Ikea i moda. Czy takie połączenie jest możliwe?

Szwedzki market meblowy podbił świat. Regały Billy są wykorzystywane w mieszkaniach i sklepach na całym świecie. Szklanki z grubego szkła są hurtowo kupowane przez właścicieli restauracji i kawiarni. Szafy PAX znajdziemy w tysiącach polskich mieszkań. Czyżby przyszedł czas na modę z metką Ikea? Szwedzki autor i konsultant biznesowy, Stefan Engeseth, twierdzi, że byłaby to naturalna decyzja i sposób na poszerzenie działalności marki.

fot. ThinkStock

Kto z was nigdy nie był w Ikei? Zero rąk w górze. Większość nas na jakimś etapie życia otwierała w domu pudełko z logiem szwedzkiej marki i wkręcała śrubę A w otwór numer 1. Skręcanie mebli z Ikei może być całkiem zabawne, jeśli ma się narzędzia, czas i odpowiednie towarzystwo. Przerabianie mebli z Ikei, personalizacja i sztuczki wszelkiego rodzaju stały się wręcz pasją niektórych miłośników robótek ręcznych. (Wpiszcie w wyszukiwarkę hasło „IKEA hacks” i pozwólcie aby kreatywność ludzi totalnie zwaliła was z nóg.)

A gdyby tak samemu uszyć sobie spódnicę? Albo t-shirt? Stefan Engeseth, pisarz i konsultant biznesowy doradzający firmom z rankingu Fortune 500, twierdzi, że Ikea mogłaby zacząć produkować ubrania. Moda to w końcu powtarzający się cykl i przykład tego, jak opakować i sprzedać projekt. Zdaniem Engesetha Ikea mogłaby, wzorem ich oferty meblowej, sprzedawać elementy, z których można uszyć własne ubranie. Gotowe, wykrojone i przeskalowane materiały, wraz z niezbędnymi narzędziami i oczywiście – instrukcją obsługi. „Emocjonalnie, to byłby powrót do przeszłości, do tego, jak wyglądało życie na początku.

Prawda, że sam pomysł jest niezwykle ciekawy? Pytanie tylko, jak Ikea ustosunkowałaby się do kwestii trendów i błyskawicznie zmieniających się zapotrzebowań klientów zainteresowanych modą? A może stworzyliby kolekcje typu „Basic”? Rzeczy podstawowe, ponadczasowe, niezniszczalne? Jakby nie patrzeć, władze Ikei powinny rozważyć ten pomysł. W końcu większość miłośników „niebieskiego giganta” entuzjastycznie przyjmuje każdy nowy projekt.

Tematy:

Nieprawidłowy email