Nike pozywa swoich byłych projektantów. Zapłacą 10 milionów dolarów za przejście do adidasa?

Nike złożyło pozew przeciwko trzem byłym projektantom, którzy we wrześniu ogłosili swoje przejście do Adidasa. Denis Dekovic, Marc Dolce i Mark Milner odpowiedzialni za najnowsze projekty butów Nike mieli złamać zapisy swoich kontraktów oraz przekazać tajemnice handlowe Adidasowi.

fot. Instagram Denisa Dekovica

Kilka miesięcy temu trzech topowych projektantów Nike ogłosiło swoje przejście do konkurencji. Denis Dekovic, senior designer odpowiedzialny za obuwie futbolowe i linię Magista, Marc Dolce, którego zasługą było wskrzeszenie linii Penny i Mark Milner, który tworzył bestsellerową kolekcję Free postanowili opuścić Nike i zająć podobne stanowiska u niemieckiej konkurencji – Adidasa. Panowie pracowali w legendarnym studio projektowym Nike – the Kitchen, gdzie tworzyli kolejne modele sportowych butów ze słynną łyżwą. Okazuje się, że pomysł stworzenia małego, osobnego zespołu dedykowanego tylko tworzeniu nowych projektów bardzo spodobał się Adidasowi. Już na początku przyszłego roku firma otworzy Brooklyn Creative Studio w Nowym Jorku, któremu szefować będą właśnie Dekovic, Dolce i Milner.

„Brooklyn Creative Studio będzie niewielkim, ale niezwykle ważnym przedsięwzięciem nastawionym na eksplorowanie kierunków w designie marki. To będzie bardzo otwarte i kreatywne miejsce, które pozwoli nam łączyć się i współpracować z konsumentami w sposób inny niż dotychczas,” powiedział Paul Gaudio, global creative director Adidasa.

Czy jednak ta sytuacja nie stanowi naruszenia kontraktów, jakie z Nike podpisali nowi pracownicy Adidasa? Firma z Oregonu pozywa projektantów za rzekomą kradzież tajemnic handlowych. Nike twierdzi, że panowie jeszcze podczas pracy dla firmy udzielali porad Adidasowi i że złożyli marce propozycję dostarczenia planów Nike związanych z bieganiem, piłką nożną i sportem. Ponadto prawnicy Nike w pozwie twierdzą, że Dekovic, Miner i Dolce mieli skopiować ważne informacje ze swoich służbowych komputerów, w tym bardzo cenny projekt butów stworzony dla jednego ze sportowców, który jest twarzą marki. Na dodatek Nike sądzi, że projektanci usunęli maile i SMS-y, aby zatrzeć ślady, zaś Adidas miał obiecać im pokrycie wszelkich kosztów związanych z ewentualnym procesem, jaki mógłby być następstwem ich odejścia.

Nike domaga się od pozwanych 10 milionów dolarów odszkodowania.

Jednak Adidas nie pozostawia swoich nowych pracowników na lodzie i szybko odpowiada na zarzuty Nike.

„Jesteśmy znani z innowacji i produktów, które zmieniają rynek ubrań i gadżetów sportowych. Dlatego przyciągamy największe talenty z całego świata. Oferujemy największe wyzwania i najbardziej ekscytujące szanse dla kreatywnych ludzi w naszym biznesie. Wielu z naszych pracowników ma imponujące kariery i bogate doświadczenie, ale nie interesują nas dawne osiągnięcia i zadania bowiem jesteśmy skupieni na tworzeniu przyszłości przemysłu sportowego, a nie na patrzeniu wstecz,” powiedział jeden z przedstawicieli Adidasa.

Również Denis Dekovic postanowił zabrać głos. Na prywatnym Instagramie zamieścił długi wpis w którym informuje o swoim szacunku dla firmy Nike i jej pracowników oraz poczuciu krzywdy wywołanym fałszywymi oskarżeniami.

fot. Instagram Denisa Dekovica

„Podczas naszej pracy dla Nike dawaliśmy z siebie wszystko. Razem dawaliśmy firmie czas, pasję i oddanie zdecydowanie ponad to, co było od nas wymagane czy oczekiwane. Często nasza praca była ważniejsza niż rodziny.

Do samego końca byliśmy zaangażowani, lojalni i oddani. Mamy ogromne pokłady szacunku dla naszych kolegów i Nike i nigdy nie zrobilibyśmy nic, aby im zaszkodzić.

Oskarżenia Nike są bolesne ponieważ są nieprawdziwe lub też są mylącymi półprawdami. Nie zabraliśmy ze sobą sekretów firmy czy własności intelektualnej gdy odchodziliśmy we wrześniu.

Nie możemy się doczekać gdy będziemy mogli wnieść innowacyjne pomysły i projektu do adidasa, gdy nasze zapisy o zakazie konkurencji wygasną.”

Pozew wpłynął do sądu w Oregonie zaledwie kilka dni temu. Takie sprawy z reguły ciągną się latami o ile strony nie pójdą na ugodę. Zapowiada się więc długa batalia. Jedno jest pewne, 2015 będzie dla Adidasa rokiem wielkich zmian. Do ich teamu dołączyli nie tylko utalentowani designerzy z Nike, ale również jedna z gwiazd współpracujących wcześniej z marką – Kanye West. Co zaprezentuje raper gdy już oficjalnie zacznie projektować dla trzech pasków? Przekonamy się lada moment.

Tematy:

Nieprawidłowy email