MOMA inwestuje w pluszaki

Największa instalacja amerykańskiego artysty Mike’a Kelly’ego zatytułowana „Deodorized Central Mass with Satelites“ znalazła nowego właściela. Jest nim Museum of Modern Art w Nowym Jorku. MoMA kupiła instalację… z pluszaków. Za 4 mln dolarów!

MOMA

Michael „Mike“ Kelley był jednym z najbardziej wpływowych artystów ostatniego ćwierćwiecza i zaciekłym komentatorem amerykańskiego stylu życia.

Szczyt jego kariery przypadł na lata 80. i 90. W styczniu zeszłego roku ciało artysty znaleziono w jego domu w Kalifornii. Przyczyną śmierci było prawdopodobnie samobójstwo.

MOMA

W swojej pracy Kelley używał różnych mediów: od rzeźby, poprzez kolaż, instalację, assemblage, performance, wideo. Zasłynął instalacją „More Love Hours That Can Ever Be Repaid„ – kolorowego, niepokojącego gobelinu, na który składały się zszyte ze sobą tysiące lalek i pluszaków. Artysta nadał dziecięcym, niewinnym zabawkom patosu, gloryfikując tym samym ich znaczenie.

MOMA

Cztery lata później, w 1991 roku, Kelley rozpoczął pracę nad kolejną instalacją: „Deodorized Central Mass with Satelites„. Gigantyczny potwór z tysiąca kolorowych zwierzaków powstawał stopniowo przez osiem lat.

Tyle czasu potrzebował artysta do zebrania wypchanych zwierząt, pogrupowania ich według koloru, a następnie zszycia ze sobą. Kule, które powstały po połączeniu elementów, zostały później powieszone na przypadkowych wysokościach w jednym pomieszczeniu.

Na ścianach dookoła nich artysta umieścił świecące rzeźby o niespotykanych kształtach.

Zobaczcie też:

HOLLYWOOD NA SPRZEDAŻ!

CHOLERYCZKA I POTWÓR - CALLAS

BOSKI ZEGAREK Z DREWNA

Tematy:

Nieprawidłowy email