Mariusz Przybylski: TAKA ZWYKŁA, DOBRZE UBRANA ULICA

Mariusz Przybylski jest chyba najbardziej tajemniczym polskim projektantem. Rzadko udziela wywiadów, sporadycznie można go zobaczyć na czerwonym dywanie. O swoim życiu i przeszłości nie mówi w ogóle. Przeczytajcie, co projektant powiedział Eli Szawarskiej w ekskluzywnym wywiadzie dla VU MAG!

AKPA

-Bardzo miło jest ubierać Agnieszkę Szulim czy Dawida Podsiadło – mówi projektant Mariusz Przybylski, który pokazem mody 14 marca zainauguruje obchody 10-lecia swojej marki. – Podobnie, jak cieszy mnie, że garnitury i sukienki szyją u mnie kobiety, które mają własne firmy, kancelarie prawnicze, robią interesy na całym świecie. Bo to świadczy o sile mojej marki. Ale oprócz tego bardzo chciałbym ubierać ulicę. Chciałbym, żeby w moich ubraniach chodziło mnóstwo młodych ludzi, żeby byli widoczni. Nie tylko w Warszawie. I nie tylko w Polsce.

Nie będziemy zapewne długo czekali na zrealizowanie tego planu, bo Przybylski nie jest typem człowieka, który roztacza jakieś wizje i rzuca obietnice bez pokrycia. Wręcz przeciwnie: jeśli już wypowiada się publicznie, to znaczy, że nie tylko przemyślał, ale i zdążył zacząć robić to, o czym mówi. Tak było z linią Philosophy by Mariusz Przybylski i pierwszym flagowym butikiem w Warszawie.

– Przygotowania do otwarcia tego butiku trwały ponad rok – opowiada projektant. – Wiedziałem, że oprócz gwiazd i środowisk biznesowych mam jeszcze inną klientelę – młodych ludzi, którym podoba się to, co robię, ale nie ich stać na miarowe krawiectwo. I doskonale pamiętałem, jaki sam miałem na studiach budżet na ubrania. Dlatego ponad rok jeździłem po zakładach, szukałem dostawców materiałów i wykonawców, zlecałem próbne serie – chciałem, żeby wszystko miało świetną jakość, ale ceny porównywalne do np. Zary. Znalazłem w końcu dostawców, i wykonawców, choć wymagało to czasu oraz kilku nowatorskich pomysłów. Jeden z naszych największych hitów, kurtka bomber, ma dobrą cenę, bo użyłem materiału, który do tej pory stosowano wyłącznie w branży turystycznej. Świetne włókno, o ciekawej fakturze – trzeba było tylko znaleźć dla niego nowe zastosowanie. Ta walka o ceny wymaga dużej dyscypliny, ale się opłaca – po Warszawie i Wrocławiu od kilku tygodni kolekcja Philosophy sprzedawana jest też w Bydgoszczy i wkrótce dołączą jeszcze inne miasta.

AKPA

Bardzo otwarcie Mariusz Przybylski mówi też o swoich doświadczeniach zagranicznych – a nie jest tajemnicą, że nie tylko dwukrotnie prezentował swoje kolekcje podczas berlińskiego Fashion Week-u, ale i prowadził zaawansowane rozmowy w innych europejskich stolicach. Co mu to dało? – Szerszą perspektywę. To mnie wyleczyło z dość naiwnego, a chyba dominującego u nas poglądu, że wystarczy jeden świetny pokaz, a od razu pojawią się kupcy, inwestorzy, propozycje wielkich kontraktów – odpowiada projektant. – To tak nie działa. Miałem dwa bardzo dobrze przyjęte pokazy w Berlinie, świetne recenzje w niemieckiej prasie, moje rzeczy zaczęła nosić bardzo popularna w Niemczech wokalistka – ale według zasad panujących w tej branży, to było zaledwie obiecujące otwarcie. Żeby utrzymać się w grze, musiałbym być na tamtym rynku obecny na stałe, a nie dojeżdżać z Warszawy. Moda jest dziedziną sztuki użytkowej, która bardzo ceni lekkość idei, blask, ale jednocześnie wymaga finansowych gwarancji, stabilności interesów. Paryż jest chyba jeszcze bardziej otwarty na wszelkich nowych projektantów – z Europy Wschodniej czy, Bałkanów, – ale też bardzo serio w tych biznesowych rozmowach. Paradoksalnie, nie tylko mnie to nie przestraszyło, ale wręcz natchnęło optymizmem: bo to znaczy, że krok po kroku, konsekwentnie i pracowicie, można zaistnieć poza krajem.

To, o czym Mariusz Przybylski w ogóle nie mówi, to jego życie prywatne. Nigdy. Zero wspomnień, uroczych opowieści z dzieciństwa, anegdot z udziałem gwiazd, plotek z bankietów. Wręcz ostentacyjnie podkreśla racjonalny i konsekwentny charakter swoich wyborów – liceum plastyczne, wydział projektowania ubioru łódzkiej ASP, potem kilka lat pracy jako stylista przy sesjach fotograficznych i teledyskach, zanim zdecydował się tworzyć własne projekty. Wyłącznie męskie: świetnie skrojone spodnie, przedłużone marynarki, garniturowe szorty, ciekawa dzianina. I chociaż jeden z pierwszych pokazów zakończyło wyjście na wybieg Kayah, minęło jeszcze kilka lat, zanim Mariusz Przybylski – namówiony przez dziewczyny i żony, które przychodziły na przymiarki ze swymi mężczyznami – zaczął szyć regularne damskie kolekcje. Identyczne jak męskie: spokojne i seksowne, jak dobrze podkręcona piłka.

AKPA

Od początku bawiło go zestawianie klasycznego, perfekcyjnego kroju z ciekawymi detalami: kołnierzem, klapami, wykończeniem kieszeni. I gra w ciepło-zimno: niby grzecznie, stonowane kolory, a tu jakiś rockendrollowy suwak, zimne światło kryształków i ciepły odcień nagiej skóry, widocznej przez wycięcia.

Taki też jest sam Przybylski: przystojny, swobodnie elegancki, z lekko siwiejącymi skroniami. Zawsze dobre buty: nawet sportowe, do dżinsów. Bardzo starannie dobiera gwiazdy, uznawane za ambasadorów swojej marki – zdarzało się, że taktownie odmawiał ubrania na wielką galę osoby, o której było wiadomo, że jej zdjęcie zamieszczą wszystkie kolorowe magazyny. Za to Marcina Bosaka i Sebastiana Karpiela Bułeckę ubiera od początku kariery (i ich, i swojej).

Jest bardzo czujny, jeśli chodzi o zmiany, nowe zachowania, modę ulicy – i bynajmniej ta jego ciekawość i wiedza nie ogranicza się wyłącznie do ulic Warszawy i kilku większych miast. To też jest powód, dla którego został jurorem w programie „Project Runway” – obok chęci dzielenia się wiedzą i doświadczeniem, po prostu lubi trzymać rękę na pulsie, wiedzieć, kim są ci, którzy chcą tworzyć nową polską modę.

Jak sobie wyobrażam polską ulicę chodzącą w Przybylskim? Bez udziwnień, falban i niby-śmiesznych nakryć głowy. Normalnie. Dobrze i wreszcie normalnie.

Pokaz Mariusza Przybylskiego oglądaj na żywo dzięki T-Mobile już w piątek 14 marca od godziny 21:15 na Plejada.pl lub na FB T-Mobile.

AKPA
AKPA

Tematy:

Nieprawidłowy email