"Kuboty" na Monciaku

Wzgardzone, ośmieszane, uznawane za przejaw totalnego bezguścia. Z początkiem lata plastikowe klapki znów opanowały nadmorskie kurorty. Czy mają szansę podbić też świat mody?

Plakat turnieju Kubota Cup 2012 - bikepolokrakow.blogspot.com

Kilka tygodni temu do sieci trafiły zdjęcia Aitken Jolly zrealizowane w ramach sesji modowej dla B Magazine. Wywołały one spore poruszenie w świecie mody. Zbyt skąpe ubrania? Skandaliczne pozy modelek? Przesadny Photoshop? Nic z tych rzeczy. Tym razem powodem zamieszania były plastikowe klapki Adidas. Modelki włożyły je zamiast szpilek, a dla wzmocnienia efektu pojawiła się również biała skarpeta!

Sesja zdjęciowa Aitken Jolly dla B Magazine

Plastikowy klapek i białe frotte? Ten widok Polakom powinien wydać się znajomy… To nieodłączny element plażowej męskiej mody. Klapek Kubota, bo o nim mowa, od ponad 20 lat jest królem nadmorskich kurortów i w niektórych kręgach uznawany jest za kultowy. Mimo wielu przemian, nie zdetronizowały go ani japonki, ani crocsy.

Klapki Kubota

- Kubota to nie tylko klapki – to styl życia! – twierdzą ich fani, zjednoczeni m.in. wokół fanpage’a na FB Klapki Kubota. Wzorem do naśladowania jest dla nich sam Mark Zuckerberg – również wielki fan „basenówek”. Nosi on co prawda „ trzy paski”, ale fani "kubotów" nie tracą nadziei i wierzą, że słynny twórca Facebooka kiedyś w końcu przekona się do bardziej polskiej wersji plastikowych laczków.

EAST NEWS

- Skoro Mark Zuckerberg może, to my również – Yes, we can! – żartuje Karolina Malinowska w naszym wideo.

Tymczasem nadworny stylista kraju Tomasz Jacyków tak komentuje fenomen "kubotów":

- Te klapki istniały od zarania dziejów, czyli od lat 80-tych. Cały świat chodzi w bezpretensjonalnych hawajanasach, a Polacy w brzydkich kapiszonach. Uważam, że ten klapek został stworzony po to, aby wchodząc pod prysznic, nie zarazić się grzybem i tylko po to. Nie jest to obuwie na ulicę! Generalnie, jeśli ktoś ma ochotę wychodzić w "kubotach" z domu, to radzę mu od razu zatopić stopy w kwasie solnym.

Tacy odważni się jednak zdarzają i to całkiem często, szczególnie latem.

– Mogą się z nas śmiać, ale te klapki są najwygodniejszym obuwiem na świecie – zapewnia fan "kubotów", Michał. – Są lekkie, przewiewne i można je kupić na każdym straganie za 10 zł!

VU MAG

"Kubotomaniacy" twierdzą też, że to obuwie szczególnie działa na kobiety…

– A w Sopocie przy sobocie bardzo wielce jest na kocie. Jest skarpeta, są Kuboty, szlif Monciaka i brak cnoty – śpiewają chłopaki z projektu Trójząb w piosence Montelansino. Może coś w tym jednak jest…?

To niemożliwe! Takie kapiszony!? – zapewnia Tomasz Jacyków. – Basenówki sprawiają, że wyglądamy tak jakbyśmy mieli niedorozwój umysłowy. Taki kapiszon luźno trzyma się stopy, która ślizga się w skarpecie. W związku z tym nasze palce uciekają do przodu i mamy krok tzw. działkowo-suwany. W takim przypadku nie mamy wyjścia i musimy wypuścić brzuszydło. Jak to wygląda? Jakiej kobiecie coś takiego może się podobać? – pyta Tomasz Jacyków.

Plastikowy klapek podbija nie tylko nadmorskie deptaki, ale również puka do drzwi mody. Nie chodzi tu tylko o wspomnianą sesję z udziałem "plastikowych adidasów". Przewiewne klapki z futrzaną wkładką proponuje dom mody Celine na sezon wiosna/lato 2013.

Plakat turnieju Kubota Cup 2012 - bikepolokrakow.blogspot.com

Na plakatach reklamowych klapkom towarzyszą czarne satynowe spodnie z kantem czy długie eleganckie sukienki. To modowa prowokacja, czy może nowy trend, któremu powinniśmy się bacznie przyglądać?

Oczywiście "kuboty" zdecydowanie różnią się od tego, co proponuje klientkom Celine, ale daje do myślenia. Czy plastikowe laczki to na pewno obciach..? Przecież wystarczy, że pojawi się w nich kilka znanych stóp, a to co kiczowate stanie się trendy!

Pionierami w tym temacie są m.in. chłopcy z kanału Abstrachuje na Youtube, którzy postanowili rozpropagować "kuboty" na tegorocznym Fashion Weeku w Łodzi. Zabawny filmik obrazuje jak cienka jest granica między tym, co modne, a co już nie. To dzięki nim klapki Kubota miały swoją premierę na prawdziwym tygodniu mody!

Z początkiem wakacji klapki Kubota, jak każdego lata, wróciły na Monciak. Jednak w tym roku plastikowych basenówek jest o wiele więcej. Znawcy tematu twierdzą, że to z powodu sukcesów polskiego tenisisty Łukasza Kubota. Internauci już stworzyli pseudoreklamę "kubotów", której gwiazdą jest oczywiście wspomniany sportowiec. To nie jedyna reklama zrealizowana przez "kubotomaniaków". Na Youtube’ie aż roi się od amatorskich filmików, których głównymi bohaterami są charakterystyczne klapki i biała skarpeta. Już ten fakt jest zjawiskiem samym w sobie. To jeden z nielicznych produktów, do którego reklamy tworzą sami użytkownicy!

- Nasze społeczeństwo ogólnie jest szlafrokowo-plażowe – tłumaczy fenomen "kubotów" Tomasz Jacyków. Jego zdaniem takie klapki to dowód na to, że w polskiej modzie, a szczególnie męskiej, wciąż nie jest najlepiej. - Faceci wychodzą na ulicę w bokserkach z gumką i do tego nakładają te nieszczęsne Kuboty. Wyglądają tak jakby dopiero wstali z łóżka i szli wysikać się do łazienki. Zapomnieli, że nie są we własnym mieszkaniu, tylko na przykład na Marszałkowskiej!

Tomasz Jacyków może narzekać, ale nic nie poradzi na to, że "kuboty" od dwóch dekad cieszą się niesłabnącą popularnością. Co więcej, dzięki coraz częstszym podróżom rodaków, upowszechniają się również w wielu zagranicznych kurortach. Rodos, kolumbijskie plaże, a nawet Dubaj – wszędzie tam, gdzie polski turysta, tam również są "kuboty"! Oczywiście, w wersji bardziej eleganckiej – bez skarpety ma się rozumieć...

Tematy:

Nieprawidłowy email