Zaha Hadid nie żyje

Światowej sławy architektka, Zaha Hadid, zmarła w wieku 65 lat w wyniku ataku serca. Zaprojektowała m.in. Olimpijskie Centrum Sportów Wodnych w Londynie, Muzeum Sztuki Współczesnej w Cincinnati, Narodowe Muzeum XXI wieku MAXXI w Rzymie, ale również futurystyczne buty 3D dla United Nude i biżuterię dla duńskiej marki Georg Jensen.

Foto: East News

Architektka przebywała w szpitalu w Miami, gdzie leczyła zapalenie oskrzeli. Doznała ataka serca. Lekarzom nie udało się jej uratować.

Urodzona w 1950 roku w Iraku brytyjska architektka była reprezentantką tak zwanego dekonstruktywizmu. Ukończyła studia na Uniwersytecie w Bejrucie, a potem na Architectural Association School w Londynie. Jako pierwsza kobieta zdobyła prestiżową nagrodę Pritzkera, Strilinga i Miesa van der Rohe. Jej projekty są do dziś doceniane na całym świecie. Plastyczne i wpisane w naturę obiekty, wyrażają zainteresowania feminizmem. Zaha wielokrotnie podkreślała, że to główny kierunek w jakim należy rozpatrywać tworzone przez nią obiekty.

Zaha Hadid międzynarodową sławę zdobyła projektami architektonicznymi oraz twórczością teoretyczną. Jej projekty były cenione na całym świecie, można je znaleźć między innymi w Hongkongu, Anglii, Niemczech czy Azerbejdżanie. Do jej najważniejszych dzieł należą: Serpentine Sackler Gallery w Londynie, Riverside Museum w Glasgow (część tamtejszego Museum of Transport), Guangzhou Opera House w Chinach oraz Olympic Center w Londynie.

Foto: gzdjy.org Guangzhou Opera House w Chinach

Drugim zamiłowaniem Zahy była moda. Architektka zaprojektowała wnętrze jednej z największych wystaw traktujących o modzie i feminizmie: „Women Fashion Power” w Londynie.  Jej zamysłem było, aby wystawa odpowiadała na pytanie "co ubierają się kobiety władzy?" i prowadziła przez historię mody w sposób przejrzysty i jednocześnie zaskakujący. Wystawa zaprojektowana przez Zahę została uznana jedną z najlepszych w 2014 roku.

Foto: designmuseum.org Wystawa Zahy Hadid

Architektka zaprojektowała również jedne z najbardziej oryginalnych butów na świecie. Jej projekt, wykonany w 3D, powstał na zamówienie Rem D Koolhaasa, dyrektora kreatywnego marki United Nude. – Zawsze doceniam tych, którzy mają odwagę eksperymentować z materiałami i proporcjami – wyjaśniała Zaha Hadid. Doskonale widać to w projekcie, który przypomina współczesną budowlę architektoniczną. Buty wykonano z winylu, gumy, włókna szklanego i skóry. Ponoć Zaha testowała je osobiście, twierdząc, że pomimo futurystycznego wyglądu, są bardzo wygodne.

Foto: East News Nie żyje główna przedstawicielka architektury współczesnej

Drugą współpracą architektki z modą jest niedawny projekt biżuterii dla duńskiej marki Georg Jensen. Design biżuterii Zahy wyróżnia śmiała forma, dynamizm, krzywizna i złożone kształty. Kolekcję wykonano w całości ze srebra. Architektka zastosowała przy niej nowoczesną technikę rodowania, tzw. czarny rod, zapewniający głębię koloru. Do sprzedaży trafi we wrześniu tego roku.

Tematy:

Polecamy także:

Nie udało się dodać załącznika.
Nie udało się dodać więcej załączników, usuń któryś z już dodanych
Poczekaj chwilę - trwa dodawanie załączników.

Komentarz został wysłany.

Przepraszamy Twój komentarz nie może zostać wysłany

Wkrótce pojawi się w serwisie. Zachęcamy do dalszej dyskusji. Wystąpił błąd i nie można zapisać komentarza.

 

Wpisz, jak chcesz się przedstawić
lub zaloguj się

Komentarze (122)

~Sas do ~argos: Właśnie gdyby poprawność polityczna wzięła górę nad rozumem wybite by to było wielkimi literami, że Irakijka, że muzułmanka etc. Na szczęście pisząca artykuł dziennikarka jest profesjonalistką, bo oto pisze nam, że umarła kobieta, której największym osiągnięciem było projektowanie, głównie architektury i zostanie ona, owa kobieta tak zapamiętana, a nie jako ktoś, kto pamięć zawdzięcza poprawności politycznej.
Pamięć o swojej osobie Zana Hadid zawdzięcza swojemu talentowi popartemu ciężką pracą. Tylko temu i aż temu. Chwała jej za to.
31 mar 16 19:58 | ocena: 98%
Liczba głosów:121
98%
2%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~litości do ~argos: Usiadłeś, wysiliłeś mózgownicę (w miarę możliwości, oczywiście), a tu zonk :P Była Arabką, ale wielokrotnie krytykowała fundamentalny islam. Zresztą, każdy ślepy fundamentalizm, nie tylko arabski. Gdy, na spotkaniu z nią, jakiś pajac, wyskoczył z takim tekstem jak Twój, zakończyłaby je od razu - niejednokrotnie miało to miejsce. Swoją drogą, jak to jest, że Wy, "prawdziwi Polacy", ledwo piszecie po polsku?
31 mar 16 20:24 | ocena: 94%
Liczba głosów:62
94%
6%
| odpowiedzi: 4
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~AML : Zaha Hadid byla genialnym architektem. Zostaly jej wspaniale budowle, miala tylko 65 lat i wielka szkoda, ze juz nie zaprojektuje kolejnych przepieknych budynkow. Tylko miesiac temu wziela udzial w programie BBC 4 Desert Island Discs - byla bardzo interesujaca osoba, ktorej mozna byloby sluchac godzinami.
31 mar 16 19:36 | ocena: 97%
Liczba głosów:78
97%
3%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~bacha do ~argos: Ty durny trollu, spierrrdzielaj! Taka kobieta w TEJ branży jest, była unikatem. Wiesz ile dziewczyn dzięki niej poszło na architekturę i teraz spelnia się zawodowo? Są inżynierami architektami, a obawiam się że Ty ledwo maturę zdałeś.
31 mar 16 19:35 | ocena: 92%
Liczba głosów:74
92%
8%
| odpowiedzi: 1
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Monika : Była geniuszem architektury. Mam zaprojektowany przez nią komplet sztućców, są nnie samowite. Szkoda, wielka szkoda, że Zaha Hadid już nic nie zaprojektuje
31 mar 16 20:36 | ocena: 98%
Liczba głosów:54
98%
2%
| odpowiedzi: 3
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~bacha do ~WAWA10: Architekt jest artystą, konstruktorem i psychologiem społecznym w jednym. W dzisiejszych czasach musi jeszcze mieć sporą wiedzę z zakresu informatyki i grafiki komputerowej. Pozdrawiam :)
31 mar 16 19:42 | ocena: 90%
Liczba głosów:49
90%
10%
| odpowiedzi: 5
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~qwerty : Architekta ? Idąc tym tropem nasza znana polska pani architekt miałaby tytuły: profesorka doktorka habilitowana inżynierka architekta Ewa Kuryłowicz :D Albo jakaś pani może być magisterką prawa, kierowniczką rajdową lub konstruktorką :D Są słowa, które się odmienia, ale są też takie, których formy się nie zmienia.
31 mar 16 21:46 | ocena: 66%
Liczba głosów:29
66%
34%
| odpowiedzi: 8
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~Ećkaećka : Wielka szkoda - ogromna wyobraźnia, wrażliwość i talent odeszły na zawsze...ale ppozostały wspaniałe dzieła.
31 mar 16 20:57 | ocena: 96%
Liczba głosów:26
96%
4%
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~WAWA10 : Szkoda, była wybitnym architektem, można wręcz powiedzieć artystą.
31 mar 16 19:01 | ocena: 93%
Liczba głosów:57
93%
7%
| odpowiedzi: 6
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:
~laik : SSzkoda, widziałam dwa budynki, które zaprojektowała. Niesamowita wyobraźnia n no i realizacja!
31 mar 16 20:02 | ocena: 92%
Liczba głosów:36
92%
8%
| odpowiedzi: 2
odpowiedz oceń: -1 +1
Link do tego komentarza:

Nieprawidłowy email