Marc Jacobs – jeden z najbardziej wpływowych projektantów na świecie

Marc Jacobs to niepokorny kolorowy ptak amerykańskiego rynku mody. Liczne skandale, walka z uzależnieniem to tylko niektóre z wydarzeń towarzyszących mu na ścieżce kariery.

Foto: Getty Images

Marc Jacobs to jeden z najzdolniejszych projektantów nowego pokolenia. To właśnie on stoi za przemianą i sukcesem domu mody Louis Vuitton, w którego historię wprowadził również kolekcję ubrań – do momentu przyjścia marca Jacobsa do LV francuski dom mody zajmował się jedynie projektowaniem galanterii.

Marc Jacobs urodził się 9 kwietnia 1963 roku w Nowym Jorku. Śmierć jego ojca, kiedy miał 7 lat, sprawiła, że wychowała go babcia i to właśnie za jej zasługą Marc poświęcił się swoim marzeniom i studiował projektowanie w słynnej amerykańskiej szkole Parsons – studia skończył z wyróżnieniem. Jego talent dostrzegła marka Sketchbook for Reuben Thomas, która pozwoliła zaprojektować mu pierwszą komercyjną kolekcję. W 1987 roku wyróżniony został nagrodą Council of Fashion Designers of America Perry Ellis jako debiutant – trzeba dodać, że Jacobs jest najmłodszym laureatem tej nagrody w historii. Natomiast 1992 roku zdobył nagrodę w CFDA, w kategorii projektanta damskich kolekcji.

Ośmielony odnoszonymi sukcesami postanowił zainwestować we własną markę i tak razem z Robertem Duffy założył brand Marc Jacobs. Obecnie marka projektuje kolekcje damskie, posiada sieć księgarni, linię beauty, a także linię tańszych produktów, które można nabyć w butikach na całym świecie. To właśnie pod szyldem Marc Jacobs powstała kolekcja kultowych T-shitów protect your skin you are in” a Marc do pozowania nago namówił takie gwiazdy jak Winona Ryder, Kate Upton, Victorię Beckham, a także Heidi Klum, czy też Helenę Christiansen, Miley Cyrus, Evę Mendes i Carę Delevingne.

Foto: Getty Images Marc Jacobs

W 1997 roku mianowany został na stanowisko dyrektora kreatywnego Louis Vuitton. Było to ukoronowaniem jego dotychczasowej pracy, a także wyzwaniem. Nowe stanowisko wiązało się z dodatkowym stresem, a to popchnęło Jacobsa w używki. Kiedy przestał nad nimi panować za namową Naomi Campbell, a także samej Anny Wintour poszedł na odwyk.

Foto: Getty Images Marc Jacobs

Po wyjściu na prostą dalej projektował dla Louis Vuitton, a także rozwijał własną markę. To przyniosło mu wyróżnienia od The Council of Fashion Designers of America w kategoriach: Menswear Designer of the Year w 2002 roku; Accessories Designer of the Year w 1998-99, 2003, a także 2005 roku.

Foto: Getty Images Marc Jacobs
Foto: Getty Images Marc Jacobs

Z domem mody Louis Vuitton pożegnał się w 2013 roku bajkowym pokazem pięknie podsumowującym dorobek jego pracy i wyjątkową kolekcją na sezon wiosna-lato 2014.

Foto: Getty Images Marc Jacobs

Po odejściu z francuskiego domu mody Marc skupił się na rozwoju własnej marki. Zrezygnował z linii Marc for Marc Jacobs, wprowadził za to linię beauty, którą można kupić również w Polsce. A jego pokazy są zawsze jedynym z najjaśniejszych punktów nowojorskiego tygodnia mody.

Tematy:

Nieprawidłowy email