Ubrania, które zmieniają kolor

Nicolas Bentel zainspirowany ekologią stworzył kolekcję Aerochromics. Ta unikatowa odzież informuje o rodzaju i poziomie zanieczyszczeń znajdujących się w powietrzu. Bluzy i t-shirty wchodzą w reakcję chemiczną z dwutlenkiem węgla, z roztoczami oraz cząsteczkami radioaktywnymi.

Foto: Materiały prasowe

Projektant z Nowego Jorku, Nicolas Bentel w swojej ostatniej kolekcji Aerochromics, zaprezntował ubrania zmieniające kolor w zależności od poziomu zanieczyszczeń zawartych w powietrzu. Nowa linia ubrań to efekt wieloletnich zainteresować projektanta ekologią. Bluzy i t-shirty wchodzą w reakcję z cząsteczkami radioaktywnymi, roztoczami oraz dwutlenkiem węgla.

Foto: Materiały prasowe Ubrania zmieniające kolor

Cechą charakterystyczną odzieży jest wzornictwo odzwierciedlające naturalne kształty atomów szkodliwych substancji. Zgodnie z ideą projektanta do informowania o wysokim poziomie zanieczyszczeń roztoczami kurzu wykorzystano podgrzewacze uruchamiające reakcję termiczną. Niebezpieczeństwo wynikające z odpadów radioaktywnych zostaje wykryte dzięki promieniom gamma.

Foto: Materiały prasowe Ubrania zmieniające kolor

Bentel do produkcji ubrań wykorzystał barwniki, zmieniające kolor dzięki redukcji tlenków metali oraz reakcji utleniania. Obie reakcje nie są trwałe, a w optymalnych warunkach kolor ubrań wraca do stanu pierwotnego.

Inteligenta odzież obejmuje swoim zasięgiem coraz większą ilość sfer ludzkiego życia. Na rynku istnieją już koszulki informujące o nastroju jej posiadaczy oraz bikini wchłaniające zanieczyszczenia z wody podczas kąpieli.

Połączenie ubrań z najnowszymi technologiami jak w przypadku kolekcji Aerochromics z pewnością przyczyni się do zwiększenia świadomości ekologicznej. Zastanawiamy się, jaki wzór znalazłby się na koszulkach w Krakowie?

Tematy:

Nieprawidłowy email