pierwsza dama Internetu

Pierwszy milion dostała od męża i w niecałą dekadę zamieniła go w kilkaset kolejnych. Natalie Massenet to jedna z najbogatszych i najbardziej wpływowych kobiet świata mody. Założyła portal z luksusową odzieżą Net a Porter i przekonała miliony kobiet do kupowania ubrań on-line od projektantów. Przy tym mówi o sobie: „Jestem najbardziej leniwą osobą jaką znam”. Uwierzycie?

pierwsza dama internetu

Biuro pani Massenet znajduje się w londyńskim Westfield. Umiejscowione jest na końcu olbrzymiego, podłużnego loftu. Ma przeszklone ściany, a drzwi do jej gabinetu są zawsze otwarte. Taka jest polityka firmy. Setki pracowników siedzi w supernowoczesnej przestrzeni biurko w biurko. Panie w szpilkach, panowie w eleganckich botkach. Na monitorze widnieje siedmiocyfrowa liczba, która wciąż rośnie - globalna sprzedaż produktów na Net a Porter. - Bywają momenty gdy sama się szczypię, bo nie mogę w to uwierzyć - mówi Massenet.

Gdy 13 lat temu wyszła z pomysłem założenia luksusowego shoppingowego portalu, wszyscy pukali się w głowę. Porażkę wróżyli nawet jej przyjaciele. Ale sukces przyszedł szybko i przerósł jej najśmielsze oczekiwania. - Gdy rozkręcałam Net a Porter nie wiedziałam prawie nic. I do tego byłam w ciąży. To był nowy rozdział w moim życiu zawodowym i osobistym. Gdybym wiedziała wtedy co mnie czeka, na pewno bym się w to nie pchała. A tak podejmujesz ryzyko, brniesz ślepo dalej i nagle myślisz sobie: „To jest najcięższa rzecz jaką robiłam w życiu”. Ale wtedy jest już za późno aby się wycofać – przyznaje Natalie.

pierwsza dama internetu

Redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a – Anna Wintour oraz założycielka Net a Porter – Natalie Massenet podczas eventu Fashion's Night Out zorganizowanego 8 września 2011 w Nowym Jorku.

>

W 2010 roku dekadę po założeniu firmy, Net a Porter warte było 531 milionów dolarów. Jubileusz ten Massent postanowiła obejść wyjątkowo, sprzedając portal szwajcarskiej grupie Richmont za 350 milionów funtów. Wciąż jednak pozostała prezesem firmy. Ale droga na szczyt nie była aż tak prosta. Natalie urodziła się w 1966 roku, jej ojciec był amerykańskim dziennikarzem, matka brytyjską modelką. W dzieciństwie kursowała pomiędzy Paryżem a Los Angeles. Kiedy miała 11 lat jej rodzice rozwiedli się, a Natalie została z ojcem w Kalifornii. Uczyła się w prywatnych szkołach przebywając z dziećmi bardzo bogatych rodziców. Na początku lat 90-tych zaczęła pracować w amerykańskim dzienniku o modzie Women's Wears Daily. Póżniej przeniosła się do Londynu, gdzie poznała swojego męża, bankiera Arnauda Masseneta. Jednocześnie (miała 33 lata) zaczęła pracować jako stylistka i asystentka Isabeli Blow w Tatlerze. Od zawsze marzyła, aby pracować w magazynie o modzie. W przyszłości chciała prowadzić własne pismo. Ale w 2000 roku wpadła na inny pomysł.

Postanowiła założyć jeden z pierwszych shoppingowych portali z luksusową odzieżą. W jej planach pomógł jej ówczesny mąż, który zgromadził 1,2 miliona funtów na rozkręcenie biznesu. Początkowo siedzibą Net a Porter było niewielkie mieszkanie w Chelsea, a zespół liczył 15 osób. Natalie miała też kłopot z namówieniem projektantów do współpracy. Większość nie chciała wejść w ten projekt, ale na początek zaufali jej Tamara Mellon z Jimmy Choo i Roland Mouret.

pierwsza dama internetu

Natalie Massenet, Tom Ford, Elizabeth Saltzman oraz Laura Bailey na kolacji zorganizowanej przez projektanta po londyńskim pokazie jego męskiej kolekcji na sezon Wiosna Lato 2013. 9 stycznia 2013, Londyn.

Dziś na Net a Porter tygodniowo loguje się dwa miliony ludzi, każdy z nich na stronie wydaje średnio 500 funtów, a sama Massenet stała się tak wpływową postacią w świecie mody, że została mianowana prezesem brytyjskiego Fashion Council.

Funkcję tę sprawuje od stycznia tego roku. I jakby tego było mało, wciąż rozwija grupę Net a Porter. Dwa lata temu uruchomiła portal Mr Porter, który jest odpowiednikiem Net a Porter, tylko z luksusową modą dla panów. Dziwi więc fakt, że w wywiadach podkreśla, że tak naprawdę jest dosyć leniwa. - Mam dwubiegunową naturę. Kiedy pracuję, ciężko jest odciągnąć mnie od obowiązków. Ale gdy mam wolne, szybko się przyzwyczajam i ciężko jest mi z powrotem wrócić do pracy – opowiada. - Jestem jak skała - jeśli mnie nie popchniesz, będę po prostu siedziała - konstatuje.

Sukces Massenet polega również na umiejętności zarządzania ludźmi. - Chciałam stworzyć miejsce pracy, do którego ludzie z uśmiechem będą przychodzić w poniedziałek rano. Można ciężko pracować, ale jednocześnie darzyć siebie szacunkiem i czerpać z pracy przyjemność – zdradza swój biznesowy sekret. Jej siła polega również na jej wizerunku. Ubiera się tylko w najnowsze kolekcje projektantów. W swoim domu ma oddzielny pokój tylko na ubrania. Lubi tak zwany „power look”, czyli proste ołówkowe spódnice, białe koszule w męskim stylu, dopasowane żakiety i szpilki. A na wieczór tiulowe suknie z piór marabuta lub te z aplikacjami.

Ale zdaje się, że sukces i pieniądze nie przewróciły jej w głowie. A już na pewno nie brakuje jej poczucia humoru. - Chciałabym myśleć o sobie jak o Audrey (Hepburn) albo Jackie (Kennedy). Ale wydaje mi się, że przypominam Keitha Richardsa, a czasem Michaela Jacksona – żartuje z siebie Natalie. Jej przepis na sukces? Nowatorski pomysł i... dystans do siebie.

Po więcej tekstów o kobietach, które stworzyły świat mody zajrzyj do działu .

Getty Images

Natalie Massenet, Tom Ford, Elizabeth Saltzman oraz Laura Bailey na kolacji zorganizowanej przez projektanta po londyńskim pokazie jego męskiej kolekcji na sezon Wiosna Lato 2013. 9 stycznia 2013, Londyn.

Getty Images

Redaktor naczelna amerykańskiego Vogue’a – Anna Wintour oraz założycielka Net a Porter – Natalie Massenet podczas eventu Fashion's Night Out zorganizowanego 8 września 2011 w Nowym Jorku.

Getty Images

Natalie Massenet na imprezie zorganizowanej specjalnie dla marki Dolce&Gabbana przez Net a Porter w Londynie – 14 lipca 2011 roku.

Getty Images

11 listopada 2010 roku Donatella Versace zorganizowała prywatną kolację, na której nie mogło zabraknąć Natalie Massenet.

Getty Images

Matthew Williamson i Natalie Massenet podczas obchodów 15-tej rocznicy pracy projektanta – 24 października 2012 roku, Londyn.

Bulls Press

Natalie Massenet wraz ze swoją rodziną sfotografowana podczas królewskiej uroczystości w Buckingham Palace. Założycielka Net a Porter odebrała wówczas nagrodę za specjalne zasługi dla przemysłu modowego. 13 listopada 2009 roku, Londyn.

News Pix

25 stycznia 2012 roku – Natalie Massenet i Karl Lagerfeld otwierają Net a Porter we Francji.

Getty Images

Natalie Massenet podczas imprezy zorganizowanej przez magazyn GQ z okazji pokazów męskich kolekcji podczas londyńskiego Tygodnia Mody.

Getty Images

Victoria Beckham z założycielką Net a Porter podczas imprezy zorganizowanej z okazji dziesiątej rocznicy funkcjonowania internetowego sklepu.

Getty Images

Rozdanie nagród Women Of the Year magazynu Harper's Bazaar w 2011 roku.

Tematy:

Nieprawidłowy email