Dior i francuski impresjonizm

Co łączy Christiana Diora i kreacje haute couture z francuskimi impresjonistami? Wystawa w Museé Christian Dior de Granville wyjaśni Wam wszystko...

www.musee-dior-granville.com

Christian Dior - jeden z najbardziej utalentowanych projektantów mody wszech czasów, urodził się 1905 roku w normandzkim miasteczku Granville. Właśnie tutaj 15 lat temu otworzono muzeum poświęcone jego twórczości. Urocza i bardzo romantyczna willa położona na szczycie nadmorskiego klifu swojego czasu była własnością rodziców Christiana Diora. Projektant po latach przyznał, że to właśnie tutaj rodziły się najlepsze pomysły do większości kolekcji.

www.musee-dior-granville.com

Dziś normandzki dom na klifie otwarty jest dla zwiedzających. Dzięki Museé Christian Dior de Granville można nie tylko zajrzeć do środka domu, w którym wychował się słynny projektant, ale również „zwiedzić wnętrze” samego Christiana Diora – poznać jego osobowość, inspiracje i czasy, w których dorastał.

www.musee-dior-granville.com

Wystawy są tu regularnie zmieniane, a każda kolejna cieszy się ogromną popularnością. Do tej pory odwiedzający mogli m.in. zobaczyć wystawę poświęconą mundurom z okazji 60. rocznicy lądowania sił alianckich w Normandii, czy poznać aktorki, które na przestrzeni dekad nosiły kreacje Diora.

W maju w Museé Christian Dior de Granville otwarta zostanie kolejna tymczasowa wystawa Dior et l’Impressionnisme, której zadaniem będzie pokazanie związków pomiędzy przedstawicielami francuskiego impresjonizmu, a haute couture – od pierwszych modeli Christiana Diora aż po współczesne projekty jego następców.

Odwiedzający będą mogli zobaczyć z bliska aż 70 kreacji haute couture inspirowanych sztuką Moneta, Degasa, Renoira czy Morisota. Na wystawie prezentowane będą również obrazy wspomnianych impresjonistów, które specjalnie na potrzeby ekspozycji sprowadzono z Muzeum d’Orsay i prywatnych kolekcji.

www.musee-dior-granville.com

Jeszcze zastanawiacie się nad tym, czy warto wybrać się do Normandii na wystawę Diora? Nie mamy wątpliwości - naprawdę warto! Oprócz wystawy Dior et l’Impressionnisme zobaczyć będziecie mogli stałą ekspozycję przedmiotów związanych z życiem i twórczością Christiana Diora, a także projekty artystów współpracujących ze słynnym domem mody: Yves Saint Laurenta, Johna Galliano czy Gianfranco Ferre.

Dior

Domek na klifie to nie tylko coś dla oka, ale również dla nosa. Latem odbywają się tutaj warsztaty perfumiarstwa, podczas których uczestnicy mogą poznać i poczuć wszystkie tajemnice zapachów Christiana Diora.

To również niezwykła oaza spokoju. Museé Christian Dior de Granville otoczone jest przepięknych ogrodem – dziełem życia matki projektanta. To miejsce to prawdziwy balsam dla duszy i ciała, w których zakochasz się od pierwszego wejrzenia. Jednym z największych miłośników normandzkiej willi Diorów jest Raf Simons, który, prezentując wiosenno-letnią kolekcję marki, umieścił modelki w ogrodzie inspirowanym „zielonym rajem” z Granville.

www.musee-dior-granville.com

Wystawę Dior et l'Impressionnisme będzie można oglądać od 4 maja do 22 września.

Tematy:

Nieprawidłowy email