6 prostych zasad pielęgnacji ubrań

Zastanawiasz się, dlaczego nowa koszula po trzech praniach wygląda jak stary łachman? Oprócz jakości tkanin, na wygląd ubrań wpływa także ich pielęgnacja. Oto 6 prostych zasad, dzięki którym ubrania długo będą wyglądały jak nowe.

Foto: istock

Wymarzona sukienka, bluzka czy też spodnie nie dają ci spać? Myślisz o nich każdego dnia, odkładasz pieniądze, by w końcu kupić upragniony strój… W końcu nadchodzi szczęśliwy dzień, idziesz do sklepu, wyciągasz zaoszczędzoną gotówkę i w końcu (choć na chwilę) stajesz się szczęśliwsza. Do momentu, kiedy twój ulubieniec nie przeżyje bolesnego spotkania z pralką. Każdy kolejny raz jest jeszcze bardziej traumatyczny, a ty orientujesz się, że z małego dzieła sztuki stał się… znoszonym, nieatrakcyjnym kawałkiem materiału. Jak temu zapobiec?

Ubranie, podobnie jak skóra, potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, by na długo pozostało piękne i zadbane. Teraz spójrzmy prawdzie w oczy – jak dużą wagę przywiązujesz do wskazówek na metkach, które umieszczają producenci? Czasami jednak warto przestrzegać kilku prostych zasad, by ubranie pozostało jak nowe na dłużej. Oto one:

1. Odpowiednia temperatura prania

Pierz swoje ubrania w temperaturze 30 stopni (lub nawet niższej). Dlaczego? Gorąca woda niszczy tkaniny, zwłaszcza te z elastyną (to ona sprawia, że ubrania są rozciągliwe i… po prostu wygodne!). Wysokie temperatury wpływają także na barwniki tkanin – mówiąc wprost powodują blaknięcie. No i w końcu, piorąc w niższych temperaturach, oszczędzasz energię elektryczną i płacisz mniejsze rachunki.

Foto: istock Pielęgnacja ubrań podczas prania

2. Nie używaj suszarki

Tak, tak – to kiepska wiadomość dla leniuszków, którzy cenią sobie wygodę i oszczędność czasu, jakie gwarantuje używanie suszarki. Ale ta przebiegła maszyna gwarantuje także szybką śmierć delikatnych tkanin. Jeśli metka twierdzi, że danej bluzki nie należy wrzucać do suszarki, to raczej jej posłuchaj, a wolne miejsce zostaw dla ręczników i pościeli.

3. Prasuj na lewej stronie

Niby stara prawda, ale nie zawsze tak oczywista. Prasowanie na lewej stronie ochroni tkaniny przed wysoką temperaturą, która w kontakcie z metalową stopką żelazka jest jeszcze bardziej niebezpieczna dla ubrań. Pamiętaj – pod żadnym pozorem nie wolno prasować plastikowych nadruków, czy aplikacji! Mogą się roztopić i doszczętnie zniszczyć ubranie!

Foto: istock Pielęgnacja tkanin w praniu

4. Działaj prewencyjnie

Walka z zabrudzeniami nie musi ograniczać się do ich usuwania – można też zapobiegać! Jak? Na rynku znajdziesz detergenty, zabezpieczające tkaniny przed powstawaniem plam. To tak zwane impregnaty, które otaczają ubranie warstwą ochronną. Zawierają je m.in. kapsułki do prania najnowszej generacji Ariel 3in1 pods.

Foto: Materiały promocyjne Ariel 3 w 1

5. Nie używaj wybielacza

Chyba, że chcesz stuningować swoje stare jeansy. Jeśli zaopatrzysz się w dobry proszek, tak desperackie kroki usuwania plam są naprawdę zbędne.

6. Używaj odpowiednich detergentów

Pranie dla ubrań jest jak kąpiel dla twojej skóry. Tylko dobrze dobrane kosmetyki / detergenty najwyższej jakości zapewniają odpowiednią pielęgnację. Oprócz skutecznego środka piorącego, konieczny jest także pachnący płyn zmiękczający oraz wspomniany wcześniej impregnat. Spokojnie, nie musisz wypełniać swojego mieszkania butelkami z chemią. Wystarczy, że zaopatrzysz się w kapsułki Ariel 3in1 pods. Ich używanie jest dziecinnie proste: należy umieścić kapsułkę Ariel z tyłu bębna pralki i położyć na niej ubrania przeznaczone do prania. Jedna kapsułka przeznaczona jest na jedno pranie. Gotowe!

Foto: Materiały promocyjne Ariel 3 w 1

Jaka jest moc kapsułek do prania Ariel 3in1 pods? Sprawdziła to Susie Lau, brytyjska blogerka znana jako Susie Bubble. Bohaterkami kampanii #likenewforlonger (oprócz Susie) są dwie koszulki zaprojektowane przez Gilesa Deacona. Jedna z nich została wyprana w czystej wodzie, drugiej do towarzystwa dorzucono atrament i kapsułkę Ariel 3in1 pods. Jaki jest efekt tego eksperymentu? Zobaczcie relację Susie Bubble z wizyty w laboratorium Ariel:

Tematy:

Nieprawidłowy email