Punk triumfuje

Punk i moda na cztery miesiące zawładnęły największym amerykańskim muzeum –The Metropolitan Museum of Art. Właśnie z niebywałym sukcesem zakończyła się wystawa „Punk: Chaos to Couture”. Wszystko wskazuje na to, że moda wypracowała sobie silną pozycję w najsłynniejszych świątyniach sztuki na świecie.

Getty Images

Tego lata Instytut Kostiumu Metropolitan Museum of Art przedstawił wpływ jaki kultura punk wywarła na świat wysokiego krawiectwa. Pod nazwą[url= http://vumag.pl/obsesje-anji-rubik/punk-chaos-to-couture,57052.html] "Punk: Chaos to Couture" kryła się wystawa przedstawiająca historię alternatywnego ruchu z punktu widzenia mody - od narodzin w latach 70' po dzień dzisiejszy. Kuratorem wystawy był Andrew Bolton, odpowiedzialny za wiele ekspozycji łączących sztukę z modą, jak między innymi "Alexander McQueen: Savage Beauty" i "Schiaparelli and Prada: Impossible Conversation". "Punk: Chaos to Couture" w niecodzienny sposób łączyło najważniejsze symbole wizualne i idee subkultury, ze światem luksusu i koncepcją couture made-to-measure. Wystawa w nowojorskim MET zakończyła się 14 sierpnia 2013 roku stając się jedną z pięciu najczęściej odwiedzanych ekspozycji Instytutu Kostiumu od 1988 roku.

Getty Images

Przez cztery miesiące na wystawie „Punk: Chaos to Couture” pojawiło się 442 350 zwiedzających, co czyni ją czwartą najczęściej odwiedzaną wystawą w historii Instytutu Kostiumu. Lepszy wynik zdobyły jedynie wystawy poświęcone Alexandrowi McQueenowi, Chanel oraz Jackie Kennedy.

Odwiedzający wystawę mogli podziwiać ponad sto elementów męskich i damskich kolekcji takich projektantów jak: Vivienne Westwood, Alexander McQueen, Marc Jacobs czy Dolce & Gabbana. Wszystkie zachowane oczywiście w stylu punk, czyli jednej z najważniejszych subkultur w historii mody.

Getty Images

Moda już od wielu lat zajmuje silną pozycję w ofercie najważniejszych muzeów na świecie. Mimo to, wielu osobom trudno uznać ją za dziedzinę sztuki równorzędną z malarstwem czy fotografią.

A Wy jak sądzicie, czy moda zasługuje na miano sztuki, czy to jedynie rzemiosło, które pozostaje w bliskich relacjach ze światem sztuk plastycznych?

Tematy:

Nieprawidłowy email