Punk: od chaosu po couture

6 maja 2013 odbył się coroczny Met Ball, którego motywem przewodnim była najnowsza wystawa w Metropolitan Museum of Art „Punk: Chaos to Couture”. Wystawa, która zostanie otworzona dla publiczności w czwartek 9 maja, jest najbardziej wyczekiwaną wystawą tego roku.

Metropolitan Museum of Arts

Punk od narodzin w latach 70-tych, miał ogromny wpływ na modę. Jako styl w modzie reprezentuje chaos, anarchię i bunt. Punkowa moda emanuje estetyką przemocy i okrucieństwa wyrażaną za pomocą odważnych cięć i rozdarć, licznych ćwieków, pinesek i żyletek oraz prowokacyjnych obrazów seksualnych oraz politycznych.

Metropolitan Museum of Arts

Zobacz W czym pojawiły się gwiazdy na 2013 Met Gala w Nowym Jorku.

„Punk: Chaos to Couture” to próba interpretacji wpływu jaki miał punk na modę od narodzin aż po dzień dzisiejszy. Wystawa będzie się składała z siedmiu odsłon skupiających się na współzależnościach między punkowym konceptem „do-it-yourself” („zrób to sam”) a główną ideą couture „made-to-measure” („robione na miarę”). Odwiedzający będą mogli z bliska przyjrzeć się ponad 100 kreacjom takich projektantów jak Vivienne Westwood, Maison Martin Margiela, Katherine Hamnett oraz Comme des Garcons. Na wystawie pojawią się zarówno oryginalne punkowe części garderoby jak i współczesne kreacje haute couture oraz ready-to-wear inspirowane punkowymi symbolami. Wystawa zostanie wzbogacona o różnorodne technologie multimedialne. „Punk: Chaos to Couture” potrwa do 14 sierpnia 2013, zatem jeśli planujecie wakacyjny pobyt w Nowym Jorku, nie zapomnijcie zajrzeć do Metropolitan Museum of Art.

Vogue Instagram

Redakcja Vogue przygotowuje się do balu - główny dodatek to notes opleciony drutem kolczastym.

Wystawa została przygotowana we współpracy z Moda Operandi – ekskluzywnym sklepem internetowym oferującym klientkom kolekcje projektantów zaledwie kilka tygodni po pokazie. Imprezie Met Gala 2013 towarzyszył ciekawy projekt zorganizowany przez założycielki M’O’. Sukienki, w których pojawiły się niektóre gwiazdy podczas balu będzie można kupić na stronie modaoperandi.com. W sklepie pojawią się kreacje zaprojektowane specjalnie na tę okazję przez takie domy mody jak Balmain, Rodarte czy Nina Ricci.

- Wydarzenia jak Met Gala oferują jedne z najbardziej spektakularnych momentów w modzie, ponieważ inspirują do eksperymentowania. Jesteśmy podekscytowane projektem, który umożliwia kobietom dostęp do kreacji, które pojawią się na czerwonym dywanie jednego z najbardziej fascynujących wydarzeń kulturalnych na świecie – powiedziała Lauren Santo Domingo, współzałożycielka Moda Operandi.

Zobacz ekskluzywne zdjęcia z wystawy „Punk: Chaos to Couture”:

WWD

Projekt Vivienne Westwood.

WWD

Słynna sukienka z agrafkami projektu Versace, którą miała na sobie Elizabeth Hurley.

WWD

Projekty Maison Martin Margiela z plastikowych toreb.

WWD

Replika toalet najsławniejszego nowojorskiego klubu punkowego CBCG.

WWD

Koszulki Vivienne Westwood, Maison Martin Margiela, Katherine Hamnett i Moschino.

Getty Images/Flash Press Media
Getty Images/Flash Press Media
Getty Images/Flash Press Media
Getty Images/Flash Press Media
Getty Images/Flash Press Media

Tematy:

Nieprawidłowy email