Zaha Hadid nie żyje

Światowej sławy architektka, Zaha Hadid, zmarła w wieku 65 lat w wyniku ataku serca. Zaprojektowała m.in. Olimpijskie Centrum Sportów Wodnych w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Cincinnati, Narodowe Muzeum XXI wieku MAXXI w Rzymie, ale również futurystyczne buty 3D dla United Nude i biżuterię dla duńskiej marki Georg Jensen.

Foto: East News

Architektka przebywała w szpitalu w Miami, gdzie leczyła zapalenie oskrzeli. Doznała ataka serca. Lekarzom nie udało się jej uratować.

Urodzona w 1950 roku w Iraku brytyjska architektka była reprezentantką tak zwanego dekonstruktywizmu. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Bejrucie, a potem na Architectural Association School w Londynie. Jako pierwsza kobieta zdobyła prestiżową nagrodę Pritzkera, Strilinga i Miesa van der Rohe. Jej projekty są do dziś doceniane na całym świecie. Plastyczne i wpisane w naturę obiekty, wyrażają zainteresowania feminizmem. Zaha wielokrotnie podkreślała, że to główny kierunek w jakim należy rozpatrywać tworzone przez nią obiekty.

Zaha Hadid międzynarodową sławę zdobyła projektami architektonicznymi oraz twórczością teoretyczną. Jej projekty były cenione na całym świecie, można je znaleźć między innymi w Hongkongu, Anglii, Niemczech czy Azerbejdżanie. Do jej najważniejszych dzieł należą: Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Riverside Museum w Glasgow (część tamtejszego Museum of Transport), Guangzhou Opera House w Chinach oraz Olympic Center w Londynie.

Foto: gzdjy.org Guangzhou Opera House w Chinach

Drugim zamiłowaniem Zahy była moda. Architektka zaprojektowała wnętrze jednej z największych wystaw traktujących o modzie i feminizmie: „Women Fashion Power” w Londynie.  Jej zamysłem było, aby wystawa odpowiadała na pytanie "co ubierają się kobiety władzy?" i prowadziła przez historię mody w sposób przejrzysty i jednocześnie zaskakujący. Wystawa zaprojektowana przez Zahę została uznana jedną z najlepszych w 2014 roku.

Foto: designmuseum.org Wystawa Zahy Hadid

Architektka zaprojektowała również jedne z najbardziej oryginalnych butów na świecie. Jej projekt, wykonany w 3D, powstał na zamówienie Rem D Koolhaasa, dyrektora kreatywnego marki United Nude. – Zawsze doceniam tych, którzy mają odwagę eksperymentować z materiałami i proporcjami – wyjaśniała Zaha Hadid. Doskonale widać to w projekcie, który przypomina współczesną budowlę architektoniczną. Buty wykonano z winylu, gumy, włókna szklanego i skóry. Ponoć Zaha testowała je osobiście, twierdząc, że pomimo futurystycznego wyglądu, są bardzo wygodne.

Foto: East News Nie żyje główna przedstawicielka architektury współczesnej

Drugą współpracą architektki z modą jest niedawny projekt biżuterii dla duńskiej marki Georg Jensen. Design biżuterii Zahy wyróżnia śmiała forma, dynamizm, krzywizna i złożone kształty. Kolekcję wykonano w całości ze srebra. Architektka zastosowała przy niej nowoczesną technikę rodowania, tzw. czarny rod, zapewniający głębię koloru. Do sprzedaży trafi we wrześniu tego roku.

Tematy:

Nieprawidłowy email