Marks & Spencer wycofuje się z Polski i zamyka sklepy

Brytyjska sieć handlowa Marks & Spencer wycofuje się z Polski. Wkrótce zostanie zamkniętych jedenaście sklepów. Zwolnieni będą również wszyscy pracownicy.

Foto: Getty Images

Marks & Spencer zmienia model prowadzenia swojej działalności. Brytyjska sieciówka zamknie jedenaście sklepów w Polsce. -W ramach szerszego przeglądu międzynarodowej działalności grupy przeprowadziliśmy szczegółowy przegląd możliwości na polskim rynku oraz naszych wyników w ostatnich pięciu latach. Wykazał on, że nasza działalność w Polsce jest nie do utrzymania. Zdajemy sobie sprawę z wpływu proponowanych w Polsce zmian na naszych pracowników i będziemy chcieli uzyskać ich opinie na temat naszej propozycji-podkreślł dyrektor regionalny na Europę, Chiny i Indie w Marks & Spencer Jonathan Glenister.

Foto: Getty Images Marks & Spencer zamyka polskie sklepy

Zmiany planowane są nie tylko w Polsce, ale również w Chinach, Francji, Belgii, Estonii, Rumunii, na Słowacji, Belgii, Litwie i Węgrzech. Marks & Spencer chce zamknąć łącznie 80 sklepów.

-W ubiegłym roku działalność własna grupy na dziesięciu rynkach przyniosła stratę w wysokości 45 mln GBP przy przychodach wynoszących 171 mln GBP, a niektóre rynki przynosiły straty przez ostatnie pięć lat. W raporcie stwierdzono, że było to spowodowane wieloma czynnikami, w tym rozdrobnieniem sklepów własnych i zbyt małą skalą działalności. Dodatkowo możliwości przyszłego rozwoju na tych rynkach są ograniczone" – czytamy w komunikacie prasowym.

Foto: Getty Images Marks & Spencer

Do tej pory sieciówka działała na dwa sposoby: prowadziła sklepy, a także korzystała z franczyzy. W przyszłości firma chce funkcjonować na mniejszej liczbie rynków z większym naciskiem na a spółki joint-venture i sieci franczyzowe. Brytyjska sieciówka posiada obecnie 268 sklepów franczyzowych na 34 rynkach, a także utworzone spółki joint-venture w Grecji i Indiach. Prowadzi również handel przez internet na 21 rynkach poprzez sklepy internetowe.

Tematy:

Nieprawidłowy email