Benetton przekazał 1.1 miliona dolarów dla ofiar katastrofy Rana Plaza

Benetton przekazał 1.1 miliona dolarów dla ofiar katastrofy Rana Plaza

Foto: Johannes Simon / Getty Images

Grupa Benetton przekazała 1.1 miliona dolarów dla Rana Plaza Donors Trust Fund. To organizacja, która zajmuje się wpieraniem ofiar katastrofy budynku Rana Plaza. Benetton, obok innych marek, produkował swoje ubrania w Bangladeszu. Do zawalenia 8-piętrowego budynku doszło po poważnych naruszeniach prawa budowlanego i zasad BHP. W katastrofie zginęło 1200 osób, rannych było 2500.

PricewaterhouseCoopers, globalna firma doradcza, zarekomendowała Benettonowi przekazanie 500 000 dolarów na rzecz funduszu Rana Plaza. Benetton zdecydował jednak przekazać kwotę dwukrotnie wyższą. W sumie na konto Rana Plaza Donors Trust Fund wpłynęło 1.6 miliona dolarów, przekazanych przez włoskiego giganta ubraniowego.

Dodatkowa kwota zadośćuczynienia została przekazana po tym, jak w lutym Benetton Group, wraz z Inditexem (właściciel Zary, Bershki i Stradivariusa) czy El Corte Ingles zadeklarowali wsparcie finansowe dla funduszu poszkodowanych. Firmy, które produkowały swoje ubrania w Bangladeszu zostały ostro skrytykowane przez media po tragedii w 2013 roku. Medialne naciski i opinia społeczna wymogły na koncernach wzięcie odpowiedzialności za katastrofę.

Postanowiliśmy przekazać kwotę większą niż rekomendowana przez PwC aby pokazać wyraźnie jak bardzo jesteśmy zaangażowani,” powiedział Marco Airoldi, CEO Benetton Group. „Choć nie da się zadośćuczynić za tragiczną utratę życia, mamy nadzieję, że ten obfity i jasny mechanizm kalkulowania rekompensat będzie używany powszechnie. Właśnie dlatego udostępniliśmy raport PwC naszym akcjonariuszom."

Benetton był jedną z 29 marek, która współpracowała ze sweatshopami Rana Plaza. Razem z H&M czy Abercrombie & Fitch podpisała deklarację bezpieczeństwa, już po katastrofie.

Tematy:

Nieprawidłowy email