Modne przygotowania do ślubu: od sukienki po listę gości

Chociaż sezon ślubny rozpocznie się na dobre dopiero w maju, przyszłe panny młode na pewno mają już opracowaną strategię na jeden z najpiękniejszych dni w ich życiu. Za pięć dwunasta warto raz jeszcze przejrzeć listę inspiracji, obowiązków i zadań, żeby mieć stuprocentową pewność, że ślub będzie na tyle spektakularny, żeby zasłużyć na tysiące lajków na Instagramie. O czym warto pamiętać, planując uroczystość?

Foto: istock

1. Po pierwsze: Pinterest

Poszukiwanie inspiracji jeszcze nigdy nie było tak proste! Wystarczy wpisać słowo „wedding” w pinterestową wyszukiwarkę, a pojawią się miliony tablic ze zdjęciami sukienek gwiazd, bukietów światowej sławy florystów, czy mistrzowskich fryzur. Żeby nie zgubić się w tym gąszczu pomysłów, najlepiej systematycznie wyznaczać sobie kolejne zadania, obszary poszukiwań i tematy przewodnie, np. dzisiaj oglądam ikoniczne sukienki – koronkowe cudo Kate Middleton, spektakularną kreację Lady Di czy gorsetową bezę Liz Taylor. Jutro przyjdzie czas na buty – tu warto pomyśleć o dwóch parach, szpilkach na ceremonię i butach na niższych obcasach na imprezę, a w kolejnych dniach można zająć się poszukiwaniem idealnych kwiatów, dekoracji na stół, czy wzorów zaproszeń. Tak jak do fryzjera wybierasz się ze zdjęciem gwiazdy, do której chcesz się upodobnić, do wedding plannera, grafika albo scenografa, zabierz pakiet pinterestowych inspiracji. Większość z nich odsyła od razu do sklepów internetowych, w których możesz poszczególne elementy zamówić. Nie sprowadzisz jednak z drugiego końca świata bukietu, zadbaj więc, żeby twój florysta wiedział, co ci się podoba. Gdy wszystkie elementy złożą się w całość, w naturalny sposób wyłoni się temat wesela. Chociaż na wstępie dobrze ustalić przybliżoną liczbę gości, miejsce i charakter przyjęcia – obiad dla rodziny, impreza dla przyjaciół, wielkie wesele – dopiero wybierając konkretne elementy, zobaczysz, jaki styl ci się naprawdę podoba. Zakładając zawczasu, że chcesz wesele rustykalne, możesz w trakcie przygotować przekonać się, że znacznie bliżej ci do loftowego przyjęcia w nowojorskim stylu. Nie ograniczaj się więc nadmiernie wstępnymi założeniami, tylko pozwól przemówić inspiracjom. Kluczowym momentem jest ustalenie budżetu. Ale nawet jeśli nie opiewa na zbyt wygórowaną sumę, nie pozwól się temu ograniczyć. Elegancko nie musi oznaczać wystawnie, oryginalnie to nie to samo co z przepychem. Nawet za niewielkie pieniądze można urządzić przyjęcie, które ty, twój ukochany i twoi przyjaciele zapamiętacie na zawsze.

2. Profesjonalne przymiarki

Suknia ślubna to dla wielu dziewczyn najważniejsza kreacja życia. Są skłonne wydać na nią co najmniej równowartość swojej pensji. Na suknię nie trzeba się jednak wcale zapożyczać. Niektóre panny młode dziedziczą suknię po mamie albo po babci, a zważywszy na to, że retro od kilku sezonów jest trendem najbardziej wyrazistym, koronki z roku 1966 mogą okazać się hitem pół wieku później. Sukienki vintage, niekoniecznie z rodzinnej kolekcji, to piękny sposób na uszanowanie tradycji. Inną, coraz popularniejszą opcją, są sukienki szyte na miarę przez polskich projektantów. Ich koszt będzie porównywalny do zamówienia sukni w popularnych butikach ślubnych, a szersza możliwość personalizacji sprawi, że suknia będzie niepowtarzalna. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby suknię od projektanta z regularnej kolekcji przystosować do ślubnej sytuacji, zwłaszcza że biel nie jest już obligatoryjna. Może warto wtedy kupić sukienkę jednego z największych domów mody, ale w outlecie, za jedną trzecią ceny. Suknia ślubna nie musi być przecież zgodna z trendami, a raczej dopasowana do twoich indywidualnych potrzeb. Zastanów się więc na początek, czy kreacja ma być długa czy krótka, dopasowana czy rozkloszowana, z koronkami czy jedwabna.

Foto: istock Suknia ślubna

3. Miejsce, dekoracje, temat

Gdy ustalasz miejsce, kieruj się względami praktycznymi, ale nie tylko. Jeśli jakiejś przestrzeni nie czujesz, nie będziesz chciała spędzić w niej najpiękniejszych godzin swojego życia. Słuchaj więcej intuicji, a w następnej kolejności weź pod uwagę koszty, odległość od kościoła czy urzędu, lokalizację, ilość gości, którzy będą się tam swobodnie mieścić (na parkiecie, przy stole i ew. czy są miejsca noclegowe). Pamiętaj też, że z najprostszego wnętrza najłatwiej zrobić cacuszko, a takie, które na wejściu jest przeładowane elementami, trudno poprawić. Gdy już zdecydujesz się na miejsce, przemyśl dekoracje, które stworzą klimat. Wybierz kwiaty na stół, zastawę i elementy takie jak pokrycia krzeseł. Kluczowe jest także światło – świec, ciepłe czy jarzeniowe. Z połączenia miejsca i dekoracji wykluje ci się wiodący temat wesela. Może być romantyczny, może być w stylu dworskim, albo hipsterskie czy też hipisowskie. Ostatnio coraz modniejsze są śluby blisko natury, np. w podwarszawskiej Oczyszczalni, w której można urządzić przyjęcie we wnętrzu starej stodoły i na zewnątrz, na polu. Świetnym pomysłem są także rozświetlone oranżerie.

Foto: istock Modne przygotowania do ślubu
Foto: istock Modne przygotowania do ślubu

4. Menu, muzyka, lista gości

Przy wyborze menu weź pod uwagę to, czy chcesz bawić się całą noc, czy twoja impreza ma konkretny deadline. Potem zastanów się, co smakuje tobie, co spełni oczekiwania twojej rodziny, a co warto przewidzieć dla gości z alergiami, wegetarian, czy dzieci. Menu powinno być różnorodne, ale nie popełniaj błędu, przeładowując stoły. Nawet niewielkie porcje, ale finezyjnie podane i przygotowane z najlepszej jakości produktów, ucieszą podniebienia gości. Możesz też przyjąć temat wiodący menu, np. kuchnia włoska, kuchnia gourmet albo ryby. Na imprezie jeszcze ważniejsze niż smaki powinny być dźwięki. Jeśli zatrudniasz zespół, wybierz się wcześniej na imprezę, na której gra, żeby w trakcie twojego wesela nie okazało się, że klimat zupełnie ci nie opowiada. Potem ustal repertuar, żeby uniknąć powtarzającego się „Białego misia”. Jeśli wolisz DJ-a, ustal playlistę. Powinna być zróżnicowana – trochę piosenek ważnych dla ciebie i dla niego, trochę evergreenów dla starszego pokolenia, trochę przebojów – do tańca i do przytulania. Z równo precyzją dobieraj listę gości, a także miejsca, w których będą siedzieć. Nie próbuj na weselu godzić zwaśnionych rodów. Przy stolikach usadź ludzi, którzy się znają i lubią, a ci, którzy znają tylko was, parę młodą, posadź blisko najbardziej otwartych z waszych przyjaciół. Kojarz znajomych po ich zainteresowaniach, pracy i pasjach. Nie przesadź też z liczbą gości. Wiadomo, że rodzina będzie wywierała nacisk na to, żeby zaproszenia dostała jak największa liczba cioć i wujków, ale nie daj się zwariować. To twój dzień i ty masz czuć wsparcie ludzi, którzy naprawdę są ci bliscy. A bliscy nigdy nie tworzą tłumu.

5. Wedding planner czy najlepsza przyjaciółka?

Ostatnio coraz częściej powierza się planowanie wesela specjalistom, którzy dbają o budżet, catering, scenografię, muzykę i wszystko inne. Tak, żebyś ty mogła zająć się mierzeniem sukienki i… twoim ukochanym. Dobrze oddać się w ręce profesjonalisty, bo ma wypracowane kontakty z najlepszymi weselnymi ekipami. Co nie zmienia faktu, że nie możesz poradzić sobie bez eksperta. Zwłaszcza że nigdy nie jesteś w tym sama. Chętnie pomogą ci ukochany, mama albo najlepsza przyjaciółka. Panny młode często popełniają błąd, separując się od przyszłego męża, bo zakładają, że on nie interesuje się organizacją wesela. A przecież ślub to nie one man show, w którym tylko grasz rolę księżniczki, tylko spektakl dla dwojga. Jeśli jednak partner nie jest chętny do pomocy, na pewno zgodzi się zaangażować twoja świadkowa. Możesz podzielić się z nią obowiązkami – ty załatwiasz miejsce, ona catering, ty kwiaty, ona zespół. Na pewno pójdzie wam sprawniej, a taki test przyjaźni scementuje waszą relację na lata.

Foto: istock Modne przygotowania do ślubu

Tematy:

Nieprawidłowy email