Historia domu mody Lanvin w Palais Galliera

Pałac Galliera we współpracy z Alberem Elbazem, dyrektorem artystycznym Lanvin, prezentuje w Paryżu kolekcję najstarszego, wciąż działającego, francuskiego domu mody. Na wystawie poświęconej Jeanne Lanvin znalazło się ponad sto modeli sukienek, akcesoriów i kapeluszy, pochodzących z kolekcji Palais Galliera i Lanvin.

Historia domu mody Lanvin w Palais Galliera / East News

Pierwszego dnia, kiedy przyszedłem do Lanvin, pokazano mi logo, które moim zdaniem równie trafnie określa daną osobę, jak jej nazwisko. To logo oznaczało matkę i córkę. – powiedział Alber Elbaz na otwarciu wystawy w Palais Galliera. Duch Lanvin rzeczywiście kryje się w tym niewielkim rysunku Paula Iribe, przedstawiającym dwie postaci na balu przebierańców. Zdaniem Albera to symbol miłości Jeanne Lanvin do jej jedynej córki Marguerite. Logo Lanvin od 1925 roku niezmiennie pojawia się na pudełkach i torebkach. W złotym kolorze ozdobiło też słynne perfumy Arpège, zamknięte w czarnej, okrągłej buteleczce, które Lanvin podarowała Marguerite na jej trzydzieste urodziny.

Alber Elbaz i Natalia Vodianova / Getty Images

Wystawa w Palais Galliera opowiada historię Jeanne Lanvin od momentu podjęcia przez nią pracy jako modystki, a więc w 1885 roku i prowadzi przez pierwszy sklep z kapeluszami o nazwie „Lanvin (Melle Jeanne) Modes”, który znajdował się przy ulicy 16 Rue Boissy d’Anglas i kolejny, tym razem z ubraniami, przy 22 Rue de Faubourg-Saint-Honoré – największej, prestiżowej ulicy w Paryżu. Duża część wystawy została poświęcona ubraniom dla dzieci, które Lanvin zaczęła projektować, gdy urodziła Marguerite. Córka była dla niej największym źródłem inspiracji. Jeanne ubierała ją w sukienki podobne do swoich, a jej damskie projekty nabierały młodzieńczego charakteru. Lanvin projektowała słynne „robes de style” w mniejszych wersjach, które Vogue opisywał już w 1924 roku, jako „The Lanvin dress”, a Christian Dior wspominał, że sukienki Lanvin zawsze kojarzyły mu się z dziewczynami, z którymi tańczył pierwszego foxtrota. „Na balach to były najlepiej ubrane kobiety” – pisał.

Sukienki z bufkami na początku lat dwudziestych były znakiem rozpoznawczym domu mody. Występowały w różnych wariacjach. Raz zdobione tiulem, innym razem koronką. Z talią podkreśloną wielką kokardą albo wstążką. Każda z nich miała inną nazwę, na przykład: „Casanova”, „Duchesse”, „La Malibran”, która oddawała inspiracje Lanvin. Kobiety kupowały je nie tylko na przyjęcia, , ale również jako strój codzienny. „Robes de style” zachwycał się magazyn „Gazette du Bon Ton”, z którym współpracowała Lanvin – „Te sukienki to dzieła sztuki, nie tylko dlatego, że powstają z widoczną troską o detal, ale również wnoszą świeże spojrzenie na modę.”

Historia domu mody Lanvin w Palais Galliera / East News

W 1909 roku Jeanne Lanvin dołączyła do stowarzyszenia projektantów, Syndicat de la Couture, otworzyła w swoim butiku dział sukien ślubnych, bielizny, futer, a kilka lat później również strojów sportowych i mody męskiej. Kolejne sklepy Lanvin powstały w Biarritz, Barcelonie, Deauvill, Buenos-Aires, Cannes i Touquet. W latach 30. Lanvin projektowała w estetyce czarno-białej, nawiązując tym samym do popularnej wówczas fotografii. Dwukolorowe tkaniny zmieniały się, jak w kalejdoskopie i przyjmowały różne, geometryczne formy. Kolejnym kolorem, którym zainteresowała się Jeanne Lanvin był niebieski. Odcień, który szczególnie upodobała sobie projektantka pochodził z obrazów renesansowego malarza Fra Angelico i gotyckich witraży. Był więc intensywny, żywy i słoneczny. Nazwy sukienek, które Jeanne w tym czasie projektowała, odpowiadały różnym wariacjom niebieskiego: „Vitrail”, „Azur”, „Ciel bleu”…

Historia domu mody Lanvin w Palais Galliera / East News

Na wystawie znajduje się album z kolekcji „Biarritz”, a w nim niebieskie paski, tkaniny, wizytówki, opakowania perfum, a nawet zaproszenia. Jest również zimowa sukienka „La Diva” z 1935 roku, wykonana z aksamitu z cekinowymi zdobieniami na ramionach, przypomina szaty aniołów z obrazów Fra Angelico.

W 1925 roku w Paryżu odbyła się wystawa „Exposition Internationale des Arts Decoratifs et Industriels Moderne”. Jako dziedzina sztuki użytkowych, moda również została pokazana. Jeanne Lanvin wzięła udział w eskpozycji w luksusowym Pavillon Elegance, gdzie pokazała materiały, ozdobione biżuterią najwyższej klasy. Pokryte koralami, kryształkami, złotem i srebrem suknie, we wszystkich odcieniach zieleni, miały formy odpowiadające obowiązującym trendom i nawiązywały do egzotycznych podróży, które w latach 20. były rozrywką wyższych sfer. Dekoracyjne tkaniny przywiezione z Chin, Turcji i Japonii, uzupełniały te z francuskich kolonii. Na wystawie w 1925 roku znalazły się sukienki: „Lesbos” z peleryną „Clair de Lune”, „La Duse” i „Une Nuits”. Jedynym wyróżniającym się elementem była sukienka „La Cavallini” – czarna „robe de style” z ogromną, haftowaną kokardą i krótką, czerwoną peleryną „Rita”.

Wieczorowe suknie, bolera i wspaniałe płaszcze wystawione w Palais Galliera są przykładem wyjątkowych umiejętności Jeanne Lanvin. Ostatnia sala ekspozycji poświęcona została najbardziej prestiżowym realizacjom.

Przed wybuchem II wojny światowej, latem 1939 roku, Paryż błyszczał blaskiem sukien haute couture a życie kręciło się wokół opery i bali. Mieszkańcy przybywali na nie w wyszukanych sukniach. Projekty Lanvin - suknia „Scintillante” wykończona czarnym tiulem, biała „Melisande” z perłami - były najbardziej pożądanymi wśród wyższych sfer.

Zimą 1945 roku Jeanne Lanvin zmarła. Jednym z jej ostatnich projektów był płaszcz „Serenade”, zwany również „Barcarolle”. Wykonany z niebieskiego jedwabiu, do dziś przechowuje pamięć o dyskretnej elegancji, którą rozpropagowała Lanvin.

Projektantka przez całe życie prowadziła pamiętniki z podróży i gromadziła albumy ze sztuką z których czerpała inspiracje. W historii mody zapisała się jako artystka i perfekcjonistka. Wystawa w Palais Galliera ukazuje wyjątkowy sukces, jaki odniosła Lanvin. Zgodnie z życzeniem Albera Elbaza, po obejrzeniu wystawy, każdy powinien powiedzieć; „Kocham Jeanne Lanvin”. Ja również tak się poczułam.

Pokaz Lanvin na Paris Fashion Week / Getty Images
Pokaz Lanvin, Paris Fashion Week / Getty Images
Pokaz Lanvin na Paris Fashion Week / Getty Images

„Jeanne Lanvin”

8.03 – 23.08.2015

Palais Galliera, Paryż

Tematy:

Nieprawidłowy email