Polski magazyn Bluszcz zainspirował Olympię Le Tan

Olympia Le Tan słynie ze swoich niepowtarzalnych książkowych torebek. Projektantka odtwarza motywy literackie, czy okładki największych dzieł za pomocą ręcznych haftów na swoich zgrabnych pudełeczkach. Artystka stworzyła limitowaną edycję swojej torebeczki interpretując także polski magazyn. Zobaczcie, jak „Bluszcz” stał się bohaterem mody!

VU MAG

Magazyn Bluszcz był tygodnikiem założonym przez Michała Glücksberga, a redagowany m.in. przez Marię Ilnicką. Tytuł był magazynem kobiecym, otwarcie głoszącym żeńską emancypację. Powstał w 1865 roku i jako tygodnik działał do 1918 roku. Redakcję reaktywowano w 1921, ale początek II Wojny Światowej wymusił ponowne zamknięcie tytułu, dlatego w 1939 roku zaprzestano wydawanie magazynu. Bluszcz po raz ostatni wrócił do polskich kiosków w 2008 roku jako miesięcznik, jednak rok temu definitywnie zakończono prace nad magazynem. Spośród wielu czasopism dla kobiet Bluszcz na pewno wyróżniał się niepowtarzalną oprawą graficzną, jego okładki były wyjątkowe i przypominały pomysłowe, małe dzieła sztuki.

Zapewne dlatego Olympa Le Tan postanowiła ponownie ożywić tytuł w jednym ze swoich projektów. Projektantka znana jest z oryginalnych torebek stylizowanych na książki (bądź właśnie magazyny), których okładki odtwarzane są, lub interpretowane na nowo za pomocą ręcznych haftów. I tak również polski magazyn doczekał się swojego mini pomnika w postaci puzderka Olympii Le Tan.

Torebkę można kupić wyłącznie w paryskim Le Bon Marche za około 1200 euro. Cena być może nie należy do atrakcyjnych, ale przyznajcie, że z sentymentu do naszej ojczyzny należy przyznać, że warto za nią tyle zapłacić.

Misternie wykonane ręczne hafty to kolejny powód, dla którego warto zwrócić uwagę na projekty Olympii Le Tan.

Projektantkę pokochały już największe, światowe gwiazdy, m.in. Michelle Williams, czy Tilda Swinton. Ciekawe, czy któraś z nich pojawi się na czerwonym dywanie z polskim Bluszczem w ręku.

olympialetan.com
materiały własne
Getty Images
Getty Images
Getty Images
Getty Images
Magazyn "Bluszcz"
Magazyn "Bluszcz"

Tematy:

Nieprawidłowy email