Papież Franciszek człowiekiem roku

Wybór Jezuity na papieża, nie tylko wśród wierzących, rozbudził wiarę w rewolucyjne zmiany w kościele katolickim. Papież Franciszek już od pierwszego dnia pontyfikatu zdobył serca wiernych swym altruizmem i skromnością. Debata dotycząca zmiany oblicza kościoła rozgorzała na dobre, nawet w mediach, których tematyka znacząco odbiega od religijnych rozważań. Jednym z nich jest wpływowy magazyn "Vanity Fair", którego umieścił papieża Franciszka na okładce włoskiej edycji pisma oraz uznał go za "Mężczyznę Roku 2013". To pierwszy taki przypadek, w którym głowa kościoła katolickiego zajmuje miejsce na okładce kultowego magazynu.

Vanity Fair/Getty Images

[url=http://www.facebook.com/pages/VU-MAG/383093101772373?ref=ts&fref=ts]Najlepsze poranki z VU MAG - patrz, co dzieje się u nas na FB!

Pojawienie się papieża na okładce "Vanity Fair" wzbudziło dyskusję również w świecie mody. Głos w sprawie zabrała projektantka Venturini Fendi oraz dziennikarka „ The New York Times” Suzy Menkes. Włoska moda nie od dziś słynie z przepychu i epatowania bogactwem. Minimalizm i prostota nigdy nie stanowiły domeny mediolańskiego Fashion Weeku. Czy podczas pontyfikatu ceniącego skromność i pokorę Papieża, włoska moda straci nieco blichtru i ekstrawaganckiego charakteru?

Suzy Menkes już dostrzegła wpływ papieża Franciszka na świat mody. Za przykład podaje dwa włoskie domy mody: Valentino i Dolce & Gabbana. Pierwszy z nich w ostatnim sezonie zaprezentował długie, proste suknie przypominające tradycyjne stroje kardynalskie. Kultowa czerwona kreacja straciła nieco swej zadziorności, zyskując klasyczny, surowy charakter. Podobna sytuacja dotyczy kolekcji duetu Dolce & Gabbana na jesień-zimę 2013/14. Projektanci nie ukrywają odwołań do estetyki typowej dla południowo-włoskich kościołów i strojów zakładanych podczas sakramentów świętych.

Getty Images

- W Rzymie zapanował nowy duch. To ewidentne, że od kiedy przywitaliśmy nowego papieża, zaczynamy powracać do pierwotnego Chrześcijaństwa, które było kiedyś daleko od kościoła. Ludzie zwracają uwagę na znaczenie, a prawdziwym znaczeniem mody jest wyrażanie samego siebie. Poszukujemy odpowiednich materiałów i tworzyw, które pozwolą prawdziwej osobowości wyjść na światło dzienne – mówi Venturini Fendi, projektantka marki Fendi, słynącej z ekskluzywnych futer i pożądanych przez cały świat skórzanych torebek. - Może właśnie nadszedł czas, aby skupić się na innych rzeczach i nadać modzie nowe znaczenie. Kobiety ubierają się coraz bardziej etycznie. Takiego papieża potrzebujemy właśnie teraz – dodaje. Projektantka stojąca za marką sprzedającą luksusowe produkty zwraca uwagę na potrzebę bardziej etycznego i świadomego podejścia do mody? Może to oznaczać, że wpływ Papieża na branże odzieżową wcale nie jest naciąganym tematem, lecz realną, długofalową zmianą.

Poprzedni papież, Benedykt XVI prezentował zupełnie inne podejście do kwestii ubioru. Uwielbiał buty Prady oraz perfekcyjnie wykonane z wysokiej jakości tkanin stroje. Papież Franciszek nie przywiązuje uwagi do dóbr materialnych. Mało interesują go drogie ubrania, markowe samochody czy wyszukane potrawy.

Czy świat mody na stałe ulegnie nowej filozofii i zerwie z epatowaniem bogactwem i wzbudzaniem niezdrowego pożądania?

Papież Benedykt XVI ubierał się u Prady?

Tematy:

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (221)

~logika : Z kościoła katolickiego w Polsce odeszłam ponad 20 lat temu, ale jesli Franciszek dokona reformy wrócę. Wiara w Boga to nie to samo co chodzenie do kościoła katolickiego. Chrześcijaństwo ma NIEWIELE wspólnego z katolicyzmem, który wieki temu odszedł od Boga= kocha władze, przepych, materialne dobra. Chrzescijaństwo = pokora, bezinteresowna pomoc, miłość, nauka dla dobra lludzi, a nie dla zysku, skromność. Dzisiaj katolicy NIE MAJĄ ŻADNEJ z tych cech., bo traktują je wybiórczo dostosowując do sytuacji.
18 lip 13 20:54 | ocena: 85%
Liczba głosów:413
85%
15%
| odpowiedzi: 67
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~ania : Świat należy poprawiać, zaczynając od siebie. Innego sposobu na lepszy świat nie ma. Oglądanie się na innych jest dziecinne.
Papież Franciszek pokazuje taki styl życia, jaki dobry katolik powinien znać od dziecka (z lekcji religii, czytania Ewangelii, przykładu starszych). Zaskakuje tylko, że tak mało ludzi (także duchownych) stara się dążyć do ewangelicznej doskonałości.
18 lip 13 21:56 | ocena: 97%
Liczba głosów:172
97%
3%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Stan. do ~MT: Wiara a religia to dwa odmienne istnienia ,radykalnie roznia sie od siebie.Katolicyzm to religia a wiara to Chrzescianstwo.To pisze o tym nawet biblia katolicka.Czy biblia jaka kolwiek pisze o kosciele ktory jest nazywa tak czy inaczej? O jaki Bogu kosciol chodzi? O kosciol zywy pelnej wiary (Biblijnej ) , czy kosciol religijny uwikladny w dogmaty i balwochwalstwa?Bog w zadnym kosciele nie mieszka zbudowanymi rekoma czlowieka.To pisze biblja katolickaaaaaaaaaaaa.Drugie przyjscie Jezusa po kosciol zywy zbliza sie wielkimi krokami.Czy sa ludzie na to przyjscie przygotowani ktorzy sa nowonarodzonymi?Ew.Jana rozdzial 3 wiersz 3,4,5,6.Pragniesz dyskusji? stan.s@live.ca
19 lip 13 00:45 | ocena: 78%
Liczba głosów:36
78%
22%
| odpowiedzi: 7
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Maryla do ~logika: Ja teoretycznie nie odeszłam od Kościoła, nie zaniedbuję codziennej modlitwy. Ale do świątyń przestałam chodzić, bo księża zamiast moją duszą wciąż zajmowali się a to aborcją, a to środkami antykoncepcyjnymi, a to zamachem w Smoleńsku albo też kazali mi głosować na tego czy owego. Pan Bóg - TAK. Księża - NIE! Zachłanni, nieżyczliwi, butni urzędnicy kościelni, a nie duszpasterze.
18 lip 13 22:33 | ocena: 82%
Liczba głosów:110
82%
18%
| odpowiedzi: 18
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Andre : Jezus Chrystus czyni wszystko, aby dotrzeć do naszych serc z darem swojej miłości: "Miłosierdziem moim ścigam grzeszników na wszystkich drogach ich i raduje się serce moje, gdy oni wracają do mnie. Zapominam o goryczach, którymi poili serce moje, a cieszę się z ich powrotu... powiedz grzesznikom, że zawsze czekam na nich, wsłuchując się w tętno ich serca, kiedy uderzy dla mnie. Napisz, że przemawiam do nich przez wyrzuty sumienia, przez niepowodzenie i cierpienia, przez burze i pioruny, przemawiam przez głos Kościoła, a jeżeli udaremnią wszystkie łaski moje, poczynam się gniewać na nich, zostawiając ich samym sobie i daję im, czego pragną" (1728). Wszystko więc zależy od mojej zgody, wyrażonej przez całkowite zaufanie i wiarę w nieskończone Boże miłosierdzie.
18 lip 13 21:58 | ocena: 74%
Liczba głosów:54
74%
26%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~12345 :


"Jeśli wy, kapłani i papież, macie moc uwalniania dusz z czyśćca przez msze i odpusty,
po cóż czekacie na ofiary pieniężne? Gdy widzicie psa, który wpadł do ogniska, czy czekacie
z ratunkiem do chwili, aż właściciel wręczy wam pięć dolarów? ....... Nauki Biblii zaczęły
mnie obchodzić bardziej niż dogmaty i dekrety papieża. Biedni ludzie dawali mi co dnia od
pięciu do trzydziestu dolarów za dwudziestominutowy obrzęd zwany mszą; wmówiłem im, że
uwolni to dusze ich bliskich od cierpień w czyśćcu. Ale ilekroć zerkałem na wielki krucyfiks
na ołtarzu, zdawało mi się, że Chrystus wyrzuca mi: „Fałszywymi obietnicami wyłudzasz
pieniądze od biednych, spracowanych ludzi. Nauczasz wbrew Mojej nauce. Dusze wierzących
nie idą na miejsce męki, bo Ja rzekłem:
„Błogosławieni są odtąd umarli, którzy w Panu umierają. Zaprawdę mówi Duch im, aby
odpoczywali od prac swoich, a uczynki ich idą za nimi” (Obj 14,13).
Nie trzeba powtarzać ofiary krzyża, Moja ofiara została spełniona. Moje dzieło zbawienia
jest doskonałe, Bóg to potwierdził wzbudzając Mnie z martwych.
„A wszelkić kapłan stoi na każdy dzień, służbę Bożą odprawując, a jednakież ofiary
częstokroć ofiarując, które nigdy grzechów zgładzić nie mogą” (Hbr 10,14).
Głosiłem, że Biblia nie jest wystarczającą regułą wiary, a do rozumienia Pisma Świętego potrzeba tradycji i dogmatów kościoła. Ale wewnętrzny głos mówił:,

Głosisz przeciwko nauce Pisma, głosisz absurdy. Jeśli chrześcijanom do zrozumienia Biblii
potrzebny jest papież, to co jest potrzebne do zrozumienia papieża? Potępiłem tradycję,
ponieważ każdy może pojąć to, co konieczne do zbawienia.
„Ale te są napisane, abyście wy wierzyli, że Jezus jest Chrystus, Syn Boży, a żebyście
wierząc żywot mieli w imieniu jego” (J 20,31).
Zalecałem parafianom, aby zwracali się do Maryi, do świętych — zamiast wprost do
Chrystusa. Lecz wewnętrzny głos pytał: „Kto cię zbawił na krzyżu? Kto zapłacił za two-
ją winę przelewając krew? Maria, święci czy Ja, Jezus?

Najgorsze wątpliwości przychodziły w konfesjonale. Ludzie klękali, wyznając grzechy, a ja znakiem krzyża gwarantowałem, że mam moc odpuścić im. Ja — grzesznik, człowiek — zajmowałem miejsce Boga przywłaszcza-
jąc sobie Jego prawo. Ten straszny głos przemawiał wtedy do głębi mego serca: „Odzierasz
Boga z należnej Jemu tylko chwały. Jeśli grzesznicy chcą otrzymać przebaczenie grzechów,
muszą się udać do Boga, a nie do ciebie. To Boże prawo złamali. A zatem przed Bogiem
muszą się spowiadać, tylko Boga mogą prosić o przebaczenie. Żaden człowiek nie może
odpuszczać grzechów — ale Jezus może to czynić i przebacza”.

„A urodzi syna, i nazowiesz imię jego Jezus; albowiem on zbawi lud swój od grzechów
ich” (Mt 1,21).
„I nie masz w żadnym innym zbawienia; albowiem nie masz żadnego imienia pod niebem,
danego ludziom, przez które byśmy mogli być zbawieni” (Dz 4,12).
„Dziatki moje! to wam piszę, abyście nie grzeszyli; i jeźliby kto zgrzeszył, mamy orędow-
nika u Ojca, Jezusa Chrystusa sprawiedliwego” (1J 2,1).
Nie ma tu mowy o konfesjonale ani o procedurze spowiedzi, w której wyznawszy grzechy
kapłanowi możemy otrzymać rozgrzeszenie.
„Kto wierzy w Syna, ma żywot wieczny; ale kto nie wierzy Synowi, nie ogląda żywota,
lecz gniew Boży zostaje nad nim” (J 3,36).
„Jeźlibyśmy wyznali grzechy nasze, wiernyć jest Bóg i sprawiedliwy, aby nam odpuścił
grzechy i oczyścił nas od wszelkiej nieprawości” (1J 1,9).
„Przetoż mamy za to, że człowiek bywa usprawiedliwiony wiarą bez uczynków zakonu”
(Rz 3,28).
Usprawiedliwieni tedy z wiary, pokój mamy z Bogiem przez Pana naszego, Jezusa Chry-
stusa (Rz 5,1; BW).
„Albowiem łaską jesteście zbawieni przez wiarę, i to nie jest z was, dar to Boży jest” (Ef
2,8).
„Wierz w Pana Jezusa Chrystusa, a będziesz zbawiony, ty i dom twój” (Dz 16,31).
„Nie robiącemu zaś, lecz wierzącemu w tego, który usprawiedliwia niepobożnego, przy-
czytana bywa wiara jego za sprawiedliwość. Jako i Dawid powiada, że błogosławieństwo
człowieka jest, któremu Bóg przyczyta sprawiedliwość bez uczynków” (Rz 4,5–6).
„A ponieważ z łaski, tedyć już nie z uczynków, inaczej łaska już by nie była łaską” (Rz
11,6).
1
Dobre uczynki nie są w żadnym razie sposobem na zbawienie ani jego przyczyną — są
natomiast jego skutkiem, owocem (ewangelia Mateusza 7,20). Kościół rzymski po to wymaga uczynków oraz
sakramentów udzielanych przez kapłana dla otrzymania łaski Bożej, by utrzymać wiernych
w poddaństwie kapłanowi i papieżowi....

Nie mogłem dłużej pozostać w kościele rzymskokatolickim, bo nie mogłem służyć dwóm panom
jednocześnie: papieżowi i Chrystusowi. Nie mogłem też wierzyć w dwie sprzeczne ze sobą
nauki: tradycję i Biblię. Musiałem wybierać między Chrystusem a papieżem i między tra-
dycją a Biblią. Dzięki łasce Bożej wybrałem Chrystusa i Biblię."


Joseph Zachello, były ksiądz

___________________________________________________________________________________


--- fragmenty książki "DALEKO OD RZYMU BLISKO BOGA" - książka zawiera ponad 50 świadectw księży którzy zostali wyzwoleni z rzymskiej niewoli i z fałszywej ewangelii rzymskokatolickiej. Książka zawiera ciekawe rzeczy ale z paroma naukami teologicznymi jak losy po smierci czy piekło się nie zgadzam. Również interpretacjami proroctw jak np wielki babilon jako rzymski katolicyzm czy przyszłe zjednoczone religie to błędna interpretacja bo wieli biblion to cały świat, ktyóry osiągnie apogeum swojego buntu, zła i pychy pod przyszłymi rządami antychrysta- człowieka. Mimo wszystko warto przeczytać. Powyższym świadectwem nie chce sugerować że wszyscy księża sa zli, chciwi itp, tak na pewno nie jest. Wszyscy księża to zwiedzeni ludzi ale na pewno i wśród nich jest wielu uczciwych i dobrych ludzi, którym po prostu brakuje ewangelii biblijnej. Te świadectwa to równiez nie zachęcanie do żadnych organizacji - ostrzegam przez wszystkimi organizacjami a szczególnie korporacyjnymi instytucjami zwanymi kościołami/zborami jak tzw kościół rzymskokatolicki, kościoły protestanckie, organizacja świadków Jehowy itd, GOOGLE : FORUM ŁAZARZ NIESPRAWIEDLIWY BOGACZ i ABRAHAM ,-- solafide wiarygodność biblii ,-- forum wieczne życie na odnowionej planecie ,-- solafide kto ustalał treść nowego testamentu


, youtube : były ksiądz biblia a doktryny rzymskokatolickie ,- PAPIEŻ GŁOWĄ KOŚCIOŁA WYMYSŁ KATOLICYZMU ,--- Maskarada z UFO


, GOOGLE : YHVH JEST POSŁAŃCEM JEZUS = YHVH ,--- 100 powodów dla których ewolucja jest głupia ,-- Cuda wiary ateizmu

, teoria NWO to opozycja kontrolowana/pułapka --google : Forum imitacja antychrysta zasiądzie w 3 świątyni ?!


, google : zmienne nauki świadków Jehowy ,-- błędne nauki świadków Jehowy

http://slowo.ct8.pl
18 lip 13 20:18 | ocena: 68%
Liczba głosów:34
68%
32%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Robon do ~ania: Zgadzam się z tobą, nie można tylko krytykować i mówić o błędach innych. Papież Franciszek odszedł od etykiety Kościoła, którą po części zmienił Jan Paweł II, lecz nie do końca , szanując tradycje istniejące w Kościele. Wynika to z tego , że zarówno Jan Paweł II i Benedykt XVI, byli księżmi diecezjalnymi. Papież Franciszek jest Jezuitą, synem duchowym św. Ignacego Loyoli, ubóstwo jest jednym ze ślubów składanych podczas profesji zakonnej. I myślę, że dopiero ten XXI wiek w pewnym sensie na to pozwala. Nic tylko brać wzór z naszego Papieża i samemu uczyć się tak żyć. Każde takie słowa jak twoje napawają optymizmem.
18 lip 13 22:21 | ocena: 63%
Liczba głosów:41
63%
37%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Maryla do ~MT: Jeśli idę do kościoła, chcę się zanurzyć w atmosferze duchowej, a nie przeżywać powtórki programów telewizyjno-radiowych. A księża chcą się stać politykami. Tacy nie są mi potrzebni. Marzę o prawdziwym duszpasterzu, a nie politykierach z Bożej łaski.
19 lip 13 01:57 | ocena: 93%
Liczba głosów:40
93%
8%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~wawa do ~MT: Jezus w kościele jest w sercach ludzkich (jeśli w nich jest oczywiście), a nie pod postacią chleba. Jezus zmartwychwstał. On ŻYJE ! i On nie da się zamknąć w kawałku chleba, opłatku, czy tabernakulum. Jeśli wierzysz w takiego Jezusa, którego można połknąć - wrzucić go do brzucha a nie do serca, to masz problem. Czytaj Pismo Święte - Boże Słowo Z MODLITWĄ o zrozumienie - a Duch Święty objawi Ci PRAWDĘ.
19 lip 13 00:40 | ocena: 73%
Liczba głosów:22
73%
27%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~sołtys z Łasku : niestety nawet FRANCISZEK nie jest w stanie odebrac naszym PASIBRZUCHOM rezydencji limuzyn, a taki dyrektor z torunia nie porzuci mamony, a jeden ks. LEMANSKI wiosny nie czyni ,zreszta juz go wrony zakrakały, posłuszenstwo ma swoje granice, a te PASIBRZUCHY je wiecznie przekraczaja
19 lip 13 05:56 | ocena: 88%
Liczba głosów:34
88%
12%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Nieprawidłowy email