Podsumowanie Art&Fashion Festival

Za nami 7. edycja festiwalu mody i sztuki w Poznaniu. Art & Fashion Festival by Grażyna Kulczyk to projekt, który od 2007 roku buduje świadomość osób na co dzień chcących zajmować się szeroko pojętą branżą mody. Idea tej inicjatywy jest bardzo prosta. Należy zaprosić praktyków, skonfrontować ich wiedzę oraz doświadczenie z ambitnymi i kreatywnymi młodymi ludźmi.

jakubwittchen.com

Niewątpliwie projekt daje możliwości wszystkim, którzy w modzie i sztuce dostrzegają przestrzeń dla własnego rozwoju. Festiwal od siedmiu lat swoim zaangażowaniem przyciąga modowe autorytety, dlatego też podczas tej edycji w Poznaniu można było spotkać m.in. Scotta Schumana (The Sartorialist), Dianę Murek, Jesusa Echevarria (Dyrektor ds. komunikacji Grupy Inditex), Grażynę Hase oraz jedną z najważniejszych osób tworzących historię współczesnej mody i sztuki Andrew Boltona (kurator Costume Institute w Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku).

Tematem przewodnim siódmej edycji była moda i sztuka jako przemysł. W ramach Open University można było się dowiedzieć m.in. Jak wygląda moda z perspektywy firmy produkującej blisko miliard ubrań rocznie? Co jak magnes przyciąga do muzeum gwiazdy Hollywood i wybredną nowojorską elitę?

Największym zainteresowaniem jak zawsze cieszyła się akademia Art & Fashion Experience - to wystawa prezentująca efekty 10 dni pracy studentów warsztatów Fashion Workshop w ośmiu kategoriach : Fashion Design, Fashion Drawing,Fashion Photography, Fashion Jewellery, Fashion Writing, Fashion Video, Fashion Styling, Fashion Sounds. Przez blisko dwa tygodnie uczestnicy festiwalu, realizowali indywidualny projekt pod okiem mentorów każdej z grup. Tematyka spotkań obejmowała różne dziedziny mody i sztuki. Poczynając od warsztatów ilustracji, dziennikarstwa modowego po spotkania na temat projektowania i stylizacji, kończąc na realizacji filmów i muzyki. Uczestnicy byli zobligowani do prezentacji efektów swojej pracy przed jury składającym się z wszystkich mentorów i prowadzących spotkania. Każdy z laureatów ośmiu festiwalowych warsztatów otrzymał, ufundowaną przez organizatorów, nagrodę w postaci dowolnie wybranego kursu na prestiżowej uczelni Central Saint Martins College of Art & Design w Londynie.

W trakcie festiwalu Grażyna Kulczyk, pomysłodawczyni festiwalu, wręczyła po raz pierwszy nagrodę finansową „Kick to Fashion Industry”.Nagroda Grażyny Kulczyk ma pomóc w rozwinięciu skrzydeł start-upowi, który wcieli w życie ideę dobrze wymyślone - najlepiej zrobione. Fundatorka przyznała ją, aby podkreślić fakt rozpoczęcia tegorocznym festiwalem obchodów 10-lecia Starego Browaru. Nadchodzące lata będą tu m.in. krokiem w nowe technologie i kultywowania idei urban craft, rozumianej jako powrót rzemiosła, przemysłu do miast. Również te aspekty były brane podczas oceny prac kilkudziesięciu uczestników warsztatów tegorocznej edycji festiwalu. Tegoroczna nagroda została podzielona na pół i trafiła do Reginy Mowczan z warsztatu biżuterii prowadzonego przez Annę Orską oraz Magdaleny Linke z warsztatu pisania o modzie, prowadzonego przez Hannę Rydlewską i Marcina Różyca.

Zwycięzcy:

Fashion Design - Joanna Wawrzyńczak

Fashion Video - Mikołaj Syguda,

Fashion Styling bezapelacyjnie zwyciężyła Maria Kompf

Fashion Drawing - Maciej Klim

Fashion Jewellery - Regina Mowczan (Regina została również uhonorowana nagrodą specjalną przez Grażynę Kulczyk za wizjonerstwo swojej kolekcji. Specjalną nagrodę dostała też Magdalena Linke)

Fashion Writing - Barbara Stolarz

Fashion Photography - Katarzyna Balicka

Fashion Sounds - Dawid Furmaniewicz.

K PICTURES
K PICTURES

Art & Fashion Festival powstał z inicjatywy kolekcjonerki i mecenas sztuki Grażyny Kulczyk. Kuratorem AFF by GK jest Basia Metelska. Projekt wpisuje się w ideę 50/50 obecną we wszystkich projektach Grażyny Kulczyk, oznaczającą, że 50 % każdego przedsięwzięcia zawsze stanowi sztuka.

Blisko dwutygodniowy festiwal łączy w sobie to, co najistotniejsze w budowaniu świadomości branży mody w kraju. Dzięki organizowanym spotkaniom, wykładom, warsztatom młodzi ludzie mają niepowtarzalną okazję bez przeszkód obcować z praktykami tego biznesu. Dodatkowej aury całemu projektowi dodają pokazy filmów i dokumentów poświęconych modzie i sztuce. Art & Fashion In Motion i Art & Fashion In Motion Doc są nieodłącznym elementem całego festiwalu.

Niewątpliwymi atutami festiwalu jest silna merytoryka oraz wyważony bilans między sztuką, modą a biznesem. Kolejna 8. edycja festiwalu odbędzie się w październiku 2014 roku w przestrzeniach Starego Browaru w Poznaniu.

Art&Fashion Festival
jakubwittchen.com
jakubwittchen.com
jakubwittchen.com
jakubwittchen.com

Tematy:

Nieprawidłowy email