Jak nie kupić podróbki w sieci?

Często robisz zakupy w internecie? A ile razy zdarzyło ci się otworzyć paczkę, w której zamiast markowej torebki czy butów znalazłaś marnej jakości podróbkę? Przedstawiamy 7 sposobów na uniknięcie spotkania z internetowymi oszustami!

Getty Images

Niewątpliwie zakupy w sieci bywają kuszące. Bogata oferta produktów, automatyczna porównywarka cen, sprawdzanie dostępności i błyskawiczna wyszukiwarka wymarzonych przedmiotów są na wyciągnięcie ręki. W dodatku z poziomu własnego domu i wygodnej kanapy. Nie ma co się oszukiwać - w sieci możesz znaleźć korzystne oferty i niecodzienne promocje. Jednak w tym morzu możliwości łatwo się utopić, a przynajmniej podtopić - o atrakcyjną cenę łatwo tu tak samo, jak o staranną podróbkę. Jak zatem nie dać się zamknąć w labiryncie internetowych zakupów?

1. Sprawdź cenę

Spójrzmy prawdzie w oczy - jeśli natkniesz się na markowy produkt w ekstremalnie okazyjnej cenie, to są marne szanse, że jest on markowy. Nie mówimy tu oczywiście o przecenach w zaufanych sklepach, choć nawet te okazje nie są aż tak niskie, by były podejrzane. Zwróć uwagę szczególnie na marki, które nigdy nie przeceniają swoich produktów: torebka Louis Vuitton, czy Chanel za 75 lub 50 procent ceny? Możesz być pewna, że to oszustwo!

Getty Images

2. Sprawdź wiarygodność strony internetowej

Niezawodnym sposobem jest sprawdzenie profili społecznościowych. Jeśli ikonki z danego sklepu nie przenoszą cię na oficjalny profil marki, możesz być pewna, że trafiłaś na stronę z podróbkami. Profesjonalne strony internetowe szanujących się marek posiadają informacje na temat pracowników, kontakt (wraz z adresem i telefonem), numer telefonu do biura obsługi klienta oraz oficjalne dokumenty, jak warunki kupna i sprzedaży, czy regulamin sklepu. Jeśli nie możesz doszukać się tych informacji, lepiej nie dokonuj zakupów w tym miejscu.

3. Sprawdź pisownię

Nawet nie zdajecie sobie sprawy do jakich sztuczek są w stanie posunąć się właściciele sklepów internetowych z podróbkami. Jedną z nich jest zakładanie strony o adresie bardzo zbliżonym do oryginału - czcionka, logo, a nawet kolorystyka identyczna jest z pierwowzorem, nazwa może różnić się tylko jedną, niezauważalną literką. A ty jesteś tak przyzwyczajona do znajomego emblematu, że nawet nie zwrócisz na to uwagi (zwłaszcza w przypadku długich nazw), dlatego warto dokładnie czytać każdy detal strony. Christian Louboutons, Louise Vuitton, Diane von Furstenburg - to tylko kilka przykładów inwencji twórczej oszustów.

4. Sprawdź produkt

Ok, stało się. Kupiłaś, zamówiłaś i już nawet zapłaciłaś za produkt, który jednak nie wzbudza twojego zaufania. Opanuj nerwy i poczekaj, aż przesyłka dotrze na miejsce. Sprawdź sposób wykonania, czy metki/naszywki są identyczne z oryginałem i czy dana rzecz posiada charakterystyczne dla markowego odpowiednika elementy. Jeśli nie - odeślij ją i zażądaj zwrotu pieniędzy. Pamiętaj, że klient sklepów internetowych jest uprzywilejowany. Zgodnie z ustawą z dn. 25.12.2014 roku masz aż 14 dni na zwrot niechcianego produktu bez podania przyczyn.

5. Podróbki, które nigdy nie istniały

To dość ciekawy wątek tematu o fałszywkach - jak się okazuje, niektórzy „producenci” podróbek sprzedają modele, czy fasony rzeczy, które nigdy nie zostały zaprojektowane w rodzimym domu mody. Wykorzystują oryginalne logo i nazwę do „ozdoby” swoich ubrań, czy akcesoriów, licząc na większą popularność swoich produktów. Jeśli wpadnie ci w oko podejrzane ubranie, którego nigdy nie widziałaś na wybiegu projektanta, sprawdź jego aktualną kolekcję na stronie internetowej lub w lookbook’u.

6. Sprawdź ocenę sprzedawcy

Mowa o zakupach za pośrednictwem stron aukcyjnych. Takie portale, jak Allegro, czy eBay są wbrew pozorom bardzo transparentne. Dzięki społeczności, która funkcjonuje w nich od lat, łatwo sprawdzić wiarygodność sprzedawcy. Wystarczy wejść na jego profil, poczytać komentarze i zwrócić uwagę na ocenę, jaką przyznali mu inni użytkownicy sklepu.

Getty Images

7. Korzystaj z usług platform płatniczych

Platforma płatnicza PayPal przyłącza się do walki z oszustami. Jeśli kupisz podróbkę i zapłacisz za nią przez PayPal, platforma gwarantuje ci zwrot pieniędzy.

ZAUFANE SKLEPY INTERNETOWE

Oprócz oficjalnych sklepów internetowych marek, funkcjonują także zaufane strony, których asortyment jest w 100% markowy. Gwarantujemy jakość sklepów: Net-a-Porter.com, LuisaViaRoma.com, MyTheresa.com, TheCorner.com i Antonioli.eu.

Getty Images

Tematy:

Nieprawidłowy email