Najlepsze kostiumy w oscarowych filmach

88. ceremonia rozdania Oscarów tuż-tuż. W nocy z 28 na 29 lutego przyznane zostaną najważniejsze filmowe nagrody. Zanim poznamy najlepszych, przybliżamy wam filmy, które warto zobaczyć nie tylko ze względu na wciągającą fabułę, ale również ze względu na niesamowite kostiumy.

Foto: Materiały prasowe

Już po raz 88. wręczone zostaną nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Ceremonia odbędzie się 28 lutego w hollywoodzkim Dolby Theatre. Postanowiliśmy przybliżyć filmy, które w tym roku nominowane zostały za kostiumy.

"Carol"

Obraz nominowany jest aż w sześciu kategoriach, m.in. za najlepsze kostiumy. Film w reżyserii Todda Haynesa to opowieść o zakazanej miłości dwóch kobiet: Carol (Cate Blanchett) oraz Therese (Rooney Mara). Akcja filmu dzieje się w latach 50. gdzie nie ma miejsca dla homoseksualizmu.

Oprócz wciągającej miłosnej historii dwóch kobiet: dojrzałej Carol i młodziutkiej Therese warto oczywiście zwrócić uwagę na kostiumy, za które odpowiedzialna jest brytyjska kostiumolog -Sandy Powell.

Stylizacje bohaterek w pełni oddają ducha lat 50. kiedy na topie była elegancja i szyk. Cate Blanchett doskonale wygląda w eleganckich, dopasowanych sukienkach, wytwornych futrach, lokach a'la Marilyn Monroe i czerwonej szmince. Z kolei do delikatnej urody Rooney Mary świetnie pasują koszulowe bluzki połączone ze spódnicami midi, kraciaste sukienki i grube opaski na włosach. Produkcja Todda Haynesa to nie tylko wciągająca historia o zakazanej miłości, ale również wizualna perełka. Fani lat 50.będą zachwyceni.

Foto: Materiały prasowe Carol
Foto: Materiały prasowe Carol
Foto: Materiały prasowe "Carol"

"Dziewczyna z portretu"

Produkcja Toma Hoopera, autora m.in. filmowego hitu „Jak zostać królem” to historia o młodym małżeństwie artystów: Einarze (Eddie Redmayne) i Gerdzie Wegener (Alicja Vikander). Ich związek to kwintesencja szczęścia i spokoju. Do czasu...

Wszystko zmienia się, gdy Einar przyodziewa damskie ciuszki, po to, aby pozować żonie. Początkowo nowe alter ego Einara, czyli "Lily" będzie dobrą zabawą. Jednak szybko zauważy, że źle czuje się w skórze mężczyzny i chciałby już na zawsze pozostać kobietą...

Obraz „Dziewczyna z portretu” nominowany został w pięciu oscarowych kategoriach, również za kostiumy. Paco Delgado zadbał o to, aby oddać ducha lat 20. w których toczy się akcja filmu. Panowie noszą kapelusze, eleganckie płaszcze i stylowe muszki. Z kolei panie fantazyjne nakrycia głowy, sukienki z obniżonym stanem i długie naszyjniki.

Nie sposób ominąć metamorfozy Eddiego Redmayne'a, który w rudej peruce i czerwonej szmince wygląda zjawiskowo!

Foto: Materiały prasowe "Dziewczyna z portretu"
Foto: Materiały prasowe "Dziewczyna z portretu"
Foto: Materiały prasowe "Dziewczyna z portretu"

„Zjawa”

Obraz Alejandro Gonzálezeza Iñárritu to historia Hugha Glassa (Leonardo DiCaprio), który mści się na swoich towarzyszach za to, że zostawili go rannego, gdy ten został zaatakowany przez niedźwiedzia. Pozostawiony na mrozie i z dala od jakiejkolwiek cywilizacji Glass musi przetrwać...

„Zjawa” nominowana została we wszystkich najważniejszych kategoriach, m.in. za kostiumy, o które zadbała Jacqueline West. Jak powiedziała West w jednym z wywiadów, do stworzenia kostiumu głównego bohatera Hugh Glassa, zainspirowała się pewnym obrazem. - Przedstawia łowcę, który ukrywa się w lesie ubrany w długi kożuch z kapturem. Alejandro zachwycił się tym obrazem i zgodnie stwierdziliśmy, że taki strój pasuje do głównego bohatera (...) Strój Glassa jest prosty i praktyczny. Spodobało mi się, że Alejandro opowiada o tym bohaterze w bardzo poetycki sposób. To niewiarygodna historia człowieka, który prawie zginął, ratując własne życie. Zależało mi na tym, by kostiumy uzupełniały wizję reżysera.

Kostiumy indian zainspirowane zostały oryginalnymi indiańskimi ubraniami. Garderoba Fitzgeralda to futra i skóry w dużej ilości. Z kolei ubrania kapitana Henry’ego zaprojektowane zostały w oparciu o wystawę z Muzeum Szlaku Futrzarskiego w Nebrasce.

Foto: Materiały prasowe "Zjawa"
Foto: Materiały prasowe "Zjawa"

"Kopciuszek"

"Kopciuszek" to obraz Kennetha Branagha zainspirowany baśnią o takim samym tytule. Rola zlej macochy powierzona została Cate Blanchett, tytułowego kopciuszka zagrała Lily James, natomiast w postać księcia wcielił się Richard Madden. Za bajeczne kostiumy do "Kopciuszka" odpowiedzialna jest jedna z najsłynniejszych kostiumografek- Sandy Powell. Brytyjka stworzyła przepiękne suknie, które są połączeniem XiX wieku oraz współczesności.

- Chciałam, aby kostiumy bohaterów wyglądały tak, jak gdyby zostały narysowane do książki. Chciałam, aby były wyraziste, a nawet przerysowane i eksplodowały kolorami – mówiła Powell w rozmowie z Vanity Fair. Stworzenie niebieskiej sukni kopciuszka zajęło aż 500 godzin. Przepiękna kreacja uszyta została z kremowej organzy i tiulu. Z kolei pantofelki głównej bohaterki zostały ozdobione kryształkami Swarovskiego.

Foto: Materiały prasowe "Kopciuszek"
Foto: Materiały prasowe "Kopciuszek"
Foto: Materiały prasowe "Kopciuszek"

"Mad Max: Na drodze gniewu"

"Mad Max" w reżyserii George'a Millera to spektakularne efekty specjalne, niesamowita scenografia oraz kostiumy, o które zadbała Jenny Beavan. Jak przyznała, do stworzenia kreacji zainspirował ją film "Mad Max 2 - Wojownik szos" z początku lat 80. - Każdy kostium, maska, obuwie i akcesoria musiały być przemyślane i rozrysowane w formie modelu, czy prototypu. Nie było łatwo-przyznała Jenny w jednym z wywiadów.

Foto: Materiały prasowe "Mad Max"
Foto: Materiały prasowe "Mad Max"

Polecamy także:

Tematy:

Nieprawidłowy email