Ogromne muzeum Louis Vuitton w Paryżu

Największa marka luksusowa Louis Vuitton Moët Hennessy buduje muzeum. Wyjątkowa, olbrzymia budowla, warta ponad 200 milionów dolarów, stanie w Lasku Bulońskim, w zachodniej części Paryża. Autorem gmachu jest Frank Gehry, znany architekt, projektant Muzeum Guggenheima w Bilbao. Obiekt zostanie oddany do użytku na jesieni 2014 roku. Centrum, nazwane Louis Vuitton Foundation for Creation, będzie miejscem wystaw i promocji sztuki najnowszej.

Louis Vuitton Foundation for Creation

W 2006 roku Bernard Arnault, prezes LVMH zapowiedział powstanie wielkiego centrum sztuki nowoczesnej. Wiadomo było, że taki obiekt nie może powstać nigdzie indziej niż w Paryżu, rodzinnym mieście marki LV. Na miejsce realizacji wybrano Lasek Buloński, a dokładnie Ogród d'Acclimatation. Zaprojektowany w połowie dziewiętnastego wieku park jest ulubioną przez paryżan oazą przyrody i miejscem dziecięcych zabaw. Powstająca budowla, by zyskać przychylność mieszkańców, musiała wpisać się w sielankowy krajobraz łąk, jezior i strumyków, nie przytłaczając swoim ogromem.

Frank Gehry, twórca projektu architektonicznego muzeum, staną przed ciężkim zadaniem. Inspiracji szukał w ikonach paryskiej architektury i cudach natury. Budynek jest więc połączeniem doskonałości szklanego dachu Grand Palais z masywnością i nieregularną formą bryły lodowca zanurzonego w oceanie. Szklana powłoka zapewnia transparentność gmachu i nadaje mu lekkości. We wnętrzu rozmieszczenie alei, schodów i przestrzeni wystawienniczych jest tak przemyślane by zapewnić zwiedzającym widok na pobliski park i krajobraz. Frank Gehry, laureat nagrody Pritzkera w 1989 roku, zaprojektował wiele znanych budynków w Europie i Stanach Zjednoczonych, w tym Muzeum Guggenheima w Bilbao i Walt Disney Concert Hall w Los Angeles.

Louis Vuitton Foundation for Creation
Louis Vuitton Foundation for Creation

Budowa muzeum rozpoczęła się w 2008 roku i miała potrwać 3 lata. Jednak protesty grupy paryżan wstrzymały prace. Dopiero wyrok francuskiego sądu w 2011 roku wznowił budowę i od tamtej chwili gmach pnie się w górę. Oficjalne otwarcie Louis Vuitton Foundation for Creation zapowiadane jest na jesień 2014 roku, ale już teraz budynek robi wrażenie.

Na ponad 65 tysiącach metrów kwadratowych LVMH prezentować będzie najlepsze dzieła współczesnej sztuki. Przestrzeń będzie formą otwartego dialogu z szeroką publicznością nastawionego na popularyzację sztuki i edukację kulturalną. Dyrektorem artystycznym Centrum będzie Suzanne Pagé, która wcześniej pełniła funkcję dyrektora paryskiego Muzeum Sztuki Współczesnej. W muzeum znajdą się dzieła ze zbiorów LVMH i prywatnej kolekcji prezesa koncernu, Bernarda Arnaulta, zawierające malarskie ikony XX wieku jak Picasso, Yves Klein, Henry Moore i Andy Warhol oraz prace nowoczesnych artystów, w tym takie nazwiska jak Agnes Martin, Frank Serr, Jeffa Koons i Pierre Huyghe.

Arnault jest znanym mecenatem sztuki, który regularnie finansuje największe paryskie wystawy. W swojej prywatnej kolekcji posiada ikony sztuki współczesnej. W 2001 roku do grona kolekcjonowanych przez niego prac trafił obraz Ellswortha Kellego Red White Blue, zakupiony za rekordową kwotę 1,4 miliona dolarów.

Louis Vuitton Foundation for Creation

Louis Vuitton Foundation for Creation nie jest pierwszym projektem związanym ze sztuką współczesną realizowanym przez koncern. Od lat marka angażuje młodych artystów do współtworzenie kolekcji modowych. W 2001 roku Stephen Sprous pokrył torebki LV kolorowymi graffiti. Takashi Murakami stworzył „Monogram Multicolore” i zaprojektował nadruki na akcesoria, min. kultowe wisienki, wzór moro i wielobarwne monogramy LV oraz muchomora Chibi Kinoko. Wyjątkową kolekcję dla firmy stworzyła również Yayoi Kusama (japońska artystka, która sprzedała jeden ze swoich obrazów za 5,1 miliona dolarów), która pokryła torebki Louis Vuitton żółto – czarnymi kropkami.

Budynek Louis Vuitton Foundation for Creation to wielkie dzieło architektoniczne, do stworzenia którego zaangażowano najnowsze rozwiązania technologiczne. W wielkich, asymetrycznych taflach szkła odbijają się drzewa i wody pobliskiego parku, a muzeum wygląda jak wielki dryfujący żaglowiec. Czy projekt zyska uznanie paryżan i turystów z całego świata przekonamy się już za kilka miesięcy.

Louis Vuitton Foundation for Creation
Louis Vuitton Foundation for Creation
Louis Vuitton Foundation for Creation
Louis Vuitton Foundation for Creation
Louis Vuitton Foundation for Creation

Tematy:

Nieprawidłowy email