Karl Lagerfeld krytykuje otyłych

Karl Lagerfeld słynie z ciętego języka, ale wygląda na to, że tym razem przesadził. Jego słowa dyskryminujące ludzi otyłych tak rozwścieczyły organizację wspierającą puszyste kobiety, że zdecydowano skierować sprawę do sądu.

Getty Images

80-letni projektant, pochodzący z Niemiec już nie raz udowodnił światu, że nie przebiera w słowach. Jego zgryźliwe komentarze stały się tak kultowe, że zostały spisane przez Patricka Maurièsa i Jeana-Christophera Napiasa w książce The World According to Karl. Tak samo, jak niektóre jego cytaty są trafne i zabawne, tak pewne jego poglądy bardzo kontrowersyjne.

Ostatnio Karl Lagerfeld po raz kolejny wygłosił swą nieskrywaną niechęć do puszystych ludzi. Na antenie francuskiego programu telewizyjnego Le Grand 8 oskarżył ich o marnowanie państwowych pieniędzy, przeznaczonych na walkę z otyłością. Idąc dalej w swoim toku myślenia, wysnuł wniosek, że osoby z nadwagą stanowią zagrożenie dla całego społeczeństwa, ponieważ swoimi dolegliwościami (które nabywają poprzez nadwagę), przekazują pozostałym ludziom. Na koniec wywiadu dodał znaną już opinię na temat modelek:

-Nikt nie chce oglądać okrągłych kobiet na wybiegu – powiedział w programie Le Grand 8.

Daleko idące teorie na temat otyłości tak rozwścieczyły organizację Belle, Ronde, Sexy et je m’assume (Piękne, Okrągłe, Seksowne i Zadowolone), że postanowiono podać Karla Lagerfelda do sądu.

-Te bzdury wypowiadane przez celebrytów, muszą się skończyć! Mamy już tego dość – powiedziała Betty Aubriere – rzecznik prasowy organizacji – Jest mnóstwo młodych dziewczyn, niezadowolonych ze swojego ciała i wyglądu. Słysząc takie słowa, przeżywają koszmar!

Petycję o zaskarżenie Lagerfelda podpisało ponad 500 młodych, puszystych kobiet, które poczuły się dotknięte wypowiadanymi przez projektanta poglądami.

-Codziennie otrzymujemy listy od młodych dziewczyn, które są nękane i wręcz prześladowane w szkołach, czy przez znajomych, ze względu na ich tuszę. Walczymy o to, aby od najmłodszych lat dzieci były uczone w szkołach, że wygląd człowieka nie powinien mieć znaczenia w jego ocenie, a otyłość jest chorobą, lub też może być uwarunkowana genetycznie, i nie zawsze związana jest z ilością spożywanego jedzenia- wyjaśnia Aubriere.

Czy sprawa w sądzie uciszy Karla, który nie miał problemów z publicznym stwierdzeniem, że brytyjska wokalistka Adele jest stanowczo za gruba? Mimo wszystko mam nadzieję, że da Lagerfeldowi do myślenia, ponieważ jako genialny projektant i ojciec odrodzenia domu mody Chanel, mógłby trochę bardziej przykładać wagę do klasy, jakiej ucieleśnieniem zawsze była Coco.

Getty Images

Tematy:

Nieprawidłowy email