82. urodziny Giorgio Armaniego

Jeden z najważniejszych współczesnych projektantów. Jego imperium to nie tylko ubrania, ale także meble, restauracje, hotele oraz przepyszne czekoladki. Bez niego moda męska nie byłaby taka sama. Po dziś dzień jego projekty wybierają najlepiej ubrani mężczyźni na tej planecie – Leonardo DiCaprio, czy też George Clooney. Mistrz Armani kończy dziś 82 lata.

Foto: East News

Urodził się 11 lipca 1934 roku we włoskim mieście Piacenza. Pochodzi z biednej, doświadczonej wojną rodziny, dlatego marzeniem jego ojca było, aby został lekarzem. Jednak młodego Giorgio ciągnęło bardziej do mody. Dlatego porzucił studia medyczne i zatrudnił się w sklepie La Rinascente w Mediolanie, gdzie pracował w charakterze stylisty witryn, a później kupca. Po siedmiu latach spędzonych w La Rinascente, Armani postanawia skoncentrować się na karierze projektanta. Zatrudnia w się w atelier Nino Cerruti, gdzie ćwiczy pod jego okiem. Tam także spotyka Sergio Galeottiego, z którym kilka lat później zakłada Giorgio Armani S.p.A. W 1975 roku powstaje pierwsza męska kolekcja, a w następnym roku również damska.

Foto: East News Giorgio Armani

Jednak największy wpływ na sukces kolekcji projektowanych przez tego zdolnego Włocha miały kultowe filmy, między innymi "American Gigolo", w którym perfekcyjnie skrojony garnitur od Armaniego nosi Richard Gere. Popularności przysporzył mu również serial "Miami Vice" z Donem Johnsonem. Za sprawą tych produkcji do Giorgio zaczęły się zgłaszać gwiazdy i po krótkim czasie kreacje i garnitury Armaniego na czerwony dywan wybierały Michelle Pfeiffer, Jodie Foster i John Travolta. Obecnie dom mody Armani ubiera Leonarda DiCaprio, Cate Blanchett, Georga Clooneya, czy też Naomi Watts.

Foto: East News Giorgio Armani

W skład Armani Group, która w tym roku świętowała 40-lecie swojego istnienia, wchodzą takie marki jak: Giorgio ArmaniArmani CollezioniEmporio ArmaniAJ Armani JeansA/X Armani ExchangeArmani Junior i Armani Casa. W 2009 roku koncern posiadał znaczącą ilość butików w 37 krajach na świecie: 60 Giorgio Armani, 11 Collezioni, 122 Emporio Armani, 94 A/X Armani Exchange, 1 Giorgio Armani Accessori i 13 Armani Junior.

Foto: East News Giorgio Armani

Giorgio Armani nie koncentruje się tylko na ubraniach – posiada swoje restauracje, projektuje meble, a także akcesoria do domu. W 2010 roku otworzył hotel w Burj Khalifa, zaprojektował również wnętrza do Armani Residences, a wszystkie te obiekty wyposażone są w meble z limitowanych kolekcji Armani Casa. Powstał również hotel w Mediolanie. Idąc w ślady domu mody Prada, dla marki Samsung stworzył także specjalny model telefonu.

Armani jest także autorem kostiumów scenicznych dla Lady Gagi na jej trasę koncertową Monster Ball oraz Born This Way, oraz jako pierwszy współczesny projektant doczekał się wystawy poświęconej swoje pracy w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku.

Foto: East News Giorgio Armani

Tematy:

Nieprawidłowy email