Lato kontra biurowa klimatyzacja

Lato w pełni, ale czasy szkolne dawno za nami. Oprócz okazjonalnego urlopu w naszym życiu zbyt wiele się nie zmienia – praca jak była, tak jest. W końcu niewiele z nas może sobie pozwolić na dwumiesięczną labę. Jedyne co nam pozostaje, to widok prażącego za oknem słońca. A w biurze mróz! Jak przygotować się do starcia z klimatyzacją? Oto kilka naszych rad.

Foto: istock

Nasza redakcja mieści się na 8. piętrze jednego z warszawskich biurowców. Ot, typowy, medialny openspace, gdzie każdy ma swoje stanowisko pracy, komputer i kilka prywatnych szpargałów. Pomieszczenie dzielimy z innymi redakcjami naszej korporacji, a więc na jednym piętrze codziennie spotykamy się z kilkudziesięcioma osobami. Każdy ma swoje przyzwyczajenia, upodobania i… inną temperaturę ciała. I tutaj właśnie zaczyna się problem! Błahy – pomyślicie. Nic bardziej mylnego! Co roku w wakacje przechodzimy przez nerwową wymianę zdań: bo jednemu jest za gorąco, innemu za zimno.  I uwierzcie mi, nie chodzi tu o fanaberie, czy szukanie problemu tam, gdzie go nie ma. Bo problem zaczyna się, kiedy jedni z wyziębienia organizmu regularnie łapią infekcję, a inni mdleją z duchoty. Ten problem uporczywy jest zwłaszcza latem, kiedy różnice między temperaturą wewnątrz budynku, a tą zewnętrzną są szczególnie duże.

Można szukać winy w sposobie zarządzania budynkiem. Tym, że klimatyzacja źle działa, lub nie działa w ogóle, ale raczej marne są szanse na to, że doprowadzimy do gruntowego remontu całego obiektu. Trzeba zatem radzić sobie na swój sposób.

Dla ciepłolubnych:

Z nieba leje się żar, a w biurze mróz. Weź ze sobą ubrania na przebranie! Na pewno przyda ci się rozpinany sweter, który łatwo zarzucić na każde ubranie. Nie zapomnij o zakrytych butach! Organizm najłatwiej wyziębia się przez stopy (i głowę). Letnie sandałki zamień na wygodne, zakryte obuwie które osłoni twoje stopy od chłodu. Dobrym pomysłem jest także zakup biurowego koca, który zawsze będzie pod ręką!

Dla lubiących chłód:

Jesteś terroryzowana przez współpracowników, którzy zabraniają włączyć klimatyzację? Masz ochotę rozebrać się do bikini, ale zaraz – jesteś w pracy…. Jest kilka prostych sposobów na obniżenie temperatury ciała w zamkniętym pomieszczeniu: pij chłodną lemoniadę lub mrożoną kawę zamiast gorącego latte, a w przerwie na lunch idź na lody! Świetnym pomysłem na ekspresową chwilę orzeźwienia jest mgiełka do twarzy, którą możesz stosować nawet na makijaż. Jeśli wciąż czujesz, że się dusisz, kup biurowy wiatrak. Proste sposoby są zawsze niezawodne!

Tematy:

Nieprawidłowy email