Tkaniny z Hosoo dla Chanel, Diora i Louis Vuitton

To tu znane domy mody, jak Chanel, Dior, czy Louis Vuitton, zaopatrują się w najpiękniejsze tkaniny do swoich kolekcji.

Hosoo to firma tekstylna założona przez japońską rodzinę, z ponad 320-letnią tradycją. Powstała w 1688 roku w Kyoto, w dzielnicy Nishijin, nazywanej „przemysłową”. W XVII wieku w Japonii bardzo prężnie rozwijał się przemysł włókienniczy i tekstylny. W tamtym czasie kobiety ubierały się korzystając z materiałów przygotowywanych przez projektantów i najróżniejszych rzemieślników. Jedną z uwielbianych przez Japonki firm była właśnie Hosoo, która słynęła z wysokiej jakości wyrobów, do których produkcji używała drogocennych materiałów. Produkowała głównie ręcznie zdobione kimona dla elitarnego klanu Tokugawa i wysoko postawionych żołnierzy oraz urzędników. To tu pracowały osoby obdarzone wyjątkowymi umiejętnościami tradycyjnego japońskiego szycia i projektowania tkanin. Najbardziej znaną z nich jest technika tkania w 3D, doskonalona w Hosoo od wielu lat.

Foto: www.hosoo-kyoto.com Fabryka Hosoo

Dziś ta niewielka fabryka specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości materiałów, wykorzystywanych do ozdabiania mebli i wnętrz, oraz w branży odzieżowej. Projektowanie kimon to zaledwie 10% prac fabryki, która dzieli się na trzy departamenty: sztuka, moda i wnętrza. Pracuje w niej obecnie 10 osób od młodych absolwentów akademii projektowania do osób doświadczonych w produkcji różnego rodzaju tkanin i w obsłudze programów graficznych. Hosoo prowadzi dziś Masataka Hosoo, 37-latek, reprezentujący obecnie 12. pokolenie, które zajmuje się rodzinnym biznesem. W codziennej pracy pomaga mu babcia. We wnętrzu niewielkiej fabryki znajduje się wiele zdjęć Masataki ze znanymi osobistościami, jak Pharell Williams, czy Caroline Kennedy.

Produkcja tkanin w Hosoo to często wieloetapowy proces, w który zaangażowanych jest kilku pracowników i który potrafi trwać wiele tygodni, a nawet miesięcy. Dokładne jego etapy są chronione tajemnicą, podobnie jak umiejętności, posiadane przez doświadczonych pracowników, którzy niechętnie dzielą się swoimi projektami.

Foto: www.hosoo-kyoto.com Fabryka w Hosoo

Nowoczesne podejście w prowadzeniu firmy, pozwoliło Hosoo zaistnieć w branży mody luksusowej. Fabryka skupiła się na dotarciu do domów mody w Europie, które dziś prześcigają się w zamówieniach japońskich tkanin. Louis Vuitton, Chanel i Dior od lat zamawiają materiały w Hosoo. Wykonane przez fabrykę tkaniny zdobią wnętrza największych butików marek na świecie. W Chanel jest to ponad 50 ekskluzywnych sklepów, a w Diorze około 19. Hosoo projektuje również specjalne materiały do kolekcji, które w danym sezonie zamawiają projektanci. Zwykle chodzi o prestiżowe zlecenia na tkaniny haute couture, które później możemy podziwiać w trakcie pokazów.

Hosoo współpracuje również z mniej znanymi markami, które jednak pokazują swoje kolekcje w trakcie tygodni mody. Są to między innymi japoński projektant Mihara Yasuhiro, włoska projektantka Luisa Cevese, czy Masaya Kushino, wraz z którym firma wykonała specjalne buty dla Lady Gagi. Hosoo zajmuje się również projektami na pograniczu mody i sztuki. W zeszłym roku firma współpracowała z amerykańską artystką Teresitą Fernandez nad rzeźbą, zatytułowaną „Nishijin Sky”.

Foto: www.hosoo-kyoto.com Fabryka Hosoo

Zmieniający się rynek mody i rosnące zainteresowanie nowymi technologiami, sprawiło, że dziś w Japonii na próżno szukać fabryk, specjalizujących się w podobnej produkcji, co Hosoo. Dzięki zaangażowaniu Masataki firma dalej doskonale się rozwija, stale poszukując pracowników, obdarzonych wyjątkowymi umiejętnościami. Kto wie, czym jeszcze nas zaskoczy.

Tematy:

Nieprawidłowy email