraelu każdy, kto ukończy 18 rok życia powinien odbyć służbę wojskową. Mężczyźni spędzają w wojsku 3 lata, a kobiety 2. Kobiety zwalniane są ze służby jeśli są w ciąży albo gdy są w związku małżeńskim.

Tematy:

Nieprawidłowy email