Dawid Tomaszewski na Fashion Week w Łodzi

Kto do tej pory nie słyszał tego nazwiska, niech lepiej je zapamięta - Dawid Tomaszewski to projektant, który wniósł europejską jakość do polskiego Tygodnia Mody. Jego kolekcja na sezon wiosna-lato 2014 wprawiła w osłupienie najbardziej wymagających obserwatorów mody.

Zdjęcia vuMag BlueServices

Dawid Tomaszewski urodził się w Gdańsku, jednak większość swojego życia spędził w Londynie i Berlinie. Jak mówi, to właśnie stolica Niemiec jest jego miejscem na ziemi, w którym tworzy i z którego czerpie większość swoich inspiracji. Tutaj też szlifował swoją wiedzę, którą po części zdobył w londyńskim College of Fashion i ASP w Poznaniu. Również w Niemczech rozpoczęła się jego kariera po tym, jak w 2008 roku wziął udział w programie telewizyjnym The Next Fashion Talent. Magazyn Vanity Fair zaliczył go do grona 10 młodych projektantów, którzy mają szansę zmienić światowy rynek mody.

Spore sukcesy za granicą na szczęście nie zagłuszyły potrzeby prezentowania swojej twórczości w rodzinnym kraju. Dawid już po raz czwarty był częścią łódzkiego Fashion Weeka, zapewniając swoim gościom niepowtarzalne wrażenia estetyczne.

Motywem przewodnim kolekcji Lithium jest symbioza pozornych sprzeczności - miękkich, zwiewnych tkanin z ciężkim metalem. Drobne, ręcznie przyszywane blaszki stanowią dekorację, od której nie można oderwać wzroku. Zestawione z lejącym i delikatnym jedwabiem tracą swoją surowość, stając się eleganckim i efektownym wykończeniem kreacji. Ręcznie tkana wełna znajduje swoje zastosowanie nie tylko w swetrach - Tomaszewski wykorzystuje ją także do okrycia nóg. Projektant bez wątpienia jest mistrzem dopracowanego z niemiecką precyzją detalu, który gra główne skrzypce we wszystkich elementach kolekcji.

Dawid Tomaszewski w zaskakujący sposób bawi się formą - z pozoru prosto skrojone ubrania, pod wpływem ruchu ciała przeistaczają się w wielowymiarowe formy, które trudno jest objąć wzrokiem. Taki efekt zapewniają niezwykle delikatne tkaniny, które w tajemniczy sposób współpracują z kobiecym ciałem.

Modna geometria u większości projektantów znajduje swoje miejsce w krojach - u Tomaszewskiego wyłącznie w printach. Kolekcja zachowana jest w neutralnych kolorach - od różnych odcieni bieli po krem i pudrowy róż, kończąc na klasycznej czerni.

Obecność tak uznanego projektanta na polskim Tygodniu Mody powinna być inspiracją dla młodych twórców, którzy szukają swojego mentora. Dawid Tomaszewski jest przykładem na to, że dobra moda z pewnością obroni się sama.

W wywiadzie z VU MAG Dawid Tomaszewski zdradził, że współpracuje z wielkimi francuskimi projektantami. Zobaczcie o kim mówił!

Tematy:

Nieprawidłowy email