Ikony kina: Diane Keaton

Annie Hall, kultowa postać z jednego z najlepszych filmów Woody'ego Allena, a także oscarowa kreacja Diane Keaton. Ikona stylu, która niezmiennie inspiruje współczesny świat mody.

Foto: East News

Nowy Jork i styl Annie Hall

Naiwna piosenkarka przeprowadza się do Nowego Jorku i wdaje się w romans z neurotycznym komikiem Alvynem Singerem. Zakochani rozstaja się i schodzą - boją się zaangażowania i uciekają przed zobowiązaniami. Jednak to nie historia miłości okazała się w tym filmie najważniejsza, a kostiumy i wyróżniający się na tle innych styl tytułowej bohaterki. Szerokie spodnie z wysokim stanem, męskie koszule, koszulki polo, krawaty, kamizelki, tweedowe kurtki, apaszki, kapelusze oraz okulary - to można było znaleźć w szafie Annie.

Foto: East News Annie Hall

Annie Hall i Ralph Lauren

Diane Keaton razem z autorką kostiumów Ruth Morley skompletowały najbardziej kultową garderobę w stylu lat 70 – kobiety wyzwolonej, szukającej swojego miejsca w wielkiej metropolii.

„Bardzo mi się podoba twój styl ubierania” – powiedział Singere do Annie podczas ich pierwszego spotkania. Allen wywiadach bardzo często podkreślał, że styl Hall odzwierciedlał prywatny styl Diane. Aktorka dostała od Woody'ego całkowicie wolną rękę w doborze garderoby do filmu. Razem z Ruth skompletowały kostiumy w prywatnej szafie Keaton, w secondhandach oraz na męskim dziale u Ralpha Laurena. To podobno za sprawą filmu Allena, kultowy amerykański projektant miał możliwość wybicia się. Dlaczego? Bo to właśnie jemu, błędnie, przypisuje się stylizację tej kultowej komedii, pomijając w tym wszystkim zasługi Morley. A złośliwi twierdzą, że Lauren wzorując się na filmowych kostiumach Keaton wypracował swój charakterystyczny styl i stworzył modowe imperium.

Foto: East News Annie Hall

Annie Hall i współczesne trendy

Styl Annie, tak bardzo przypominający uwspółcześnioną wersję Charliego Chaplina, przeszedł do historii. Kobiece sylwetki inspirowane postacią Hall i jej "męską garderobą" od lat przewijają się w kolejnych kolekcjach światowych projektantów. Zaczynając od Ralpha Laurena, kończąc na Stelli McCartney, Marcu Jacobsie, Yohji Yamamoto, Dsquared2, Ann Demeulemeester czy też na włoskim Gucci, które już od kilku sezonów konsekwentnie promuje sylwetki w stylu lat 70.

Foto: East News Annie Hall

Tematy:

Nieprawidłowy email