Modowe dzieło sztuki – dokument o Dianie Vreeland

Film dokumentalny o Dianie Vreeland – naczelnej amerykańskiego Vogue’a w latach 60.- został okrzyknięty wydarzeniem modowym 2013 roku. Z filmem konkurują m.in.: stroje z filmu „Anna Karenina”, debiutancka kolekcja Rafa Simonsa dla Christiana Diora oraz współpraca Louis Viutton z japońską artystką Yayoi Kusama. Nagrody przyznawane są przez nowojorskie centrum sztuki- Metropolitan Museum.

Getty Images

Co roku kulturalny ośrodek Nowego Jorku – Metropolitan Museum wyróżnia wybitne dzieła różnych dziedzin sztuki (architektura, technologie, meble, grafika, produkty i transport). Wśród nich znajduje się także kategoria „moda”, w której nagradzane są projekty, stroje, czy wydarzenia modowe, które w sposób szczególny odcisnęły piętno na szeroko rozumianej sztuce.

-W tym roku w kategorii „moda” pojawiło się wiele znaczących postaci ze świata mody. Ale to właśnie ten film dał nam szansę poznania i docenienia życia tak niesamowitej osoby, jak Diana Vreeland.- powiedział Griff Rhys Jones – członek jury.

Getty Images

Film wyreżyserowała żona wnuczka Diany - Lisa Immordino Vreeland, która w szczególny sposób ukazała dorobek zawodowy i kulturalny kobiety mającej ogromny wpływ na współczesny rynek mody.

-Vreeland przeniosła modę na inny wymiar, tworząc ją bardziej dostępną. Sprawiła, że coraz więcej ludzi zaczęło rozumieć i traktować modę poważnie. – powiedziała Ilse Crawford, przewodnicząca jury.

Wygląda na to, że film o Dianie Vreeland to gwarant tegorocznej nagrody. Choć dokument został określony jako faworyt, zwycięzca nie został jeszcze ogłoszony. Gala Design of The Year 2013 odbędzie się w środę, 16 kwietnia w South Palace Hotel w Londynie.

Getty Images

Tematy:

Nieprawidłowy email