LPP przystąpiła do Porozumienia!

To wspaniała wiadomość dla wszystkim miłośników odpowiedzialnej mody. Największa polska firma odzieżowa LPP S.A. postanowiła przystąpić do porozumienia dotyczącego ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa budynków w Bangladeszu.

Freja Erichsen w lookbooku Reserved na jesień-zimę 2013/2014

- Zarząd LPP SA informuje, że w dniu dzisiejszym, jako pierwsza firma odzieżowa w Polsce, staliśmy się sygnatariuszem porozumienia mającego na celu poprawę bezpieczeństwa w fabrykach produkujących odzież w Bangladeszu (Accord on Fire and Building Safety in Bangladesh). Jest to pionierska umowa firm odzieżowych, a także międzynarodowych i lokalnych organizacji pozarządowych, na rzecz zapewnienia trwałej poprawy bezpieczeństwa oraz warunków pracy – czytamy w oświadczeniu LPP.

24 października minie pół roku od katastrofy budowlanej w Rana Plaza w Bangladeszu. Na kilka dni przed tą pół-rocznicą firma LPP powiadomiła media, że zdecydowała się przystąpić do porozumienia, które na tę chwilę podpisało już ponad 100 firm odzieżowych z całego świata.

- Od pięciu miesięcy Clean Clothes Polska i wspierający ją konsumenci i konsumentki wzywali firmę LPP do przystąpienia do porozumienia. Dlatego cieszymy się, że te głosy zostały wreszcie wysłuchane. Gratulujemy firmie słusznej decyzji i mamy nadzieję, że jest to wstęp do jej kolejnych działań na rzecz poprawy warunków pracy w jej łańcuchu dostaw – mówi Maria Huma z Clean Clothes Polska.

Porozumienie weszło w życie w lipcu tego roku, a oprócz firm odzieżowych przystąpiły do niego również globalne i bangladeskie związki zawodowe oraz kilka organizacji pozarządowych. Porozumienie zostało podpisane na 5 lat, a jego celem jest koordynowanie regularnego monitorowania stanu fabryk i warunków BHP, dokonywania napraw, szkolenia pracowników oraz transparentnego informowania o działaniach w tym zakresie.

- W ciągu trwania programu, LPP SA opłaci składki członkowskie, które zapewnią możliwość prowadzenia działań kontrolnych i szkoleniowych w wysokości do 2,5 mln dolarów oraz poniesie inne koszty związane z poprawą bezpieczeństwa w fabrykach – czytamy dalej w oświadczeniu LPP. Polska firma zapewnia jednak, że to nie jedyna inicjatywa, która ma polepszyć warunki pracy w bangladeskich fabrykach.

- Niezależnie od przystąpienia do porozumienia, LPP SA zmieni w najbliższym roku swój model zlecania produkcji dostawcom z Bangladeszu, zwiększając konsolidację i ograniczając pośrednictwo niezależnych agentów. Ma to na celu sprawowanie bardziej efektywnej kontroli nad przestrzeganiem zasad współpracy dostawców z LPP SA określonych w ramach zapisów Code of Conduct – obiecuje LPP.

Natomiast Maria Huma z Clean Clothes Polska dodaje, że choć ogromnie cieszy się z decyzji LPP, zdaje sobie sprawę, że to dopiero pierwszy krok w poprawie warunków pracy i płacy robotników z Bangladeszu.

- Obok kwestii zapewnienia bezpieczeństwa w bangladeskich fabrykach odzieżowych, palącym problemem jest sytuacja rodzin ofiar i pracowników, którzy ucierpieli w tragedii w Rana Plaza i wciąż czekają na odszkodowania. Wiele z nich jest pozbawionych środków do życia, często w wyniku utraty zdolności do pracy. Firmy zlecające produkcję w Rana Plaza przystąpiły do rozmów na temat stworzenia systemu odszkodowań. Procesowi patronuje Międzynarodowa Organizacja Pracy. LPP jak dotąd nie przyjęło zaproszenia do rozmów.

Tematy:

Nieprawidłowy email