Prosto z ekranu: Krystyna Janda jako Agnieszka w filmie „Człowiek z marmuru”

"Człowiek z marmuru” to jeden z najważniejszych polskich filmów Andrzeja Wajdy, a niezapomniana kreacja Agnieszki stworzona przez Krystynę Jandę to symbol wyzwolonej feministki walczącej o prawdę.

Foto: East News

Polska lat 70. Czas gierkowskiej propagandy, trudnych decyzji i walki o wolność. W tym wszystkim młoda dziewczyna o imieniu Agnieszka pragnie zrealizować film o Mateuszu Birkucie i ujawnić zaskakujący obraz z minionej epoki. Ten historyczny film, demaskuje fałsz i propagandę komunistycznej władzy oraz rozpoczyna nurt kina moralnego niepokoju. To również niezapomniany debiut filmowy Krystyny Jandy jako młodej, niezależnej i ambitnej kobiety o imieniu Agnieszka.

Foto: East News Krystyna Janda w filmie "Człowiek z marmuru"

Agnieszka, główna bohaterka „Człowieka z marmuru” jest studentką szkoły filmowej. To odważna kobieta, zmagająca się z trudnościami, szukająca prawdy i niebojąca się o niej mówić. Stała się symbolem polskiego feminizmu i walki z systemem. Pamiętajmy, że lata 70. to ogromne zmiany obyczajowe, zarówno u nas w kraju, jak i za granicą.

Foto: Materiały prasowe Krystyna Janda
Foto: East News Krystyna Janda w "Człowiek z marmuru"

Rewolucja seksualna, rozwój ruchu na rzecz wyzwolenia kobiet, protesty przeciwko wojnie w Wietnamie, boom kontrkultury hipisów i walka o wolność. Wszystkie te wydarzenia miały ogromny wpływ na modę, która była również nośnikiem ideologii. Tak też stało się z ubraniem Agnieszki. Jeansowy strój był symbolem negacji władzy, garniturów jej szefów z telewizji oraz zetesempowskich uniformów. Miał również zapowiadać nadchodzące zmiany. Dlatego, w jednym z wywiadów Joanna Bojańczyk, komentatorka mody powiedziała:

"Szara dziewczyna w PRL-u tak nie wyglądała! Agnieszka była wzorem doprzodowej modnej panny z Warszawy.”

W latach 70. feministki wybierały męskie kroje, żakiety od YSL, szerokie spodnie z wysokim stanem, a wyroby z jeansu były symbolem buntu i wolności. Wystarczy zapytać naszych rodziców, o czym marzyli w tamtych czasach- jeansy były po prostu towarem niemożliwym do zdobycia, symbolem zmian i Zachodu.

Foto: East News Krystyna Janda w "Człowiek z marmuru"

Agnieszka nosi najmodniejsze w tamtych czasach luźne, jeansowe spodnie z wysokim stanem, klasyczną koszulę, jeansową kurtę, nonszalancko przerzucony szalik w kolorze granatu i buty na koturnie. Równie ważnym elementem jej stroju jest plecak (amerykański worek wojskowy), o którym marzył niemalże każdy w tamtych czasach. Strój miał podkreślać niezależność bohaterki i jej niezłomny charakter. I choć moda się zmienia, jej jeansowy strój okazał się ponadczasowy i na zawsze pozostanie symbolem niezależnej, silnej i ambitnej kobiety.

„Wszyscy wtedy chodziliśmy tak ubrani, ale pan Andrzej nadał temu formę i konsekwencję. Dodał do tego amerykański worek wojskowy i kazał mi na ekranie powiedzieć, że w nim mieści się cały mój dobytek, żeby było jasne, że w razie czego nie mam nic do stracenia, oprócz honoru. Chciał, żebym była przedstawicielką nowego, nadchodzącego pokolenia, ludzi radykalnych i bezkompromisowych. Pokolenia, które uderzy pięścią w stół. I tu był wizjonerem. To ludzie z tego pokolenia stworzyli tuż później „Solidarność”.
Krystyna Janda

Dziś jeans rządzi na ulicach i nawet nie zastanawiamy się nad tym, jak ciężko było kiedyś go zdobyć. Poszarpane, znoszone lub jednolite jeansy nosimy na każdą okazję! Ten roboczy strój wymyślony ponad 60 lat temu stanowi modowy „must have” każdej z nas, a total jeans look przeżywa swój renesans! Nie boimy się łączyć ze sobą różnych odcieni ani faktur. Wraz z powrotem mody na wysoki stan i szerokie nogawki warto zainspirować się filmowym strojem Krystyny Jandy!

Foto: Materiały prasowe Jeans

Szalik Gucci, spodnie River Island, koszula jeansowa Ave Costume, koszula H&M, espadryle Soludos, worek sklep-arsenal.pl

Polecamy także:

Tematy:

Nieprawidłowy email