Hubert de Givenchy, twórca wizerunku Audrey Hepburn

Hubert de Givenchy to jeden z najbardziej cenionych francuskich twórców współczesnej mody.

Foto: Getty Images

To właśnie jemu zawdzięczamy wyzwolenie kobiecej garderoby i wprowadzenie do niej szortów, a także krótkich topów, które w ostatnich sezonach przeżywają swój wielki come back. To również autor przepięknych kostiumów, które mogliśmy podziwiać w filmach z udziałem Audrey Hepburn  – między innymi w „Śniadaniu u Tiffany’ego”. On także ubierał kobiety uważane obecnie za ikony stylu i elegancji -  Jackie Kennedy Onasis, Marlenę Dietrich, a także Księżną Grace z Monako oraz inne koronowane głowy.

Hubert de Givenchy urodził się w arystokratycznej rodzinie w 1927 roku w Beauvais. Z wyboru rodziców miał być prawnikiem, jednak jego od zawsze ciągnęło do sztuki. Ukończył szkołę plastyczną a kunszt zdobywał u takich ikon paryskiej mody jak Lucien Lelong, Robert Piguet i Elsa Schiaparelli.

Foto: Getty Images GettyImages-151036126

W 1951 roku otworzył swój pierwszy butik, w którym osobiście przyjmował klientki. Rok później miał okazję poznać swojego idola, hiszpańskiego projektanta Cristobala Balenciagę. Pierwsze spotkanie wywarło tak duże wrażenie na obu panach, że Hubert traktował Balenciagę jako swojego mentora. To również Givenchy stoi za otwarciem muzeum poświęconemu Hiszpanowi.

Foto: Getty Images GettyImages-1482104

Panowie postanowili połączyć siły i w połowie lat 50. wspólnie zrewolucjonizowali rynek mody. Do sprzedaży wprowadzili  sylwetki  „Sack” - luźne, bez zaznaczonej talii. To również Givenchy zaproponował koszule z falbaniastymi rękawami, a także koszulową sukienkę oraz płaszcz zaokrąglonymi ramionami (ballon coat). To także on ubrał kobiety w spodnium.

Jego najbliższą przyjaciółką była zdobywczyni Oscara Audrey Hepburn. Ich przyjaźni rozpoczęła się od współpracy przy ich pierwszym filmie, następne produkcje były tylko kwestią czasu. To właśnie ten elegancki i dystyngowany Francuz stworzył kreacje do takich kinowych hitów jak "Breakfast at Tiffany's", "Funny Face" , "Love in the Afternoon", "Charade", "Paris When It Sizzles", "How to Steal a Million". Aktorka miała również w swoim kontrakcie zastrzeżone, że jej udział w filmie wiąże się z zatrudnieniem jako projektanta kostiumów właśnie Huberta.

Foto: Getty Images GettyImages-807283
Foto: Getty Images GettyImages-51092909

Ceniony i prężnie działający dom mody Givenchy odsprzedał w 1988 roku koncernowi Louis Vuitton Moët Hennessey. Na jego czele pozostał do 1995 roku, a później stery przekazał godnym następcom, między innymi enfant terrible współczesnego świat mody John Galliano. Dyrektorem kreatywnym marki był także Alexander McQueen oraz Riccardo Tisci, który kieruje domem po dziś dzień.

Foto: Getty Images GettyImages-839629

Tematy:

Nieprawidłowy email