Obrazy przeniesione z płótna na taflę wody

Ebru to tradycyjna metoda malarstwa na wodzie licząca kilkaset lat. Wyjątkowe dzieła sztuki powstają w wyniku naniesienia farb na taflę wody, do której dodaje się substancję zagęszczającą. Trwałość kolorów i ich intensywność obrazy zawdzięczają wyłącznie naturalnym składnikom używanym do ich tworzenia.

Foto: Materiały prasowe

Cechą charakterystyczną tego rodzaju twórczości  jest jej oryginalność. Żaden ze wzorów nie jest możliwy do powtórzenia, gdyż farba i woda umieszczone w naczyniu nieustannie się poruszają. Efekt końcowy dzieła sztuki uzależniony jest od kompozycji pigmentów, temperatury i wilgotności powietrza. Artysta podczas tworzenia obrazu musi wykazać się niezwykłą cierpliwością, precyzją i lekką ręką.

Foto: Materiały prasowe Garip Ay

Ostatni etap pracy nad obrazem polega na przeniesieniu go na papier w celu utrwalenia dzieła sztuki. Do grona artystów specjalizujących się w tej technice malarskiej,  należy Garip Ay. Stworzył on kopię obrazów Vincenta Van Gogha – „Gwiaździsta noc” i „Autoportret”.

Na Instagramie opublikował film, przedstawiający proces tworzenia obrazów. Początkowo zabarwiona na czarny kolor tafla wody, wzbogacona pigmentami innego koloru, w połączeniu ze zręcznymi ruchami artysty, ukazała wyjątkowe dzieło sztuki.

Tematy:

Nieprawidłowy email