Fashion Designer Awards 2014: szansa dla młodych talentów

Już wystartowała szósta edycja prestiżowego konkursu dla młodych projektantów: Fashion Designer Awards. Motyw przewodni – Szalone lata 20. i 30. VU MAG objął konkurs patronatem, a nasza redaktor naczelna zasiada w jury.

Konferencja Fashion Designer Awards / AKPA

Fashion Designer Awards to ogromna szansa dla młodych polskich projektantów. Konkurs już po raz szósty organizuje Joanna Sokołowska - Pronobis. Tegoroczny motyw przewodni to Szalone lata 20. i 30. Podczas czwartkowej konferencji prasowej organizatorzy zaprezentowali skład jury. A ten jest imponujący. Prace młodych projektantów oceniać będą: Dawid Tomaszewski, Łukasz Jemioł, Joanna Klimas, Agnieszka Maciejak, duet Bohoboco, Marieta Żukowska, Ada Fijał, Edyta Herbuś, Dorota Williams, Karolina Malinowska, Beata Sadowska, Lidia Popiel, Różena Opalińska, Grażyna Olbrych, Mikołaj Komar, Agnieszka Ścibior, Andrzej Foder.

Choć nie wszyscy jurorzy zdołali dotrzeć na wielką prezentację, ci którzy przybyli mieli wiele ciekawych uwag i podpowiedzi dla projektantów chętnych do udziału w konkursie. Mikołaj Komar, z perspektywy wieloletniego fotoedytora i redaktora naczelnego, zaznaczał jak ważne jest przygotowanie lookbooka - prostego, przejrzystego i czytelnego. Zachęcał, aby młodzi projektanci nie starali się za wszelką cenę naśladować profesjonalnych fotografów. Przekombinowane pozy modelek, zbyt bogata scenografia mogą im bardziej zaszkodzić niż pomóc w zdobyciu uznania i głosów jury.

Dorota Williams, Grażyna Olbrych, Andrzej Foder, Dawid Tomaszewski, Mikołaj Komar / AKPA

Dawid Tomaszewski oraz Kamil Owczarek i Gilbert Lach (czyli Bohoboco) zgodnie twierdzili, że pracowitość jest kluczem do sukcesu. Na finalistów konkursu czekają bowiem staże w pracowniach projektantów. Jeden ze szczęśliwców będzie mógł z bliska przyglądać się pracy niemieckiego atelier Tomaszewskiego.

Lidia Popiel, Kamil Owczarek i Gilbert Lach / AKPA

Oprócz talentu, pomysłu i pracowitości, ważne jest też wsparcie medialne. Jak podkreślała Grażyna Olbrych (redaktor naczelna VU MAG), obowiązkiem polskich mediów branżowych jest promowanie młodych projektantów!

- Póki co mamy ryneczek mody w Polsce. Jeśli chcemy by powstał prawdziwy rynek, musimy konsekwentnie przedstawiać i wspierać zarówno uznanych projektantów jak i młode, stawiające pierwsze kroki pracownie - tłumaczyła Olbrych.

Grażyna Olbrych / AKPA

Szalenie ważna jest oryginalność, co podkreślali wszyscy zaproszeni jurorzy.

- Liczyć się będzie oryginalność, niekonwencjonalne połączenia tkanin. Czekam na projekty, które mnie zaskoczą – przekonywał (mocno spóźniony) Łukasz Jemioł. O stylu lat dwudziestych i trzydziestych oraz sporych różnicach między tymi dekadami z pasją opowiadała profesor Anna Sieradzka, autorka książki "Moda w przedwojennej Polsce". Koniecznie zajrzyjcie do tego tomu, bo to skarbnica wiedzy o stylu i przepiękne wydawnictwo!

Chcesz wziąć udział w szóstej edycji FDA? Prace konkursowe można nadsyłać do 10 lutego 2014. Spośród nadesłanych zgłoszeń jury wybierze tylko 20 osób, które zaprezentują konkursowe kolekcje na półfinale 5 kwietnia 2014 r. w Złotych Tarasach a 10 z nich przedstawi je na Gali Finałowej w maju 2014 r. Jest o co walczyć- główna nagroda finansowa to aż 15.000 zł. Fundatorem jest Międzynarodowa Szkoła Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Do wygrania są także wyjazdy zagraniczne do Paryża (na Paris Photo) i Lille (prestiżowe targi odzieżowe).

Masz odwagę by pokazać światu swoje projekty?

Tematy:

Nieprawidłowy email