Dlaczego warto zainwestować w kaszmirowy sweter?

Bądź jak Francuzka! Kaszmirowy sweter to podstawa każdej francuskiej, damskiej garderoby. Nic dziwnego… jest ciepły, miły w dotyku i nie do zdarcia. Zakładamy go, gdy idziemy na elegancką kolację, nosimy do dresów po domu i do jeansów na spacer. Ten jeden sweter odmieni Twoją szafę!

Foto: East News

Nie będę ukrywać, że szary, kaszmirowy sweter od dawna jest moim marzeniem. Niestety wciąż tylko marzeniem, gdyż ten który posiadałam, został przez mojego ukochanego chłopaka wyprany w pralce w 60 stopniach. Zakończyło się to jego skurczeniem - i swetra i chłopaka, a moim wielkim lamentem. Cóż… na pewno uzbieram na jeszcze jeden. Was zachęcam do tego samego! Ciepły, delikatny w dotyku szybko stanie się Waszą ulubioną częścią garderoby, przyjacielem i wybawcą stylizacyjnym w nie jednej sytuacji.

Dlaczego kaszmir jest wyjątkowy i taki drogi?

Wyobraźcie sobie ten najmilszy materiał, którego kiedyś dotknęliście i pomnóżcie to uczucie razy sto. To jest właśnie kaszmir.

Cytat ten krążący po Interencie (choć nigdzie nie znalazłam informacji kto go wypowiedział) najlepiej obrazuje dlaczego warto zainwestować w ten materiał. Swetry wykonane z kaszmiru służą przez lata, nie tracąc przy tym wyjątkowej jakości. Są niczym stary stylowy mebel, który przy odpowiedniej pielęgnacji okazuje się być niezniszalny. Zalety kaszmiru mogłabym wymieniać bez końca. Nie pochłania zapachów, jest elastyczny i nie gniecie się, chroni przed zimnem jak i gorącem, nie gryzie, jest ponad 6 razy cieplejszy od swetrów z owczej wełny, dużo deliktaniejszy w dotyku i waży tyle, co piórko! Przy tych argumentach, wydatek rzędu 800 zł nie wydaje się aż tak wielki.

Drogocenna koza

Aby zrozumieć cenę kaszmiru musimy wyobrazić sobie również zimne zbocza Himalajów, gdzie temperatura dochodzi do minus 40 stopni i gdzie pasą się… kozy kaszmirskie. Wiosną, zwierzęta gubią sierść i ta jest zbierana, a także wyczesywana kozom z okolic pachwin, gdzie znajdują się najdelikatniejsze włókna. Od jednej kozy, raz w roku otrzymuje się tylko, ok. 150 gramów kaszmiru, czyli mniej niż potrzeba na jeden sweter! Nic dziwnego, że kaszmir to synonim najwyższej jakości i luksusu.

Z Himalajów do Francji

Wróćmy do Francuzek, które stały się głównymi orędowniczkami kaszmirowego swetra. Najczęściej zestawiają go z rurkami i płaskimi butami. Na wieczór dodają do niego obcasy i biżuterię, a z samego ranka zakładają go na pidżamę lub koszulę nocną. Kaszmirowy sweter jest ich najlepszym przyjacielem. Sprawdza się zarówno w stylizacjach casualowych jak i wieczorowych, np. do małej czarnej lub marynarki. I zawsze wygląda szykownie i elegancko.

Foto: East News Kaszmirowy sweter
Do kaszmiru trzeba dojrzeć, wyrabiając w sobie uczucie ekscytacji głębią formy, podobnie jak dzieje się to w przypadku dobrego wina. Jestem przekonana, że ktoś, kto kupił swój pierwszy, a potem kolejny sweter z kaszmiru, nie będzie chciał nosić już niczego innego.
Iris von Arnim

Jaki wybrać?

Francuskim klasykiem jest granat. Ja proponuję bezpieczniejszą wersję, kolor szary. Jest on uniwersalny, ponadczasowy, pasuje do wszystkiego i nie ma w nim żadnej ostentacji. Krój swetra powinien być luźny, ale nie maskujący całkowicie nasze figury.

Jak dbać o sweter?

Kaszmirowy sweter możesz spokojnie prać w pralce, zachowując podstawowe środki ostrożności… nie tak jak mój chłopak! Mianowicie:

- Pierzemy kaszmir w maksymalnie 30 stopniach

- Wirowanie nie powinno przekraczać 500 obrotów/min.

- Sweter wywracamy na lewą stronę, a pralkę zapełniamy tylko do połowy.

Najbezpieczniejsze jest oczywiście pranie ręczne w letniej wodzie, bez użycia proszku lecz płynu do płukania tkanin. Sweter suszymy na płasko i nie wykręcamy z całej siły.

Nie ma żadnego innego materiału, który byłby tak kobiecy, tak ekskluzywny, tak miękki i jednocześnie tak lekki. Mało kto wie jednak, że kaszmir jest niezwykle łatwy w pielęgnacji, a właściwie pielęgnowany staje się coraz lepszy i coraz piękniejszy.
Iris von Arnim

Tematy:

Nieprawidłowy email