Dania nie chce chudych modelek. Wprowadza Danish Fashion Ethical Charter

Na początku marca świat obiegła informacja, że Francja przygotowuje specjalną ustawę, która zakaże pokazywania zbyt chudych modelek. Teraz do debaty nad nowym modowym prawem dołączyła także Dania.

Getty Images

DUŃSKA KARTA MODOWEJ ETYKI

Jak donosi New York Times, stworzony został już specjalny dokument - Danish Fashion Ethical Charter, który zawiera wytyczne pracy firm modowych i agencji. Zakłada co najmniej jedno badanie w roku, które ma skontrolować zdrowie modelek.

Duńska Karta Modowej Etyki zakłada również, że modelki nie mogą mieć mniej niż 16 lat. Karta powstała przy ścisłej współpracy duńskich organizacji modowych, ośmiu agencji modelek i modowych instytucji, a wszystko po to, aby wykluczyć i zminimalizować anoreksję, a także wykorzystywanie modelek.

W Duńskiej Karcie Modowej Etyki pojawiły się takie zobowiązania jak: przygotowywanie zdrowych zestawów jedzeniowych dla modelek podczas sesji czy na bakcstage’u, odpowiednie wynagrodzenie dla modelek, które dotychczas często zamiast pieniędzy dostawały kurtkę czy sukienkę od projektanta, planowanie specjalnych nauk o odżywianiu.

Getty Images

Taką kartę podpisało już ponad 300 organizacji modowych i osób związanych z branżą. Wszyscy oni wierzą, że karta utworzona przez Duński Instytut Mody będzie miał większe przełożenie na rzeczywistość niż ustawa.

SKINNY MODELS NA CENZUROWANYM

W Duńskiej Karcie Modowej Etyki czytamy również, że każda z marek modowych, która chce zaprezentować się podczas Copenhagen Fashion Week musi podpisać ten właśnie dokument i zobowiązać się do jego przestrzegania. W przeciwnym razie nie może pojawić się na tygodniu mody. Dom mody, który podpisze kartę i złamie któryś z punktów zostanie wyrzucony, a informacja o tym pojawi się oficjalnie w internecie.

Getty Images

FRANCJA NIE CHCE MODELEK PONIŻEJ BMI 18

Niestety, w karcie nie ma ani słowa o konkretnym BMI, które ma być linią graniczną w doborze modelek podczas przygotowań do pokazu. Taki zapis pojawił się natomiast we wstępnym dokumencie francuskiej ustawy o niepromowaniu anoreksji. Jak donosiły zagraniczne media, francuskie prawo planuje ustalenie specjalnych parametrów wagowych, które będą warunkiem pokazania się modelki na wybiegu czy w magazynie modowym. Francuskie modelki mają mieć BMI minimum 18, co w praktyce oznacza, że dziewczyna musi ważyć co najmniej 57,5 kg przy wzroście 180 cm. Francuskie prawo zakładać będzie, że przed każdym pokazem modelki będą mierzone i ważone.

Getty Images

Wszystko po to, aby nie promować zbyt chudych, anorektycznych i w rezultacie nienaturalnych ciał modelek. Choć spór o „chudość w modzie” toczy się od dziesięcioleci, mając zarówno swoich przeciwników jak i zwolenników, momentem przełomowym była śmierć francuskiej modelki Isabelle Caro, która parę lat temu przegrała walkę z anoreksją.

Ustawa o zakazie promowania chudości, zakładająca wysokie kary za złamanie zasady BMI 18. Ma wpłynąć na świat mody i ustalić nowe standardy, które zdaniem ich twórców będą miały bezpośredni wpływ na liczbę zachorowań na anoreksję. Grzywna za pokazanie choćby jednej zbyt chudej modelki będzie wynosić około 80 tysięcy euro. Dodatkowo takiemu projektantowi czy wydawcy pisma grozić będzie również kara więzienia w wysokości sześciu miesięcy. Twórcy ustawy zakładają również blokowanie wszelkich stron internetowych, zachęcających do nadmiernego odchudzania.

NOWY POCZĄTEK

Myślę, że debata w Dani i przygotowywanie ustawy we Francji to początek nowej, wielkiej debaty, która – moim zdaniem – powinna pojawić się w każdym państwie. Czemu taka ustawa albo karta, pojawiła się również w Polsce? Z drugiej strony moda to niejedyne miejsce, gdzie ważna jest waga. Wystarczy wspomnieć tu o balecie czy różnego rodzaju sportach. A co Wy sądzicie o zbyt chudych modelkach na wybiegu? Czy powinna być ustawa, która tego zakazuje?

Getty Images

Tematy:

Nieprawidłowy email