Dolce & Gabbana w więzieniu?

Zbliżający się wielkimi krokami pokaz podczas mediolańskiego Tygodnia Mody to nie jedyne zmartwienie projektantów marki Dolce & Gabbana, którym za oszustwo podatkowe grozi do pięciu lat pozbawienia wolności.

Getty Images/Flash Press Media

W lutym odbędzie się pierwsze przesłuchanie świadków, którzy na podstawie zebranych dowodów zarzucają Domenico Dolce i Stefano Gabbana unikania uiszczenia podatku od kwoty uzyskanej ze sprzedaży marek Dolce & Gabbana oraz D&G. W 2004 roku projektanci sprzedali marki założonej przez siebie spółce w Luksemburgu. W ten sposób chcieli uniknąć zapłacenia podatku o wartości 400 milionów dolarów. Projektanci nie przyznają się do winy.

To kolejny raz, kiedy sprawa włoskich projektantów wraca na wokandę sądu. Dolce & Gabbana po raz pierwszy zostali oskarżeni przez skarb państwa w 2010 roku. Wówczas projektanci zostali oczyszczeni ze wszystkich zarzutów. W 2011 roku na prośbę oskarżycieli, włoski Sąd Najwyższy postanowił do niej powrócić.

Poprzednie sprawy związane z oszustwami podatkowymi często kończyły się za porozumieniem stron. Było to wynikiem dość liberalnego podejścia do sprawy ówczesnego premiera Włoch – Silvia Berlusconiego. Obecny premier - Mario Monti - zadeklarował wojnę z oszustwami podatkowymi, które zgodnie z nowym orzeczeniem sądu są uznawane za przestępstwo. Projektantom grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności oraz wysoka grzywna pieniężna.

Domenico Dolce i Stefano Gabbana poznali się w 1980 roku pracując dla jednego z włoskich atelier. Współpracować zaczęli w 1982 roku, a już w 1985 roku powstała ich pierwsza kolekcja ready-to-wear. Projekty marki są zachowane w specyficznej stylistyce, inspirowanej sycylijskimi krajobrazami, katolicyzmem, włoską kinematografią oraz mafią. Dolce & Gabbana jest ulubioną marką takich gwiazd jak Madonna, Victoria Beckham, Kylie Minoque, Monica Bellucci czy Kate Moss.

Tematy:

Nieprawidłowy email