Giorgio Armani skończył 80 lat!

Jeden z najsłynniejszych kreatorów, prekursor włoskiej mody, bezkompromisowy twórca i wizjoner kończy dziś 80 lat! Wszystkiego najlepszego dla Giorgio Armaniego!

Getty Images

Dzisiejsza pozycja Włochów w świecie mody to zasługa dwóch czołowych nazwisk: Gianniego Versace i Giorgio Armaniego. Projektanci od początku konkurowali ze sobą, działając na siebie motywująco. Można powiedzieć, że wieczny wyścig Versace z Armanim doprowadził włoską modę do pozycji, w jakiej jest dzisiaj. Sam Versace często powtarzał, że gdyby nie Giorgio, to nigdy nie zaszedłby tak daleko. Ich rywalizacja była zawzięta, ale motywująca. A ich relacja napięta, ale podszyta wzajemnym szacunkiem.

W czym tkwi tajemnica sukcesu Armaniego? Podobno jest niezwykle pracowity i bezkompromisowy. Swoją przygodę z modą rozpoczął w 1961 roku, kiedy rozpoczął pracę jako projektant w domu mody Cerutti. W 1974 roku zdecydował się na otwarcie własnego własnej firmy. Siostrzane marki Giorgio Armani (m.in. Emporio Armani) wyrastały jak grzyby po deszczu, a w projektach włoskiego projektanta rozkochały się kobiety na całym świecie.

Lata 90-te to prawdziwy rozkwit włoskiej mody, to właśnie wtedy prym na rynku wiedli Versace i Armani. Wówczas też produkowano zatrważającą ilość podróbek jego projektów, które dosłownie zasypały świat. Od tego momentu Armani kojarzony był z bazarową modą. Na szczęście lata ciężkiej pracy i wytrwałość projektanta pozwoliła zachować dobre imię marki. Dzięki temu powstały kolejne, bardziej ekskluzywne linie pod jego nazwiskiem, jak np. Armani Prive.

Niewiele brakowało, a Armani wcale nie wkroczyłby do świata mody. Nie pochodził z krawieckiej rodziny, nie spędzał dzieciństwa w pracowni (jak większość jego kolegów z branży). Giorgio miał zostać lekarzem, jednak szybko zorientował się, że znacznie bliżej mu do sztuki, niż do nauk ścisłych. Wówczas zajął się fotografią, która jednak nie przynosiła mu wystarczających dochodów. Armani znalazł pracę na stanowisku dekoratora witryn w domu towarowym La Rinascente.

Dzisiaj, 11 lipca 2014 roku Giorgio Armani obchodzi swoje 80-te urodziny. W tym dniu nachodzi mnie refleksja, że w dzisiejszych czasach mamy wyjątkową możliwość podziwiania prekursorów jednej z najprężniej rozwijających się dziedzin sztuki, jaką jest moda. Żyjące legendy rozwijają się na naszych oczach, wciąż tworząc nowe trendy. Czy ich następcy dorosną do poziomu swoich mistrzów?

Getty Images
Getty Images

Tematy:

Nieprawidłowy email