Jak przedłużyć życie naszej torebki?

Jaką torebkę wybrać i jak dbać o nią by służyła nam jak najdłużej. Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w naszym mini przewodniku, który stworzyliśmy razem z projektantką Sabriną Pilewicz.

Foto: East News

Torebka to atrybut kobiety. Dobieramy je odpowiednio do nastroju, chowamy w niej najpotrzebniejsze rzeczy. Torebka skrywa nasze największe tajemnice. Dlatego też, żeby cieszyć się nią jak najdłużej, musimy zadbać o jej kondycję. O kilka prostych zasad dbania o skórę torebki, które zdradziła nam projektantka Sabrina Pilewicz. Stosując się do nich, gwarantujemy, że wasze ulubione torebki będą służyć wam jeszcze dłużej.

Przy zakupie torebki

Torebki wykonane są ze skóry naturalnej, która podobnie jak skóra naszego ciała, wymaga szczególnej pielęgnacji. Jeśli będziemy odpowiednio dbać o skórę, pozostanie nawilżona, elastyczna i sprężysta. Skóra torebki, która jest równie organiczna w strukturze, otoczona odpowiednią opieką, nie będzie się starzała, pękała i nie utraci koloru. Ważne, aby się dowiedzieć, z jakiej skóry wykonana jest nasza torebka i zwrócić uwagę na to, od strony wewnętrznej, jak i zewnętrznej (lica i mizdry) miała ten sam kolor, dzięki czemu w przypadku jej zarysowania lub zadarcia skaza nie pozostaje bardzo widoczna.

Uważaj na jeans

Podczas przyszłego użytkowania jasnych torebek musimy pamiętać o tym, aby nie miała ona kontaktu z jeansem, gdyż ten łatwo ją zabrudzi. Torebka noszona na ramieniu, ocierająca się o silnie pigmentowane jeansy narażona jest na powstanie smug i nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Podobnie z lakierowanymi torebkami. Nie mogą one mieć kontaktu z innymi bardziej kolorowymi elementami naszej garderoby, ponieważ lakier użyty do zabezpieczenia skóry ma zawsze tendencję do „pochłaniania” kolorów materiałów, z którymi obcuje.

Foto: East News Torebki

Warunki zewnętrzne a torebka

Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na czynniki zewnętrzne, na jakie narażona jest torebka. Zbyt częsty kontakt ze słońcem może doprowadzić do zmiany pigmentacji skóry. Dlatego warto przed zakupem zwrócić uwagę na egzemplarze, które były wystawione na sklepowych wystawach lub witrynach.

Nie przesusz skóry torebki

W przypadku każdej torebki wykonanej ze skóry bydlęcej nie może dojść do jej wysuszenia. Sucha skóra jest mniej odporna i bardziej podatna na uszkodzenia, otarcia, zarysowania oraz utratę koloru. Najważniejsza, co zawsze podkreślam klientom, jest pierwsza pielęgnacja torebki. Tuż po jej zakupie, jeszcze przed pierwszym użyciem, należy nanieść na nią niewielką ilość odpowiedniego preparatu. Kolejne zabiegi powinno się powtarzać co dwa, trzy miesiące. Taka „impregnacja”, oprócz samej pielęgnacji, również zabezpiecza torebkę przed późniejszymi zabrudzeniami, które stają się o wiele łatwiejsze do usunięcia. W moim butiku dostępny jest specjalistyczny preparat z kombinacją naturalnych olei i wosków, który doskonale odżywia, chroni przed wysychaniem, pękaniem oraz utratą koloru. Można go stosować nie tylko do torebek, ale również skórzanych kurtek lub nawet sneakersów. Oprócz odpowiedniego odżywienia skóry preparat ożywia jej kolor.

Należy pamiętać, aby absolutnie nie prać skóry w pralce i nie używać na jej powierzchni środków chemicznych, takich jak zmywacz do paznokci. Jeśli torebka narażona jest na działanie deszczu, nie wolno suszyć jej suszarką, lecz po wytarciu czystą ścierką umieścić w pobliżu (lecz nie bezpośrednio obok) źródła ciepła aż do wyschnięcia.

Prawidłowe przechowywanie

Torebkę należy przechowywać w bawełnianym worku, który nie jest szczelnie zamknięty (skóra musi oddychać). Nie umieszczać jej w miejscu gdzie ma bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi lub silnym sztucznym światłem. Jeśli przez dłuższy czas nie używamy torebki, pamiętajmy, aby wypełnić ją np. - zapobiega to odkształceniom.

Zadbaj o torebkę po wakacjach

Znaczenie ma również zasolenie powietrza. Jeśli wybieramy się nad morze i torebka narażona jest na kontakt z morską bryzą, należy pamiętać, aby po powrocie dobrze ją oczyścić oraz nawilżyć, gdyż morska sól ma wpływ na skórę oraz okucia torebki. Ważne jest też dbanie o torebkę zimą. Skóra nie lubi dużych różnic temperatur, dlatego, jeśli wracamy z zewnątrz, gdzie temperatura jest ujemna, nie powinniśmy od razu umieszczać jej blisko źródeł ciepła.

Specjalistyczne preparaty

Podczas targów galanteryjnych Lineapelle w Mediolanie usłyszałam historię kobiety, która oddała do reklamacji torebkę z powodu bardzo szybkiego zużycia się skóry na uchwytach. Po głębszym zbadaniu sprawy okazało się, że klientka często używa kremu do rąk o silnie ściągających właściwościach, który w kontakcie z trzymaną w dłoni torebką doprowadził do jej zniszczenia. Dlatego absolutnie nie należy używać do pielęgnacji torebki kosmetyków przeznaczonych dla ludzi! Z uwagi na to, do każdej niemetalicznej torebki zakupionej w moim butiku dodaję mały prezent z minibutelką specjalnej odżywki do skórzanych produktów, która idealnie je pielęgnuje.

Tematy:

Nieprawidłowy email