Nie żyje John Casablancas

John Casablancas, 70-letni założyciel agencji modelek Elite, zmarł w sobotę 20 lipca 2013 roku po długoletniej walce z nowotworem.

Getty Images

John Casablancas był człowiekiem, które odmienił zasady panujące w świecie modelingu. Założona przez niego w 1972 roku agencja Elite Model Management stała się miejscem narodzin wielkich gwiazd i licznych skandali. Naomi Campbell, Claudia Schiffer, Linda Evangelista, Cindy Crawford, Heidi Klum czy Gisele Bundchen to tylko niektóre podopieczne agencji Elite, które wyrosły na ikony modelingu i show biznesu. Ich olbrzymi sukces i wielocyfrowe gaże to zasługa Casablancasa, który poza niezwykłym zmysłem do wyciągania z tłumu nieprzeciętnych kobiet, miał również niezdrowy pociąg do hedonistycznego stylu życia.

Playboy, casanova, hedonista, miłośnik kobiet. John Casablancas szokował i wzbudzał kontrowersje na każdym etapie swojego życia. Oskarżenia o molestowanie modelek, otwarte romansowanie z nieletnimi dziewczynami czy rywalizowanie z konkurencją bez stosowania się do podstawowych zasad fair play, to tylko niektóre wybryki założyciela agencji Elite. Era supermodelek nie zapisałaby się w historii mody gdyby nie jego niecodzienne podejście do zawodu modelki. Jak sam mówił , w branży w której rządzą kobiety i homoseksualni mężczyźni, potrzeba spojrzenia na kobiece piękno z perspektywy heteroseksualnego faceta. Nigdy nie ukrywał, że kocha kobiety. Jego czyny mówiły same za siebie.

Modelka w jego oczach nie była jedynie manekinem prezentującym ubrania na wybiegu i sesjach zdjęciowych. Casablancas uczynił ze swych modelek prawdziwe gwiazdy pop kultury, które nie tylko pracują przy pokazach, lecz również występują w teledyskach, prowadzą programy telewizyjne i fascynują cały świat. Konkurencja nie była zachwycona nowym podejściem do młodych dziewczyn. Eileen Ford, właścicielka agencji Ford prezentowała zupełnie inny styl prowadzenia modelek. Dbała o ich samopoczucie i pilnowała aby nie wpadały w tarapaty. Nonszalancki styl Casablancasa był dla niej nie do zaakceptowania i sprowokował w 1970 roku wytoczenie sprawy sądowej o molestowanie młodych dziewczyn. Właściciel Elite był oskarżony również o sypianie z nieletnimi modelkami.

Kampanie reklamowe

John Casablancas był przede wszystkim odpowiedzialny za stworzenie armii supermodelek, których ego rosło wprost proporcjonalnie do wzrostu wynagrodzenia. Słynne słowa Lindy Evangelisty „Nie wstaję z łóżka za mniej niż 10 tysięcy dolarów” najlepiej oddają rzeczywistość branży modelingowej lat 90-tych. Dziewczyny z okładek nie tylko kreowały nowy kanon piękna, lecz także inspirowały olbrzymie rzesze dziewczyn i budziły fantazje w głowach milionów mężczyzn.

W 2000 roku John Casablancas sprzedał agencję i przeprowadził się do Rio de Janeiro gdzie założył szkołę dla modelek i organizację „Star System”, tropiącą nowe gwiazdy modelingu. Pod koniec życia często podkreślał swe rozczarowaniem aktualnym stanem branży oraz zmierzchem epoki supermodelek. - Moim największym żalem jest fakt, że to ja stworzyłem supermodelki. One były nieosiągalne. Agencja Elite sprowadziła zarobki modelek na sam szczyt i do dziś nikt nie może uwierzyć, że żadna z nich mi jeszcze nie podziękowała. Mam już dość – mówił Casablancas w rozmowie z The Telegraph tuż po swoim odejściu z agencji.

Prada i czarnoskóra modelka w kampanii - to przełomowy moment w historii mody!

Dynastie luksusu: Cartier - kulisy powstawania giganta!

Tematy:

Nieprawidłowy email