Esquire wywołał skandal

Redaktor naczelny prestiżowego magazynu dla mężczyzn – Esquire wywołał wielki skandal obyczajowy w Wielkiej Brytani. Alex Bilmes stwierdził, że kobiety ukazujące się na łamach jego czasopisma intencjonalnie "pokazywane są jak dobre samochody i służą wyłącznie rozluźnieniu czytelnika".

Zdjęcia vuMag BlueServices

Najlepsze poranki z VU - [url=https://www.facebook.com/pages/VU-MAG/383093101772373?ref=ts&fref=ts]Dołącz do nas na Facebooku!

- Kobiety pokazywane na łamach Esquire są wyłącznie ozdobą naszego magazynu (…). Skłamałbym, gdybym powiedział, że interesuje nas to, co mają w głowach. Wcale nas to nie interesuje. Traktujemy je przedmiotowo.

Alex Bilmes - redaktor naczelny brytyjskiego Esquire/ fot. Getty Images

Gdyby tak odważne słowa wypłynęły z ust np. Hugh Hefnera, z pewnością nie wzbudziłyby aż tak dużego oburzenia. Właściciel erotycznego czasopisma Playboy znany jest bowiem ze swojego przedmiotowego stosunku do kobiet oraz słabości do dużo młodszych pań. Jednak tak radykalne stwierdzenie wygłoszone przez redaktora naczelnego prestiżowego czasopisma dla mężczyzn, wywołało na Wyspach ogromny skandal. Pikanterii sprawie dodaje fakt, że Esquire posiada nawet rubrykę „Women We Love”, dedykowaną kobietom, które osiągają życiowe i zawodowe sukcesy.

Rihanna dla Esquire/ Esquire

Co więcej, Alex Bilmes twierdzi, że ze swoimi przekonaniami jest prawdziwy i szczery w odróżnieniu od czasopism propagujących ruchy antyfeministyczne poprzez pokazywanie nieatrakcyjnie wyglądających pań (np. Naomi Campbell) w okolicznościach, w których nie chciałaby być podglądane.

Olivier Janiak, redaktor naczelny polskiego, ekskluzywnego magazynu dla mężczyzn MaleMen zaznacza, że charakter czasopisma w dużej mierze definiuje stosunek do kobiet:

- Esquire zawsze traktuje kobiety przez pryzmat erotyzmu, inspirowanego wręcz Playboyem. Widać to choćby po kluczu, według którego wybierane są bohaterki magazynu. Są to zazwyczaj kobiety popularne, na które jest popyt. Zresztą słowa Alexa Bilmesa mówią same za siebie. W naszym magazynie staramy się wybierać bohaterki, które przede wszystkim są ciekawymi osobami, mają nieprzypadkowy dorobek twórczy, tajemnicę oraz dystans do siebie i świata. Nasze sesje zdjęciowe również są estetyczne, ale przede wszystkim sensualne, nie erotyczne- powiedział Olivier Janiak w rozmowie z VU. I dodaje, że kobiety powinny być wybierane ze względu na osobowość, a nie ich cielesność – MaleMen wybiera kobiety, z którymi mężczyźni chcą wybrać się na kolację, ale przy których nie mieliby problemu obudzić sięrano i zostać na dłużej. Interesują nas kobiety, na które mężczyzna patrzy nie tylko z pożądaniem, ale także z podziwem.

Olivier Janiak - redaktor naczelny magazynu MaleMen/ fot. AKPA
Karolina Gorczyca dla MaleMen/ MaleMen
Agnieszka Maciąg dla MaleMen/ MaleMen

Tematy:

Nieprawidłowy email